Vianočný kvíz – ako dobre poznáš tradície a zvyky najkrajších sviatkov v roku?

Kultúra 18.12.2022

Vianočné prípravy sú v plnom prúde, nakupovanie, upratovanie a pečenie pomaly dosahujú svoj vrchol. Hoci by Vianoce mali byť hlavne o rodine a spoločne strávenom čase, v dnešnej dobe sú pre mnohých skôr symbolom stresu a naháňania sa. Aj preto vás pozývame na malý oddych, ktorý vám spríjemní náš nový vianočný kvíz. Jednotlivé otázky vás určite zabavia, naladia do sviatočnej nálady a možno aj niečo nové naučia.

1. Iba niekoľko dní pred vianočnými sviatkami nastáva jeden z najkratších dní v roku. Zimný slnovrat 21. decembra naši predkovia oslavovali rôznymi spôsobmi. Napríklad hodnotili celý predošlý rok a zároveň sa zbavovali zlých myšlienok, strachov a zlozvykov. Ako inak zvykli tento deň ešte nazývať?
a) Kračúň
b) Samhain
c) Beltane

Correct!

Wrong!

2. Svätý Mikuláš v našich končinách roznáša dobroty z noci 5. na 6. decembra. Dejiny o jeho osobe hovoria ako o veľkom dobrákovi, ktorí pomáhal slabým a chudobným, zachraňoval životy a naprával krivdy. Viete, odkiaľ sv. Mikuláš pochádzal a ako ho medzi sebou ľudia nazývali?
a) kňaz z Konštantínopola
b) biskup z Myry
c) pápež z Ríma

Correct!

Wrong!

3. Patrón detí, cestovateľov, požiarnikov, hospodárov, námorníkov a mnohých iných sa narodil medzi rokmi 270 a 286 a zomrel v rozmedzí rokov 345 a 351 nášho letopočtu. Viete ale, prečo sa deň sv. Mikuláša oslavuje práve 6. decembra?
a) je to dátum jeho narodenia
b) v tento deň bol vymenovaný za biskupa
c) ide o dátum jeho úmrtia

Correct!

Wrong!

4. Vianočné sviatky si snáď nikto z nás nedokáže predstaviť bez krásnej výzdoby doma a hlavne v uliciach. Rôzne svetielka v tomto období rozhodne hrajú prvé husle. Viete, kto sa označuje za otca vianočných svetielok?
a) Nikola Tesla
b) Joseph Swan
c) Thomas Alva Edison

Correct!

Wrong!

5. O výrobu prvých svetelných reťazí, ktorými si ľudia mohli ozdobiť svoje príbytky, sa postaral vynálezca Edward H. Johnson – chcel týmto počinom urobiť radosť hlavne svojim vlastným deťom. Avšak o výrobu prvých svetelných reťazí, aké poznáme aj dnes, sa v roku 1917 zaslúžil až:
a) tínedžer Albert Sadacca
b) vynálezca Henry Ford
c) priemyselník Andrew Carnegie

Correct!

Wrong!

6. K predvianočnému obdobiu nezmazateľne patria aj vianočné trhy. Iba málokto však vie, že v stredoveku malo privilégium na takéto podujatie len málo miest. Prvé vianočné trhy, ktorých existencia zvučne obletela celý svet, boli...
a) Viedenské vianočné trhy
b) Norimberské adventné trhy
c) Kolínske vianočné trhy

Correct!

Wrong!

7. Tradícia bohato zdobeného stromčeka pod strechami našich obydlí sa začala písať v nemeckom protestantskom prostredí. Tento zvyk sa prv uchytil vo väčších mestách, neskôr aj na dedinách. Viete, kedy približne sa vianočné stromčeky začali zjavovať aj v domácnostiach obyvateľov?
a) medzi 17. a 18. storočím
b) medzi 14. a 15 storočím
c) medzi 18. a 20. storočím

Correct!

Wrong!

8. Medzi klasické a dodnes svetovo najobľúbenejšie ozdoby stromčeka patrí klasická fúkaná guľa z jemného skla. Patent na jej výrobu bol udelený v roku 1889 a za jej výmyslom stojí:
a) Srbka Mileva Marićová
b) Dán Niels Bohr
c) Francúz Pierre Dupont

Correct!

Wrong!

9. Štedrovečerná večera je obľúbenou časťou sviatočných dní pre mnohých ľudí. Nie je žiadnym prekvapením, že naprieč Slovenskom a celým svetom sa spája s rôznymi tradíciami. Zaujímavou je kladenie rybacej šupiny pod tanier či obrus. Tá má rodine zabezpečiť...
a) dobré zdravie
b) dostatok peňazí
c) neobmedzené šťastie

Correct!

Wrong!

10. K pravej vianočnej hostine patria aj doma upečené sladké dobroty. Medzi najpopulárnejšie patria tradičné medovníčky, ktoré sa v minulosti používali aj ako ozdoby na vianočný stromček. Viete, kam až siaha ich tradícia?
a) 13. storočie
b) 11. storočie
c) 12. storočie

Correct!

Wrong!

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

Vianočný kvíz – ako dobre poznáš tradície a zvyky najkrajších sviatkov v roku?

I got %%score%% of %%total%% right

%%description%%

%%description%%

Loading...