Kvíz: Kúpacia sezóna je tu! Ako dobre poznáte kúpaliská južného Slovenska?

Región 19.06.2023

Letné prázdniny sú už za rohom a to znamená, že čoskoro sa naplnia aj bazény našich obľúbených kúpalísk. Dnes sme si pre vás pripravili malý kvíz, ktorý preverí vaše znalosti ohľadom niektorých obľúbených kúpalísk južného Slovenska.

1. Štrand Emila Tatárika v Nových Zámkoch sa každoročne teší veľkej popularite. Pomenované je podľa svojho zakladateľa, ktorý bol známy ako učiteľ či veliteľ skautov. Viete však, akému športu sa Emil Tatárik s mimoriadnym nadšením venoval?
Zdroj: megaubytovanie.sk
a) golf
b) šachy
c) kajak

Correct!

Wrong!

2. Termálne kúpalisko Komárno sa rozprestiera na ploche 2,5 ha. Na svoje si tu prídu snáď všetci, keďže ponúka široký výber bazénov, atrakcií a foriem relaxu. Kúpalisko je však najznámejšie vďaka svojim:
Zdroj: slovenskycestovatel.sk
a) moderným ihriskám na plážový volejbal
b) bezkonkurenčne nízkym a priateľským cenám
c) termálnym vodám, ktoré majú priaznivé účinky na kĺbové, reumatické aj ženské choroby

Correct!

Wrong!

3. Termálne kúpalisko Margita – Ilona, ktoré sa nachádza 6 km od centra Levíc, ponúka svojim návštevníkom 4 bazény. Každý z nich má pritom svoje vlastné unikátne meno. Na rozhraní Podunajskej nížiny a Štiavnických vrchov sa môžete okúpať v bazénoch:
Zdroj: vypadni.sk
a) Adam, Tereza, Eva, Ilona
b) Kristián, Ilona, Peter, Viktória
c) Margita, Oliver, Vlasta, Alžbeta

Correct!

Wrong!

4. Termálne kúpalisko Vadaš v Štúrove si za ostatné roky obľúbilo aj mnoho zahraničných turistov. Niet sa čomu diviť, na 30 hektároch tu nájdete celkom 14 zážitkových bazénov, z toho 8 vonkajších a 6 celoročne otvorených. Vadaš si aj vďaka tomu drží titul:
Zdroj: slovenskycestovatel.sk
a) najobľúbenejšieho kúpaliska na Slovensku
b) najväčšieho termálneho komplexu na Slovenku
c) najnovšieho rezortu svojho typu na Slovensku

Correct!

Wrong!

5. Thermalpark Dunajská Streda je obľúbenou voľbou na relax a zábavu pre mnohých milovníkov leta. Relax tu však možno nájsť aj celoročne! O to sa postarajú:
Zdroj: thermalpark.sk
a) taliansky bazén s vírivkou a exteriérová časť rotundy
b) švédsky zážitkový bazén a interiérový pokojový bazén
c) grécka vírivka a interiérový bazén s liečivým bahnom

Correct!

Wrong!

6. Krištáľovo čistú vodu by ste na Termálnom kúpalisku Tvrdošovce hľadali márne. Voda v bazénoch má hnedasté sfarbenie, pretože vyviera priamo zo zeme a dosahuje teplotu až 72 °C. Je mimoriadne priaznivá na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, pričom počas zimy sa využíva na:
Zdroj: megaubytovanie.sk
a) vianočné a novoročné kúpanie
b) zásobovanie domácností v núdzi
c) vykurovanie školských budov

Correct!

Wrong!

7. História termálneho prameňa v Podhájskej sa začala písať už v roku 1973. Niektorý vodu z tohto termálneho kúpaliska označujú aj za zázračnú. Prispel k tomu aj fakt, podľa ktorého má:
Zdroj: kamnavylet.sk
a) vysoko nadpriemerné liečivé účinky
b) takmer rovnaké zloženie ako voda Mŕtveho mora
c) nezvyčajne príjemnú vôňu

Correct!

Wrong!

8. Geotermálna voda na kúpalisku Thermal Nesvady veľmi priaznivo pôsobí na pohybový aparát, nervový systém, pokožku a takisto pomáha posilňovať prirodzenú imunitu. Táto voda vyviera až z hĺbky 1 504 metrov a dosahuje teplotu 62 °C. Maximálna odporúčaná doba, ktorú by ste v nej mali stráviť je:
Zdroj: thermalnesvady.sk
a) 10 minút
b) 15 minút
c) 20 minút

Correct!

Wrong!

9. Snáď každý z nás už počul o Termálnom kúpalisku Patince. Využívanie vzácnych termálnych prameňov tu má dlhú históriu. Vo vaniach, ktoré dal v okolí prameňa vybudovať gróf Nedetzky, sa úspešne liečili choroby končatín už v:
Zdroj: megaubytovanie.sk
a) 13. storočí
b) 11. storočí
c) 15. storočí

Correct!

Wrong!

10. Komplex Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi patrí už dlhé roky medzi jasných favoritov, keď príde na šantenie či skutočný letný relax. Veľký Meder má dlhú kúpeľnú históriu, keďže už pred vyše 1 000 rokmi tu boli objavené termálne pramene. Avšak prvé kúpalisko, Termálne kúpalisko Veľký Meder, tu bolo otvorené až v roku:
Zdroj: travelguide.sk
a) 1972
b) 1973
c) 1974

Correct!

Wrong!

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

Kvíz: Kúpacia sezóna je tu! Ako dobre poznáte kúpaliská južného Slovenska?

I got %%score%% of %%total%% right

%%description%%

%%description%%

Loading...