Podunajský festival v Kližskej Nemej

Gastro 23.08.2018

Podunajský festival, ktorý bude 25. a 26. augusta, sa zameriava na zachovanie prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu.

Ako informovala starostka Klížskej Nemej Rozália Szalay, na Podunajskom festivale sa predstavia miestni výrobcovia zo Slovenska a Maďarska, držitelia značky kvality Podunajsko – Dunamente.

Na návštevníkov čaká vínna a remeselná ulička, výletné plavby loďou po Dunaji, súťaž vo varení guláša, historické kolotoče a ďalšie atrakcie. Článok pokračuje pod video reklamou

Environmentálne aktivity budú zahŕňať dielne, premietanie filmov, prezentáciu Naturparku Gerecse a Arboréta Agostyán v Maďarsku. Pripravená je tiež osveta v oblasti ochrany dravcov a prezentácia historických fotografií Žitného ostrova. V sprievodnom programe vystúpia ľudové súbory a zbory z maďarského a slovenského pohraničného regiónu.

Festival je jednou z aktivít slovensko-maďarského projektu Chute podunajskej prírody podporeného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátnych rozpočtov oboch krajín a vlastných zdrojov partnerov projektu. Jeho cieľom je rozvoj vidieka, turizmu a environmentálna výchova.

Projekt Chute podunajskej prírody sa začal 1. januára 2018 a potrvá do 31. decembra 2019. Zapojí sa doň dvadsať obcí na Slovensku a tridsať v Maďarsku, environmentálne a štátne inštitúcie, združenia aj podnikatelia.

Hlavným partnerom projektu na slovenskej strane je Združenie obcí dolného Žitného ostrova. Organizácia plánuje v horizonte dvoch rokov s pomocou dobrovoľníkov vysadiť v intraviláne členských obcí združenia 3 500 pôvodných druhov ovocných stromov a kríkov vyskytujúcich sa v Podunajsku, vybudovať 35 hmyzích hotelov, deväť vahadlových studní, 35 vtáčích búdok, štyri pozorovateľne vtáctva, 33 fotopascí a 20 dažďových záhrad.

Dvadsať obcí získa kosačku na úpravu okolia a pribudne aj 222 kusov drobnej infraštruktúry, ako sú lavičky, smetné koše a tabule. Podobné aktivity pripravujú aj v Naturparku Gerecse a v zapojených obciach v Maďarsku.

Zdroj: mynovezamky.sk