Jar je v plnom prúde a za jej teplých slnečných dní si už s knihou môžeme posedieť aj pod zelenajúcimi sa stromami. Dobrá knižka je najlepší priateľ do každého počasia, preto vám prinášame 10 zaujímavých knižných odporúčaní, ktoré vám môžu spríjemniť jarné obdobie.
Dnes už nebohý americký neurochirurg a spisovateľ Paul Sudhir Arul Kalanithi ešte pred svojou smrťou napísal knihu Môj posledný výdych (When Breath Becomes Air). Publikácia je jeho spomienkou na život a boj so zákernou rakovinou, ktorá sa postavila do cesty jeho veľkým ambíciám. Knihu posmrtne vydalo vydavateľstvo Random House v roku 2016 – niekoľko týždňov sa držala na zozname bestsellerov non-fiction literatúry New York Times.
Doktor Kalanithi vo svojej knihe neskreslene predostrel svoju skutočne zaujímavú a nepredvídateľnú cestu životom. Ako mladý vysokoškolák začínal so štúdiom literatúry, ktoré mu ale nestačilo. Fascinácia vedou, ľudskou mysľou, smrťou a jej významom ho priviedla od univerzity Yale, cez prominentný Stanford až do role neurochirurga, ktorý zachraňoval životy na počkanie. Veľké ambície človeka so skutočne veľkým srdcom ale prekazila zákerná choroba. Tá ho dostihla iba rok pred dokončením atestácie, ktorá mala jemu aj jeho manželke zmeniť život. Paul zomrel skôr, ako túto knihu dopísal. Stihol v nej ale poznamenať mimoriadne silné myšlienky a otázky. Čitatelia po celom svete smútia nad jeho smrťou a inšpirujú sa jeho životom aj napriek tomu, že ho donedávna možno vôbec ani nepoznali.
Spisovateľka, novinárka a copywriterka Christina McDonald vyštudovala na Írskej národnej univerzite v Galway odbor žurnalistika. Svoje korene má v americkom Seattli, no s manželom a dvoma synmi našla svoj druhý domov v Londýne. Práve tam vznikol aj jej debutový román Noc, kedy som spadla. Autorka vo svojom prvom románe priniesla napätie, emócie, utajované vzťahy, zničujúce klamstvá a otázky smerované špeciálne na matky: Poznáte dobre svoje deti? A poznajú ony vás?
Čitatelia sa môžu zoznámiť s postavou Abi Knightovej, ktorej svet sa obráti naruby po nečakanom nočnom telefonáte. Jej sedemnásťročná dcéra Olivia spadla z mosta a utrpela rozsiahle, nezvratné poškodenie mozgu. Podľa prognóz lekárov sa dievčina z kómy už nikdy nepreberie. Aby toho nebolo málo, zronená Abi nachádza na zápästiach svojej tehotnej dcéry hrozivé podliatiny. Aj preto odmieta veriť polícii, ktorá Oliviin pád označila za nehodu. Abi berie situáciu do vlastných rúk a roztáča tak kolotoč plný temných tajomstiev a klamstiev.
Anglická spisovateľka Bridget Collins vždy snívala o hereckej kariére. Aj preto jej kroky viedli na londýnsku Akadémiu muzických a divadelných umení. Po doštudovaní sa však plne vrhla do písania románu, ktorý jej pôvodne pomáhal odreagovať sa od mnohých školských povinností. Za svoju tvorbu získala mnoho ocenení. Román Kníhviazač je jej prvým románom pre dospelých a svoje miesto si hneď našiel aj na zozname Sunday Times.
Príbeh kúzelného kníhviazačstva čitateľov odvádza do sveta, kde každá kniha plní svoje unikátne posolstvo. Ukrýva v sebe spomienky či tajomstvá konkrétneho človeka. Za ich tvorbou stoja takzvaní kníhviazači, medzi ktorých patrí aj učeň Emmett Farmer. Úlohou kníhviazačov je zväzovať a uchovávať spomienky obyčajných ľudí, ktorí ich služby vyhľadajú – nie vždy dobrovoľne. Svet mladého učňa sa však rázne zmení v deň, keď zomrie jeho majsterka a on sa dostáva do služby nového, nie priveľmi čestného majstra. Aby toho nebolo málo, Emmettovi chrobáka do hlavy nasadí aj krásny, tajomný a zámožný Lucian Darnay, ktorý ukrýva tajomstvá rovnako temné ako mnohé knihy.
Spisovateľka Lindsey Fitzharris sa na Oxfordskej univerzite špecializovala na štúdium dejín vedy a medicíny. Aj to ju následne priviedlo k písaniu blogu The Chirurgeon’s Apprentice, ktorý aktívne sledujú a čítajú viac ako dva milióny záujemcom. Radí sa takisto medzi spoľahlivé prispievateľky do prestížnych časopisov The Guardian, The Lancet či New Scientis.
V českom preklade knihy The Butchering Art: Joseph Lister’s quest to transform the grisly world of victorian medicine sa autorka v jedenástich kapitolách, prológu a epilógu venuje mnohokrát takmer barbarskému zaobchádzaniu s pacientmi počas viktoriánskej éry. Mladý medicínsky a vedecký nadšenec Joseph Lister sa rokmi tvrdej práce vypracoval na pozíciu uznávaného chirurga, ktorý je dnešným dejinám medicíny známy aj ako otec antisepsy. Áno, práve tomuto geniálnemu a svojej práci oddanému pánovi môžeme ďakovať, že dnes pacienti v nemocniciach nezomierajú na rôzne infekcie. Cesta k tomuto prelomovému objavu ale bola mimoriadne tŕnistá, čo autorka zachytila so správnou mierou dobových medicínskych detailov, nadľahčujúceho humoru a šokujúcich historických faktov.
Slovenská rodáčka zo Žabokriek nad Nitrou sa písaniu venuje už od detských čias. Už v štrnástich rokoch sa jej podarilo vyhrať prvé miesto v celoslovenskej literárnej súťaži. Po úspešnom ukončení štúdia Pedagogickej fakulty v Bratislave sa niekoľko rokov venovala téme násilia páchaného na ženách či vyučovaniu biológie a psychológie. Fantasy román Katja – prebudená mágia je autorkin debut a zároveň prvá časť knižnej série.
Príbeh svojich čitateľov privádza do magického sveta, kde vedľa seba prebývajú ľudia aj magické bytosti. V srdci samotnej Trésie totiž leží magické kráľovstvo lesných víl, kam ešte nikdy nevkročila ľudská noha. Harmonické spolunažívanie sa pokúsi narušiť mocná ruka zo severného kráľovstva, ktoré prahne po moci a bohatstve. Trésijská princezná Katja sa spolu s vernými aj novými priateľmi ocitá vo víre intríg a akcie, ktoré konečne naplnia a dokonca predčia jej sny o dobrodružstve za hranicami paláca. To však netuší, že na brány jej domova klope vojna a vo vzduchu sa vznáša tajomné, takmer úplne zabudnuté proroctvo vyrieknuté ešte pred jej narodením.
Americká autorka Kerri Maniscalco vyrastala v „strašidelnom“ dome iba kúsok od New York City. Práve tu začala jej fascinácia všetkým gotickým. Vo voľnom čase rada číta, varí s priateľmi či rodinou, alebo popíja čaj a pritom debatuje o zmysle života so svojimi mačkami. Do povedomia literárneho sveta vstúpila svojimi gotickými thrillermi zo série Stalking Jack the Ripper. V roku 2020 priniesla čitateľom ďalší príbeh plný mágie, temna a tajomna s názvom Kráľovstvo hriešnych – tretia a zároveň finálna časť série vychádza ešte pred koncom roka 2022.
Dve sestry – Emilia a Vittoria – odmalička vyrastali v tajnom svete plnom čarodejníc a kúziel. Dvojčatá boli odmala predurčené k naplneniu proroctva, ktoré sprvu pôsobilo len ako pekný starý príbeh. Osud do ich životov však zasiahne nečakane tvrdo. Emilia jedného večera nachádza telo svojho dvojčaťa zohavené a bez známok života. Zaprisahá sa, že jej vraha nájde, čo ju zavedie až do spoločnosti jedného z pekelných princov podsvetia. Zhodou okolností je princ Wrath takisto poverený vyšetrovaním vrážd na talianskom ostrove. Cesty Emilie a Wratha spoja záhadné a temné udalosti, ktoré ukrývajú omnoho viac, než sa môže na prvý pohľad zdať.
Fiona Davis patrí medzi najúspešnejšie autorky historických románov, ktoré sa odohrávajú v kultových historických budovách New Yorku. V minulosti pôsobila ako herečka priamo na Broadwayi a v regionálnom divadle. Z úspešnej absolventky žurnalistiky na Kolumbijskej univerzite, redaktorky a nezávislej novinárky sa postupne stala až autorka beletrie, ktorej práca bola preložená do desiatok svetových jazykov.
Sila a výnimočnosť kníh, rodinné putá či odvaha byť samým sebou – toto všetko sú témy, ktoré obsiahla vo svojom románe Knižnica na Piatej avenue. Naprieč generáciami ožíva ikonická newyorská knižnica, ktorá je priamo prepojená s osudmi dvoch žien z rodu Lyonsovcov. Tie musia čeliť tajomstvám a tragédii, zatiaľ čo bojujú o vlastnú identitu a hľadajú vzácne zmiznuté knihy. Laura sa v roku 1914 prisťahuje do budovy knižnice, kde jej manžel získava miesto správcu. Počas štúdia žurnalistiky na miestnej univerzite sa necháva uniesť životom modernej ženy, bohémou v Greenwich Village či radikálnou ženskou skupinou, ktorá bojuje za práva žien. Na druhej strane, v súčasnejšej dejovej linke, čitatelia spoznávajú Laurinu vnučku Sadie, ktorá v knižnici získava miesto kurátorky. Práca snov sa však pred očami Sadie mení na nočnú moru, keďže sa zrazu začínajú strácať vzácne rukopisy.
Slovenský autor Michal Slanička sa vo svete médií pohybuje už od svojich osemnástich rokov. Profesionálne pôsobí ako redaktor, moderátor či scenárista pre RTVS. Verejnosť ho mohla spoznať v reláciách ako Test magazín, Dámsky klub či On air. Okrem písania a moderovania sa venuje aj práci v rádiu. Ako spisovateľ už napísal a publikoval niekoľko románov aj kníh pre deti.
Vo svojom novom historickom románe Pliaga prichádza so strhujúcim príbehom z roku 1831. Príbeh sedliackeho syna Zachariáša začína záchranou grófskej dcéry Emílie. Dvojica sa do seba čoskoro zamiluje a spolu začína objavovať neprekonateľné predsudky oboch rodín. Román o výnimočnej láske sa odohráva na pozadí udalostí roku 1831, kedy našim územím prehrmela smrteľná epidémia cholery sprevádzaná povstaním roľníkov. Román prináša boj obyčajných ľudí so zákernou chorobou, ktorá nerozlišuje medzi bohatými či chudobnými a ktorú často nedokážu zastaviť ani prísne karanténne opatrenia.
Autorka Ali Hazelwood sa narodila v Taliansku, ale časť svojho života prežila v Japonsku aj Nemecku. Do USA ju priviedlo doktorandské štúdium neurovedy a dnes sa už môže pýšiť aj profesorským titulom. Okrem univerzitnej pôdy rada sleduje seriály so svojimi zvieracími spoločníkmi a manželom. Miluje behanie a sladkosti. Jej debutový román The Love Hypothesis ju zapísal na zoznam najpredávanejších autorov New York Times. Román sa o niekoľko mesiacov dočká aj svojho slovenského prekladu.
Mladá doktorandka Olive nikdy neverila na nehynúcu romantiku, avšak jej najlepšia priateľka áno. A práve to nadšenú budúcu vedkyňu dostane do poriadnych problémov, keď bez premýšľania pobozká prvého muža nablízku. Zhodou okolností ide práve o obávaného a nenávideného profesora Adama Carlsena, ktorý desí svojich podriadených jediným pohľadom. Olive a Adam sa ocitajú uprostred bizarného falošného vzťahu, ktorý ešte skomplikuje vysnívaná ponuka pre mladú Olive – o jej výskum pre pacientov s rakovinou má záujem úspešný profesor zo Stanfordu a zároveň Adamov najlepší priateľ. Ako to už ale býva, aj zo splnených snov sa často stávajú tie najhoršie nočné mory.
Meno Olivie Blake je pseudonymom autorky Alexene Farol Follmuth, ktorá príbehy miluje viac, ako čokoľvek iné. Pod týmto menom vydala niekoľko prác spadajúcich do žánru špekulatívnej fikcie. Spolupracovala aj s ilustrátorom, ktorého internetový svet pozná pod menom Little Chmura. Písaniu fikcie sa však venuje aj pod svojim rodným menom. V súčasnosti býva so svojou malou rodinkou v hektickom kalifornskom Los Angeles.
Šesť neobyčajných a mágiou obdarených ľudí. Päť šancí na výhru. Jedna tajná spoločnosť. Každá dekáda prináša možnosť pre šesť výnimočných ľudí, aby zabojovali o ešte výnimočnejšiu cenu – miesto v tajnej Alexandrijskej spoločnosti. Libby a Nico sú odvekí nepriatelia, ktorí dokážu ovládať najrôznejšie hmoty za pomoci svojej mysle. Parisa sa hrdí telepatickými schopnosťami a Reina chápe samotné plynutie života. Callum ako veľký empat dokáže manipulovať s túžbami ľudí naokolo seba a pre Tristana je jeho tajomná moc stále obrovskou záhadou. Do súťaže sa táto šestica prihlási pod vedením tajomného človeka menom Atlas Blakely a vydáva sa na dlhú a náročnú cestu, ktorú ale nie všetci prežijú. Alebo?
Tak čo? Našli ste medzi našou ponukou svoje ďalšie literárne dobrodružstvo?
Text a foto: Bc. Stella Hamranová