Čitateľské okienko – strávte horúce letné chvíle v spoločnosti výborných príbehov!

Kultúra 09.07.2023

Opäť raz nadišiel čas letných dovoleniek a oddychu na slnku, ktoré vám môže spríjemniť práve dobrá kniha so zaujímavým príbehom. Ak teda ešte nemáte vybrané žiadne dovolenkové čítanie, pozrite si našu ponuku a nechajte sa inšpirovať!

1. Dana Schwartz – Anatómia (Príbeh lásky)

Americká autorka Dana Jae Schwartz sa vo svojom profesionálnom živote venuje aj písaniu scenárov a novinárskej profesii. Ešte predtým pracovala ako korešpondentka časopisu Entertainment Weekly. Je autorkou niekoľkých kníh a taktiež moderátorkou historického týždenného podcastu Noble Blood, ktorý sa zaoberá temnou stránkou monarchie.

Píše sa rok 1817 a mladú Hazel Sinnettovú fascinuje anatómia. Pitve mŕtve žaby, študuje lekárske knihy a jej najväčším snom je stať sa chirurgičkou. Na druhej strane príbehu stojí Jack Currer, ktorý pracuje v miestnom divadle ako kulisár a pritom si privyrába ako oživovač. Inak povedané, kradne nebožtíkov z cintorínov a predáva ich telá lekárom či študentom, ktorí sa na nich učia. Životy dvoch úplne odlišných mladých ľudí sa pretnú v najmenej očakávanom okamihu, keď sa Hazel prihlási na seminár ospevovaného doktora Beechama a dochádza naň prezlečená za muža. Po vylúčení zo seminára sa však musí na lekársku skúšku pripraviť sama, a práve vtedy sa dohodne s Jackom, že jej dodá mŕtvolu na jej štúdie. Kým sa Edinburgh zmieta v ďalšej smrteľnej vlne rímskej horúčky, Hazel sa snaží vynájsť liek a pritom bojuje aj s pocitmi, ktoré v nej vyvolal mladý a šikovný oživovač Jack Currer. To však ešte zamilovaná dvojica netuší, že záhadné úmrtia a zmiznutia ľudí, dokonca niektorých oživovačov, sú súčasťou temného tajomstva!

2. Rachael Lippincott, Mikki Daughtry a Tobias Iaconis – Na pár krokov

Americká autorka a poetka Rachael Lippincott v roku 2018 spoločne s autorkou dvojicou  Mikki Daughtry a Tobias Iaconis priniesla na knižný trh emóciami nabitý príbeh Five Feet Apart, ktorý neskôr dostal aj filmovú adaptáciu vďaka režisérovi Justinovi Baldonimu.

Ani nie 300 stranová kniha prináša krásny a zároveň srdcervúci príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí trpia cystickou fibrózou. Kým Stella Grantová dodržiava svoj liečebný plán až bolestivo poslušne a stráni sa všetkého, čo by ohrozilo jej šancu na transplantáciu pľúc, Will Newman, naopak, na liečbu kašle. Dva metre od seba – presne tak znie pravidlo každého pacienta s touto diagnózou. A Stella si na toto pravidlo veľmi potrpí. Teda až do chvíle, kým jej do života nevstúpi Will, ktorý pre ňu ale predstavuje obrovské riziko. Ak by ju nakazil baktériou, ktorá jeho už o šancu na predĺženie života pripravila, Stellu by čakal rovnaký údel. Lenže čím viac sa zbližujú, tým je pre nich dvojmetrový odstup väčším trestom.

3. Helene Winter – Bílý dům na Rýnu

Meno Helene Winter je v skutočnosti pseudonym autorky Janet Clark, ktorá ho používa na pamiatku svojej babičky. Ako autorka, aktivistka a matka už mnohé roky podporuje dievčatá a mladé ženy, aby sa vydali za svojimi snami. Presne ako hrdinky v jej úspešnom románe Bílý dům na Rýnu.

V roku 1918 sa Emil Dreesen vracia z frontu prvej svetovej vojny. Po hektických udalostiach túži jedine po pokoji a kultivovanom živote zo svojho detstva, ktoré prežil v noblesnom hoteli svojej rodiny. Avšak v pohnutej dobe a vo svete zmietanom následkami vojny na neho čaká mnoho nepríjemností. Politika ho oddelí od vlastného otca a ich hotel stojí pred bankrotom. Aby ho Emil zachránil, musí sa nielen zmieriť s otcom, ale takisto nájsť čo najlepší spôsob ako hotel prispôsobiť novým spoločenským konvenciám a myšlienkam. Ešteže sú v jeho živote dve ženy, ktorých láska a odhodlanie sú také silné, že dokážu hýbať svetom a zmeniť ho na lepšie miesto.

4. Jon Krakauer – Do divočiny

Americký spisovateľ a horolezec Jon Krakauer sa do povedomia čitateľov dostal hlavne pre svoje publikácie o outdoorových aktivitách. Je autorom bestsellerov ako Into the Wild, Into Thin Air, Under the Banner of Heaven či Where Men Win Glory: The Odyssey of Pat Tillman. Mimo iné je aj autorom mnohých článkov v prestížnych svetových magazínoch.

Tento skutočný príbeh sa začal, keď sa Christopher Johnson McCandless, mladý muž zo zámožnej rodiny z predmestia Washingtonu D.C., vydal stopom na Aljašku. Mal v pláne osamote putovať divočinou na sever od vrchu Denali (starší názov Mount McKinley). Ihneď po ukončení štúdia na Emoryho univerzite, samozrejme s vyznamenaním, sa v lete roku 1990 bez stopy vyparil. Zmenil si meno, dvadsaťštyritisícový zostatok svojho účtu daroval na charitu, zanechal svoje auto aj s väčšinou majetku a spálil všetky peniaze, ktoré mu zostali v peňaženke. Pod novým menom začal úplne nový život na okraji spoločnosti. Túlal sa po Severnej Amerike a hľadal silný, nadzmyslový zážitok. Jeho rodina ani len netušila, kde sa ich syn nachádza a čo sa s ním stalo, až kým sa jeho telesné pozostatky v roku 1992 nenašli práve na jeho vysnívanej Aljaške.

5. Bun’ó Fudžisawa – Mars Red

Japonský dramatik, divadelný režisér, prekladateľ a autor Bun’ó Fudžisawa debutoval ako dramatik v roku 2005 v Londýne, kde predtým aj študoval. Po návrate do rodného Japonska tu založil divadelný žáner, ktorý je dnes známy ako Fudžisarovo divadlo predčítania, kde herci za pomoci hudby a špeciálnych efektov privádzajú k životu populárne kreslené a animované príbehy, známe ako anime. Tento projekt sa stal v Japonsku mimoriadne populárnym.

Ak by ste si chceli oddýchnuť od čítania klasických kníh, práve japonské mangy, ktoré sú veľmi podobné tradičným komiksom, by mohli byť skvelou náhradou. Najmä dnes, keď je mnoho originálnych príbehov prekladaných do českého jazyka. Trojdielna séria Mars Red sa odohráva v ére demokracie počas obdobia Taišó (1912–1926). Prináša príbeh mladej Aoi, podnikavej novinárky z Tokia a jej priateľa z detstva Šútaróa, ktorý musel narukovať na vojnu. Dvojica sa opäť stretáva po chlapcovej údajnej smrti, keď sa Aoi snaží vypátrať pôvodcu záhadných vrážd, ktoré Tokiom otriasajú. To však dievčina nevie, že jej niekdajší priateľ sa počas vojny stal upírom a teraz pracuje pre vládu v elitnej jednotke s ďalšími ako je on sám.

6. Mitch Albom – Strážca času

Americký spisovateľ, novinár a hudobník Mitchell David Albom sa v knižnom svete teší veľkej popularite. Do roku 2021 sa z jeho publikácií na celom svete predalo viac ako 40 miliónov kópií. Okrem písania kníh sa venuje aj novinárskej profesii, písaniu scenárov či divadelných hier. Venuje sa však aj tvorbe hudby či moderovaniu v rádiu a televízii.

Román Strážca času je podmanivý a poučný príbeh o prvom mužovi na Zemi, ktorý odmeriaval čas, a ktorý bol neskôr známy ako otec Čas. Autor prináša príbeh vynálezcu prvých hodín na svete, ktorého neminie trest za pokus odmeriavať najväčší dar od boha. Je nútený žiť celé stáročia vo väzení jaskyne a načúvať hlasom, ktoré k nemu doliehajú s jedinou prosbou – prosbou o viac dní, viac rokov. Napokon, s dušou takmer zlomenou, získa otec Čas voľnosť a s ňou aj čarovné presýpacie hodiny a poslanie: dostane šancu odčiniť dávny hriech, ak naučí dvoch ľudí na Zemi skutočnému významu času. Nezostáva mu teda nič iné, len sa stať súčasťou moderného sveta, ktorý je posadnutý meraním času. Na svojej ceste stretáva mladé dievča, ktoré sa chystá skoncovať so životom, a zomierajúceho boháča, ktorý baží po večnom živote. A ak chce otec Čas zachrániť samého seba, musí najprv nájsť spôsob ako zachrániť ich dvoch.

7. Kevin Tildsley – Nočná obloha

Kevin Tildsley je autor a takisto zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Planetary Visions, ktorá sa špecializuje na spôsoby vizuálnej prezentácie Zeme a tiež ďalších astronomických objektov. Je takisto autorom niekoľkých multimediálnych príspevkov a televíznych relácií.

Pomedzi klasickú beletriu sme sa vám tento mesiac rozhodli priniesť aj trocha inú publikáciu, ktorá by vám počas letného pozorovania nočnej oblohy mohla prísť mimoriadne vhod. Unikátny vizuálny sprievodca, ktorý sa zmestí do každej tašky a aj väčších vreciek, sa stane nenahraditeľným kľúčom pri vyhľadávaní a určovaní planét a hviezd viditeľných na nočnej oblohe. Útla knižka z edície Príroda do vrecka je perfektný sprievodca svetom hviezd a planét, ktoré sú pozorovateľné kdekoľvek na Zemi a pomôže úplným začiatočníkom aj skúseným astronómom. Je doplnený mnohými krásnymi fotografiami a ilustráciami, ktoré premenia jej listovanie na skutočný zážitok.

8. Andy Weir – Marťan

Pôvodnom americký spisovateľ a softwarový inžinier Andy Weir sa po celom svete preslávil románom Marťan, ktorý sa v roku 2015 dočkal aj mimoriadne úspešného sfilmovania – režíroval ho Ridley Scott a hlavnú rolu si zahral Matt Damon. Andy Weir právom patrí medzi najpredávanejších autorov podľa New York Times, keďže úspech zožali aj ďalšie jeho romány.

Strhujúci vesmírny príbeh sleduje astronauta Marka Watneyho, ktorý sa stal jedným z prvých ľudí na povrchu Marsu. Spočiatku úspešná misia sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark je počas tejto búrky oddelený od zvyšku svojho tímu, ktorý ho má za mŕtveho a vráti sa na svoju vesmírnu loď. Keď sa Mark po búrke preberie, ocitá v úplne novej realite – na planéte zostal sám. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Mark ale nie je jedným z tých, ktorí sa vzdávajú. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s mnohými prekážkami a siaha až na dno svojich síl, aby sa dostal späť domov – na planétu Zem.

9. Franz Kafka – Letter to father

Franz Kafka bol česko-nemecký modernistický spisovateľ židovského pôvodu, člen tzv. Pražského kruhu. Dejiny literatúry ho dodnes vnímajú ako jedného z najvýznamnejších prozaikov svetovej literatúry 20. storočia. Vyštudoval právo, ale pracoval ako úradník poisťovne a pritom sa venoval literárnej tvorbe. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patria poviedka Premena alebo romány Proces a Zámok. Kafka prežil časť svojho života v sanatóriách a kúpeľoch v Taliansku a Čechách. Istú časť svojho života strávil aj na liečení na Slovensku, konkrétne 8 mesiacov v Matliaroch (dnes Tatranské Matliare) vo Vysokých Tatrách na prelome rokov 1920 až 1921 (december až august).

Slávny List otcovi (pôvodne napísaný v nemeckom jazyku a preložený do niekoľkých jazykov) je považovaný za akýsi kľúč  ku Kafkovej tvorbe. Franz ho pôvodne adresoval svojmu otcovi Hermannovi Kafkovi, keď sa v novembri 1919 zotavoval v Schelesene neďaleko Libochu, severne od Prahy. Napísaniu tohto dlhého a listu, ktorý následne vyšiel ako samostatná publikácia prechádzali dva roky napätia medzi synom a otcom.

10. Diana Wynne Jones – Howl’s Moving Castle

Diana Wynne Jonesová bola anglická spisovateľka, ktorej dominantou bola tvorba v žánre fantasy pre deti a mládež. Rodáčka z Londýna sa začala písaniu venovať počas šesťdesiatych rokov – práve týmto spôsobom hľadala únik zo skutočného sveta. Z jej pera vzišla mimoriadne obľúbená postava čarodejníka menom Howl Jenkins Pendragon, ktorého aj vďaka animovanej adaptácie jej prác pozná celý svet. O krásne filmové spracovanie príbehu sa v roku 2004 postaralo japonské animátorské filmové štúdiu Ghibli.

Čarovná fantasy trilógia prináša svojim čitateľom príbeh o ľudskej slobode a sile lásky. Hlavnou postavou sa stáva mladá Sophie, ktorá je prekliata krutou Čarodejnicou z Pustatiny – z mladej dievčiny sa zrazu stáva krehká starenka, ktorá sa vydá do veľkého sveta, aby našla šťastie. Cesty ju zavedú až do putujúceho zámku mladého čarodejníka Howla, kde Sophie zostane pôsobiť ako jeho gazdiná. Toto rozhodnutie ju vtiahne do nečakanej spleti záhadných udalostí a vzťahov. A hoci sa do šarmantného čarodejníka zamiluje, prelomiť kliatbu, ktorá z nej urobila starenku, nie je také jednoduché. Dokonca ani pre čarodeja tak mocného ako je slávny Howl Jenkins Pendragon.

Text a foto: Bc. Stella Hamranová