Leto je v plnom prúde, čo pre mnohých znamená aj viac voľného času. Letné prázdniny, dovolenky či rôzne výlety – skrátka ideálny čas na prečítanie nejakej dobrej knižky, nemyslíte? Literatúra vám môže robiť verného spoločníka na záhrade, pri bazéne, na pláži, na cestách… kde si len zmyslíte. Aj preto dnes prinášame 10 zaujímavých tipov na skutočne rôznorodé letné čítanie.
Meno Islanďana Egilla Bjarnasona sa profesionálne spája so žurnalistikou, vďaka ktorej sa jeho reportáže o Islande objavujú v renomovaných periodikách ako The New York Times, National Geographic a Lonely Planet. V súčasnosti sa okrem novinárčiny a autorskej tvorbe venuje prednášaniu na Islandskej univerzite.
Knižka Ako Island zmenil svet je autorovým debutovým dielom. Svojou prvotinou pútavo porozprával príbeh maličkého ostrova uprostred Atlantiku, ktorý po stáročia ovplyvňoval mnohé významné historické udalosti celého sveta. Iba málo ľudí totiž vie, že čarokrásny ostrov ohňa a ľadu priamo súvisí s udalosťami ako Veľká francúzska revolúcia, vznik štátu Izrael či pristátie prvých ľudí na Mesiaci.
Denis Thériault je kanadský autor, dramatik a scenárista francúzsko-kanadského pôvodu. Je autorom mnohých divadelných hier a televíznych seriálov, pričom svoju kariéru literárneho autora započal v roku 2001. Debutom sa mu stal práve román L’iguane, čiže Chlapec, ktorý patril moru. Knižka získala 4 ocenenia.
Útla knižka prináša poeticko-fantazijný príbeh o priateľstve a sile predstavivosti, ale taktiež o veľkej bolesti straty milovaného človeka a odvekej túžbe po bezpečí a zázemí. Čitatelia sa ocitnú v nehostinnom kúte nádhernej Kanady, priamo na severnom výbežku zálivu svätého Vavrinca – práve tu sa zrodilo veľké priateľstvo dvoch osamelých chlapcov. Tí spoločne unikali do magického podmorského sveta vo vlastnej fantázii, snívajúc o mieste, kam skutočne patria, ktoré zahojí ich žiaľ zo straty rodičov. Chlapci by ale nemali zabúdať, že hranica reality a fantázie je veľmi krehká…
Autor sa narodil v nemeckom Solingene a jeho prvé rozprávačské a spisovateľské pokusy z chlapčenských čias sa spájajú s námorníctvom, medicínou, letectvom a literatúrou. Začal študovať medicínu, ale štúdium nakoniec prerušil pre ochorenie obličiek, ktoré mu zmenilo celý život. Začiatkom vojny bol prehlásený za neschopného bojovať, čo však neznačilo jeho koniec v armáde. Vďaka spisovateľskému nadaniu ho prijali ako „zelenáča“ na oddelenie vrchného velenia námorníctva, kde sa podľa amerického a anglického vzoru snažil vypracovať na fundovaného námorného spisovateľa.
Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom rozpráva knižka plná pestrej a úchvatnej histórie chirurgie. V roku 1846 objavom narkózy započalo úžasné storočie chirurgov. Skončila sa doba špinavých rúk i zbytočných infekcií, skončila sa doba, v ktorej bol obyčajný zápal slepého čreva rozsudkom smrti. Storočie chirurgov je strhujúci príbeh chirurgie, pri ktorom sa Jürgen Thorwald opiera najmä o spomienky svojho starého otca Henryho Stevena Hartmanna. Ten sa ocitol v Bostone pri objavení narkózy, objav ktorej v ňom prebudil obrovskú vášeň pre medicínu a najmä chirurgiu.
David Menasche sa naplno oddával práci stredoškolského učiteľa angličtiny. Svojou vášňou študentov inšpiroval. Pri osobných zápasoch im dodával optimizmus a poskytoval cenné rady do života. Jeho kniha Malo to zmysel prináša odvážny a inšpiratívny príbeh o učení, láske a odkaze. Zároveň nastoľuje otázku, na čom v živote naozaj záleží.
Po šesťročnom boji s rakovinou mozgu takmer prišiel o zrak, spomienky, pohyblivosť a – čo vnímal najtragickejšie zo všetkého – schopnosť vyučovať. Skutočný príbeh muža, ktorý ani napriek náročnej životnej situácii nedokázal prestať vyučovať. Aj preto na facebooku zverejnil odvážny plán: podujať sa na cestu naprieč Amerikou – autobusom, vlakom, pešo s pomocou slepeckej palice s červeným hrotom – v nádeji, že na vlastné oči uvidí, ako sa darí jeho bývalým študentom. To všetko s vedomím, že rakovina ho obrala o minulosť a celkom určite mu vezme aj budúcnosť.
Francúz Eric de Kermel sa živí ako novinár, ktorý píše pre prírodovedné magazíny. Svoju mladosť prežil medzi Marokom a Južnou Amerikou. Vo Francúzsku sa rozhodol natrvalo usadiť až o niečo neskôr. Ako autor sa venuje písaniu knižiek, ktoré majú čitateľom navodiť pohodovú atmosféru a spríjemniť im hektický život.
Knižka Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí je románom o krásnych knihách, ich čitateľoch a malebnom mestečku na juhu Francúzska. Rozpráva príbeh Natálie a Nathana, ktorý po výchove svojich detí uvažujú o novej životnej etape. Paríž vymenia za stredoveké mestečko Uzѐs na juhu Francúzska. Natália si tu splní odveký sen – kúpi si vlastné kníhkupectvo. Vďaka svojej láskavosti, empatii a pozitívnemu prístupu k životu si veľmi rýchlo získava srdcia návštevníkov obchodíka a postupne sa stávajú jej priateľmi. A tak toto pôvabné miesto plné úžasných kníh ožíva skutočnými príbehmi Natáliiných zákazníkov – či už je to mladučká Cloé s problematickým vzťahom s prísnymi rodičmi, neúnavný cestovateľ Filip, slepý legionár Tarik či poštár Arthur, snívajúci o živote herca…
Internista, autor a lovec šarlatánov ordinuje, píše vzdelávacie články, knižky a snaží sa vyvracať nezmysly a mýty v medicíne. Okrem toho je zostavovateľom kníh, ktoré poukazujú na najrozšírenejšie hoaxy v medicíne: Lovci šarlatánov – Príručka zdravého rozumu a Pandémia hoaxov. Vo svojej literárnej tvorbe spája prvky trileru, krimi a sci-fi. Jeho novela Hypnos vyhrala súťaž Detektívka roka.
Slovenský krimi sci-fi triler V tieni Zeme prináša tajomstvá, ktoré je lepšie neprebúdzať. Raketoplán s bežným nákladom na kolonizovanú planétu sa náhle odmlčí a nedarí sa s ním nadviazať spojenie. Počítačový systém ho preto automaticky nasmeruje späť na medzinárodnú stanicu na Mesiaci. Celú záležitosť preberajú dvaja vyšetrovatelia zo Zeme, no namiesto štandardne očakávaných záverov zistia šokujúce fakty. V hlbinách vesmíru došlo k strašným udalostiam, ktoré nevedia vysvetliť ani špičkoví vedci. Vyšetrovací tím sa ocitne v slepej uličke. Narastá panika a hlavný vyšetrovateľ stráca akúkoľvek istotu. Pohráva sa s ním vlastná myseľ alebo je naozaj svedkom niečoho, čo je mimo ľudského chápania?
Nemecky hovoriaci prozaik a dramatik rakúskej aj nemeckej národnosti je autorom románu Die Vermessung der Welt, najpredávanejšej knihy v nemeckom jazyku od roku 2006. Veľký úspech zožala aj jeho nasledovná autorská činnosť, keďže všetky jeho romány sa dostali na prvé miesto v nemeckom zozname bestsellerov. Vysoko oceňovaný román Tyll z roku 2017, ktorého sa len v nemčine predalo viac ako 600 000 výtlačkov, by sa mal k verejnosti dostať aj ako seriál platformy Netflix.
Tyll Ulenspiegel – potulný spevák, artista a provokatér – sa narodil začiatkom 17. storočia v malej dedinke v rodine mlynára, povestného bylinkára a amatérskeho bádateľa, ktorý sa pre svoje záľuby čoskoro dostane do osídiel inkvizície. Chlapec preto musí utiecť. Na cestu do neznáma sa s ním vydáva aj pekárova dcéra Nele. Na ceste, všemožne poznačenej hrôzami vojny, dvojica stretáva fiktívne i skutočné historické postavy: mladého spisovateľa Martina von Wolkensteina, žongléra Pirmina, hovoriaceho somára Orignesa, Alžbetu a Fridricha, skrachovaný český kráľovský pár, ktorý svojou nešikovnosťou vyvolal vojnu, lekára Paula Fleminga, priekopníka nemeckej poézie, a tiež fanatického jezuitu doktora Tesimonda či polyhistora Atanázia Kirchera, ktorého najväčšie tajomstvo spočíva v tom, že senzačné výsledky jeho pokusov sú len podvod a výmysel.
Cassandra Clare sa narodila v Teheráne americkým rodičom a detstvo strávila na cestách po celom svete. Pravých kamarátov objavila v knihách, ktoré jej robili neustálu spoločnosť. Mesto kostí, prvú knihu z dnes svetoznámej YA série Nástroje smrteľníkov, začala písať v roku 2004.
Wesley Chu vyrastal so svojimi starými rodičmi na Taiwane, zatiaľ čo jeho rodičia študovali v USA. Desať rokov pracoval v bankovníctve, následne účinkoval vo filme a televízii a pracoval aj ako kaskadér. V roku 2019 debutoval ako číslo 1 na zozname bestsellerov New York Times spolu s Cassandra Clare a ich sériou Najstaršie kliatby.
Nová séria zo sveta Tieňolovcov prináša príbehy jedného z najobľúbenejších knižných párov vôbec. Magnus Bane netúžil po ničom inom okrem dovolenky. Chcel sa vydať na veľkolepú cestu po Európe s Alecom Lightwoodom, s ktorým konečne tvoria pár. No len čo zamilovaná dvojica pricestuje do Paríža, objaví sa správa o démonskom kulte, ktorý má vraj v úmysle uvrhnúť celý svet do chaosu. A tento kult údajne založil práve Magnus. Pred mnohými rokmi. Zo žartu. Bosorák a Tieňolovec sa musia rýchlo vydať na cestu krížom cez Európu v stopách kultu, skôr ako narobí ešte väčšie škody. Akoby to nestačilo, celou cestou ich prenasledujú démoni a je čoraz ťažšie odlíšiť priateľov od nepriateľov.
Americkú autorku Kerri Maniscalco sme vám predstavili už v mesiaci apríl. Jej fascinácia všetkým gotickým započala ešte v detstve, keďže vyrastala v „strašidelnom“ dome iba kúsok od New York City. Na pulty kníhkupectiev iba nedávno prišla posledná kniha jej trilógie Kráľovstvo hriešnych. Do povedomia literárneho sveta však prvýkrát vstúpila svojimi gotickými thrillermi zo série Stalking Jack the Ripper.
Temný a strhujúci príbeh sedemnásťročnej Audrey Rose Wadsworthovej začína v laboratóriu jej strýka, uznávaného profesora a súdneho lekára. Audrey totiž sníva, že jedného dňa mŕtvym telám porozumie rovnako dobre. Forenzná antropológia rovnako fascinuje aj šarmantného mladíka menom Thomas Cresswell. Dvojica, spolu s pomocou doktora Wadswortha, sa čoskoro ocitá uprostred krvilačných prípadov, ktoré spáchal neslávny sériový vrah Jack Rozparovač. Ulice gotického Londýna sú plné smrti a nebezpečenstva, ktoré číha za každým rohom. Dokonca aj tam, kde dovtedy prebývali láska a radosť.
James O’Barr je americký komiksový umelec, spisovateľ a grafik, ktorý je známy najmä ako tvorca svetoznámej komiksovej série The Crow. V roku 1978 sa prihlásil k námornej pechote a počas svojho pobytu v Nemecku ilustroval bojové príručky pre armádu. Ešte pred vstupom do námornej pechoty bola jeho snúbenica tragicky zabitá opitým vodičom. Počas svojho života v Berlíne sa s touto tragédiou pokúšal vysporiadať tvorením komiksu The Crow, čiže Vrana.
Precízne a veľmi nápadito spracovaný komiks prináša očistný príbeh mladého Erica Dravena, ktorý sa vrátil zo záhrobia, aby sa pouličnému gangu pomstil za dve vraždy – svoju a jeho milovanej snúbenice. Temný príbeh plný utrpenia a bolesti si čitateľov po celom svete získal mihnutím oka. Vrana sa dočkala aj filmovej adaptácie, ktorá je neslávne známa aj nešťastnou smrťou herca Brandona Leeho. Ten zomrel priamo počas natáčania.
Text a foto: Bc. Stella Hamranová