Adriana z južného Slovenska valcuje vo svete kníh. Na trh uviedla prvý diel zo svojej fantasy trilógie

Ľudia 22.06.2021

Ako vyzerá svet démonov a čo je po smrti? To vedia len démonológovia v najnovšom fantasy diele, ktoré sa v týchto dňoch dostáva na police kníhkupectiev na celom Slovensku. Hierarchia tmy je prvou knihou rodáčky z Komárna, ale už teraz vieme, že nie jedinou. Adriana Bolyová totiž chystá vybudovať jeden celý svet plný démonov a démonológov!

Adriana Bolyová vyštudovala slovenský jazyk a literatúru v Bratislave. Po škole chvíľu pracovala ako jazyková redaktorka v mediálnej sfére, ale veľmi skoro sa jej naskytla príležitosť nastúpiť do vydavateľstva IKAR ako knižná redaktorka. Paradoxne, svoj rukopis zasielala vydavateľstvu na posúdenie ešte počas štúdia. Svoj debut pod názvom Hierarchia tmy sa pokúšala vydať niekoľko rokov. Napokon sa jej to predsa len podarilo vo vydavateľstve IKAR. Ako vznikol námet na vytvorenie sveta démonológov na čele s mladou Radanou z Prahy? Spýtali sme sa priamo Adriany!

Myšlienka napísať knihu asi nepríde len tak. Ako si sa k tomu dostala ty?

Knihy sú mojou súčasťou, odkedy si pamätám. V spálni by mi plná polica kníh chýbala viac ako posteľ. Keď som bola malá, čítavala som knižné série pre deti, väčšinou s prvkami fantastiky. To so mnou ostalo doteraz. Iba som prešla na komplikovanejšie fantasy podžánre, ktoré si môžu vychutnávať aj dospelí.

Už na základnej škole som si písala vlastné „knižky“. Presne to, čo som na stránkach hľadala u cudzích, som napokon našla až vo vlastných textoch. Vydať knižku bol pre mňa asi prirodzený vývoj. Išlo len o otázku času a energie, ktorú som bola schopná popri štúdiu a iných povinnostiach investovať do zháňania vydavateľa. Dnes nie je ťažké vydať knižku na vlastné náklady. Ťažké je vydať ju tak, aby ste nemuseli platiť nič a aby ste prípadne dostali aj odmenu.

Nápady na nové námety ku mne prichádzajú výlučne „len tak“. Nikdy neviem, kedy sa to udeje, ale tie momenty sú zázračné. Na inšpiráciu mi stačí veľmi málo – pár slov mojej mamy, jediná strana zaujímavej knihy alebo zážitok, ktorý mi niekto vyrozpráva. Aj preto mám rozpracovaných veľa rukopisov súčasne.

Pre mňa je fantasy stelesnením knihy. V tomto žánri nájdem všetko, čo sa nedá zažiť v skutočnom živote.

Si full time spisovateľka, alebo ide len o vedľajší projekt?

Rada by som bola, ale ako autorka len začínam. Plánujem však ďalšie knižky – už čakajú „v zásuvke“. Len písaním sa u nás uživí iba zopár etablovaných spisovateľov. Záleží to aj na žánri, s ktorým súvisí predajnosť. Fantasy zatiaľ na Slovensku nie je žáner pre masy, skôr pre menšiu skupinu zarytých fanúšikov. No keďže je to moja srdcová záležitosť, budem pokračovať bez ohľadu na zárobok.

Už teraz vieme, že ide o trilógiu. Hneď na začiatku si vedela, že ti na vyrozprávanie nepostačí Hierarchia tmy – teda 350 strán?

Vedela som to. Príbeh si treba rozplánovať ešte na začiatku. Rada píšem intuitívne, bez osnovy, no hlavné dejové body a zvraty musím poznať vopred, aby som na ne čitateľa postupne pripravovala. Doma mám viac ako desaťdielne fantasy ságy, oproti nim je moja séria maličká. Kiežby som mala viac priestoru, stále mám pocit, že som mohla o príbehu odhaliť ešte toľko zaujímavého. No dlhším fantasy sériám sa na Slovensku nedarí, iné je to napríklad v Česku.

Koľko času ti zabralo napísanie prvej knihy?

Hierarchia tmy mi obohatila 4 roky života. Bol to krásny čas, na ktorý rada spomínam. Je smutné, že ja s postavami strávim taký dlhý čas a čitateľ knihu prečíta za pár dní. Potom ju odloží a vrhne sa na inú knižku. So mnou však príbeh ostáva a dúfam, že niečo z neho ostane aj v mojich čitateľoch. Ďalší diel šiel rýchlejšie, mala som ho hotový za rok a pol. Bolo to tak aj preto, že som končila vysokú školu a aby som sa vyhla učeniu sa na štátnice, písala som. No nakoniec sa mi podarila aj škola. Záver trilógie som tvorila počas minuloročnej pandémie. Pracovalo sa z domu, bolo viac času, čiže som ho zvládla za rok.

Rozhodla si sa pre fantasy. Prečo?

Pre mňa je fantasy stelesnením knihy. V tomto žánri nájdem všetko, čo sa nedá zažiť v skutočnom živote. Presne to v literatúre vyhľadávam: úžasné zážitky, nové svety a dobrodružstvá bez hraníc.

Dej knihy sa odohráva v Innsbrucku. Čím ti učarovalo práve toto mesto?

Učarovalo mi spätne. Najprv som si ho pre príbeh vybrala viac-menej náhodne – hľadala som moderné, ale nenápadnejšie mesto v Rakúsku. Keď som ho však navštívila, ožilo mi pred očami a stretla som v ňom všetky svoje postavy. Jeho atmosféra je niečím zvláštna. Určite za to môžu Alpy, ktoré sa vôkol týčia ponad všetky strechy. Je to dokonalé miesto na príbeh. Podľa mňa určite.

Pre akú vekovú kategóriu sú tvoje knihy určené?

Ohlasy mám hlavne od dospelých čitateľov. Dej Hierarchie tmy je spletitý a jeho súčasťou je mnoho hlavolamov, ktoré by deti mohli ľahko prehliadnuť a príbeh by im nedával zmysel.

Obsahujú knihy aj nejaké ilustrácie?

Priamo vnútri knihy ilustrácie nenájdete. Obálky pre celú sériu však ilustroval talentovaný slovenský ilustrátor zo Žiliny!

Čo máš okrem tejto trilógie ešte prichystané?

Pustila som sa do nového fantasy príbehu – tentoraz plánujem dve časti. Je to tvrdší oriešok, keďže som vytvorila nový svet a zaviedla v ňom vlastné pravidlá. Nejde o mestskú fantasy ako Hierarchia tmy. Príbeh ma však úplne vtiahol a venujem mu všetok voľný čas. Je inšpirovaný Ďalekým východom, ale aj starovekou Mezopotámiou.

Pravdepodobne pôsobíš v Bratislave. Aký máš vzťah k rodnému Komárnu?

Do Bratislavy ma zaviedli pracovné príležitosti a možnosť byť v centre diania v spojitosti s knižným trhom. Keď sa však vraciam do Komárna, jednoducho idem domov. Žije tu môj najvernejší čitateľ – moja mama.

Chcete sa dozvedieť viac o Adriane, jej knihe Hierarchia tmy a ďalších projektoch? V tom prípade jednoznačne navštívte aj jej blog, kde Adriana často prináša informácie aj zo zákulisia života spisovateľky.