Turistický sprievodca: Prečo sa vybrať do Šale?

Turistika 21.06.2020

Azda nie je sme jediní, ktorým sa po spomenutí mesta Šaľa vybaví chemická továreň Duslo. Ale toto jedno z najstarších miest na Slovensku ponúka okrem panelákov aj mnoho z histórie i architektúry. Ak ešte nemáte dostatok dôvodov, prečo sa vybrať najbližšie práve do Šale, po prečítaní tohto príspevku v tom už budete mať jasnejšie.

Rovnako, ako napríklad v Komárne, v meste úraduje aj rieka Váh. Tá totiž oddeľuje od Šale mestskú časť Veča, ktorú s mestom zlúčili v roku 1960. K mestu patria, okrem toho, aj osady ako Hetmín a Kilič. Mesto sa okrem toho môže pýšiť aj nálezom druhej lebky neandertálca na Slovensku, po Gánovciach.

Šalianska história

O tom, že Šaľania radi udržiavajú históriu v obci, hovorí aj Dom ľudového bývania, ktorý bol postavený v roku 1830 a niekoľkokrát upravovaný. Má charakteristické vnútorné členenie typické pre domy stredných roľníkov na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia. V rade za sebou nasledovali predná izba, pitvor s oddelenou kuchyňou, zadná izba, komora, maštaľ a šopa. Dom je súčasťou Ponitrianskeho múzea, čo znamená, že je prístupný pre verejnosť takmer nepretržite.

Prvý riečny prístav na Váhu

Šaliansky prístav zažíval počas svojho odovzdávania v roku 1998 veľkú slávu. Išlo o prvý riečny prístav na Váhu, ktorý mal spájať rieky Dunaj, Váh a Odra, ktorým by v stredoeurópskom regióne vznikla spojnica ciest z Baltu na juh. Na odovzdávaní povedal vtedajší predseda vlády Vladimír Mečiar, že „lode nakladané v tomto prístave budú môcť pristávať v prístavoch Čierneho a Baltického mora. Len Duslo Šaľa by malo ročne po vode prepraviť asi 60 tisíc ton materiálu.“ Remorkér s nákladným člnom z Dunaja sem vyslali len raz. Odvtedy prístav pohltila okolitá príroda. Aj napriek trpkému záveru pompézneho príbehu, prístav ponúka jedinečnú atmosféru okolitej prírody a možno aj prísľub na znovuzrodenie pôvodnej myšlienky.

Bývanie pod vodou

Netradičný pohľad sa návštevníkom môže naskytnúť aj počas obyčajnej prechádzky medzi panelákmi. Jeden je, totiž, domovom nielen pre Šaľanov, ale aj pre vodojem, ktorý sídli na streche paneláka. Vodojem, v ktorom je 900 kubických metrov vody, slúži ako vyrovnávacia nádrž vodovodu v Šali.

Kaštieľ v Šali

Historickou dominantou mesta je jednoznačne miestny kaštieľ, ktorý sa nachádza priamo v centre Šale. Kaštieľ je kópiou renesančného zámku rodu Thurzovcov v Bytči, pričom svoj renesančný vzhľad a podobnosť s Bytčianskym zámkom si napriek neskorším prestavbám zachoval dodnes. Kaštieľ, bohužiaľ, nie je prístupný verejnosti, nakoľko v ňom sídli pobočka Štátneho archívu v Bratislave.

Za okolitou prírodou

Ak by ste zatúžili po spojení s prírodou a zvieratami z farmy, tak Detská farma Humanita v Dlhovej nad Váhom bude jednoznačne miesto pre vás. Či už sa tam chystáte s deťmi, alebo len vo dvojici, v spoločnosti zvierat alebo na western show sa určite zabaví nejeden z návštevníkov.

Za športom z celého regiónu

Napriek tom, že Šaľa nedisponuje kúpaliskom, sa môže popýšiť jedinečným plaveckým komplexom, ktorý využíva celý región. Vďaka krytej plavárni majú návštevníci možnosť užívať si plávanie v akomkoľvek ročnom období. Plaváreň je otvorená celoročne a je súčasťou komplexu Aquasport Šaľa. Má kapacitu 210 návštevníkov a ponúka 50-metrový plavecký bazén s ôsmimi plaveckými dráhami a bazén pre neplavcov a deti. Teplota vody v oboch bazénoch sa pohybuje okolo 27°C. Súčasťou komplexu je okrem krytej plavárne aj moderne vybavené fitness centrum, masáž a sauna. Prihlásiť sa tak môžete napríklad do školy plávania, alebo zakončiť návštevu Šale príjemným wellnesom.

Zdroje: topky.sk, sme.sk, domludovehobyvania.sk, hrady-zamky.sk, aquasport.sk