Technológia sa vyvíja neuveriteľnou rýchlosťou a svoje o tom vedia aj dve komárňanské firmy, ktoré sa pre celosvetovo jedinečný projekt rozhodli spojiť sily. Na prvý pohľad sa môže zdať, že lietanie nijak nemôže súvisieť s 3D tlačou ale nemožné sa stalo skutočnosťou. Svetoznáma firma na výrobu paramotorov, ktorá sídli v Komárne, poprosila miestny tím expertov na 3D tlač pre výrobu súčiastky do svojho najnovšieho stroja na lietanie. Samotný stroj bude vo viacerých ohľadoch unikátny.
Lietanie v oblakoch za pomoci paramotorov už nie je žiadnou novinkou na trhu. Komárňan Miroslav Švec sa paramotoringu venuje profesionálne už viac ako 10 rokov a do samotnej výroby paramotorov sa pustil v roku 2013. Odvtedy prešiel so svojou firmou SCOUT paramotors dlhú cestu vo svete inovácií a tak sa pred pár rokmi rozhodol vytvoriť aj unikátny stroj na lietanie, ktorý by mal byť „krížencom“ medzi motorovým a bezmotorovým paraglajdingom. Samotný stroj sa zatiaľ nesie pod pracovným názvom „sedačka pre palaglajding s prídavným motorom“. „Pilot musí krídlo a termické prúdy cítiť. Sedačka pre paraglajding preto nemôže mať žiaden pevný rám, ktorý by spätnú väzbu z krídla obmedzoval. Kam ale teda prichytiť motor? Nám sa to po troch rokoch vývoja a 23 verziách podarilo.“ Paraglajdingové lietanie s prídavným motorom by sa tak mohlo stať novým športom, ktorý bude atraktívny najmä pre fanúšikov tradičného paraglajdingu. Vďaka pridanému motoru, ktorý zapnú len keď to bude potrebné, budú môcť štartovať aj z rovinatých krajín, čo značne rozšíri atraktivitu pre tento šport.
Onedlho sa Miroslavov sen stane skutočnosťou a ruku k dielu priloží aj miestna firma iFox, ktorá sa špecializuje na import, export a predaj 3D tlačiarní s príslušenstvom a zároveň poskytuje služby týkajúce sa výroby súčiastok a modelov pomocou profesionálnych 3D tlačiarní.
„Niektoré súčiastky nového produktu som nenavrhoval ja ale umelá inteligencia. Výsledok vo veľkej miere pripomína prírodný tvar, možno panvové kosti. Je fascinujúce, že moderná technológia si vybrala tvary evolúcie,“ opisuje Miroslav Švec návrh súčiastky pre sedaciu časť. Samotná konkrétna súčiastka nie je jedinečná len preto, že bola navrhnutá umelou inteligenciou bez žiadnych dodatočných úprav, ale v praxi nastalo vyhotovenie súčiastky tiež technológiu budúcnosti a to pomocou 3D tlačiarne. Keďže Miroslav plánuje použiť 3D tlač pre samotnú sériovú výrobu, potrebuje využiť technológie na priemyselnej úrovni. Tu si už riaditeľ firmy na výrobu paramotorov SCOUT zavolal miestneho odborníka v oblasti 3D tlače, Rolanda Lišku z firmy iFox s.r.o.
Pri 3D tlači sa dá tlačiť z rôznych materiálov, pri rôznych nastaveniach, avšak pre optimálny let stroja je dôležitá ľahkosť súčiastky, čo idú výrobcovia skúšať. „Už to funguje. Teraz optimalizujeme materiály a nastavenia tlače dovtedy, kým nenatrafíme na optimálne hodnoty, ktoré nám zabezpečia dostatočne pevný výrobok s minimálnou hmotnosťou. Samozrejme nehovoríme o materiáli, z ktorého tlačíme napríklad hračky. V prípade tejto súčiastky sa použije tlačová struna s prímesou uhlíkových vlákien, teda karbónu,“ hovorí Roland o výrobe sedacej súčiastky pomocou 3D tlačiarne. Zároveň dodáva, že jeho 3D tlačiarne budú tlačiť nie len kľúčovú súčiastku k novému unikátu, ale aj drobné doplnky ako napríklad samotný stojan.
Výrobok je momentálne v testovacej fáze a skúšať ho bude tím 10 pilotov zo sveta. Sériová výroba finálneho produktu sa očakáva začiatkom jesene 2021. Sedačka pre paraglajding s prídavným motorom sa tak stane revolučným vo viacerých ohľadoch: sprístupní lietanie pilotom napríklad z Nemecka, Poľska, Maďarska či Brazílie alebo Austrálie, ktorí sa doteraz kvôli rovinatej krajine nemohli venovať tomuto športu, pričom vytvorí nové odvetvie športu. Fascinujúce sú tiež skutočnosti, že sa na výrobu nosnej súčiastky využíva umelá inteligenciu a 3D tlač a väčšinu súčiastok dodávajú a vyrábajú Slovenské firmy. Stroj sa vďaka týmto vlastnostiam stane unikátnym a čestným reprezentantom nie len Komárna ale aj Slovenska v zahraničí.
Viac informácií o službách spoločnosti iFox nájdete na stránke tlaciaren3d.sk , na Facebboku Iteam, na emailovej adrese info@ifo.sk alebo na telefónnom čísle +421901770809.