Chcete vedieť aké sú Legendy Komárna? Dozvedieť sa môžete už tento piatok!

Kultúra 11.10.2023

To, že Komárno je mesto s bohatou históriou, vie nejeden z nás. Pýšiť sa môže nie len svojou pevnosťou ale aj bazilikou sv. Ondreja či ďalšími historickými pamiatkami. Ale vedeli ste, že Komárno má aj svoje legendy? Pátrať po nich začal Jozef Černek so svojím súborom, i keď prvotná myšlienka nebola hneď vytvorenie knihy.

„Legendy Komárna je projekt, ktorý vznikol tak trošku náhodne, koniec koncov ako všetko to najkrajšie okolo nás. My, Komárňania, si to často ani neuvedomujeme, v ako krásnom, dôležitom, úžasnom meste žijeme. Preto som prišiel s nápadom pozvať ľudí na naše predstavenie, ale predtým im ukázať mesto, pevnosť, baziliku, dať im ochutnať naše špeciality, predstaviť im Komárňanov,“ hovorí na úvod vedúci súboru Slovenskí rebeli a Divadla Komora, Jozef Černek.

„Nevinné“ sprevádzanie turistov po meste a následné odohratie predstavení z dielne Rebelov či Divadla Komora sa zmenilo nie len na kultúrny zážitok, ale nabralo aj iný smer. Taký písomný.

„Od týchto výletov je ku knižke len vlastne na skok. Už pri mojom prvom stretnutí s Lajosom Gráfelom som vedel, že by som strašne rád spojil jeho vášeň pre pamiatky, jeho vedomosti s mojim …. ako to nazvať…. zmyslom, alebo vášňou pre dramatizáciu, pre príbehovosť. Tak ako na ňom je úžasné sledovať s akou zanietenosťou dokáže hovoriť o budove či pamiatke, tak presne také sú aj príbehy skryté za stavbami či organizáciami v našom meste,“ dodáva Černek.

K tvorbe knihy sa pridala aj kunstihistorička Eva Dénesová, ktorá obohatila popularizačnú literatúru o fakty a dohliadala na dodržanie autenticity diela. Z kontroly bola nakoniec mimoriadne plodná spolupráca. Z pôvodne 200-stranovej publikácie vznikla 300-stranová knižka. Autori knihy čerpali z rôznych zdrojov a použili texty viacerých autorov. Knižka má byť akousi encyklopédiou nášho mesta.

Knihe chcú tvorcovia vzdať poklonu nie len jej uvedením do predaja, ale aj krstom! Kapela Julky Černekovej zahrá legendárne hity skladby slávne od 70-tych rokov minulého storočia. Tancovať bude Divadlo Komora a Slovenskí rebeli. Na krste sa stretnete s autormi knižky: Jozefom Černekom, Evou Dénesovou a Ľudovítom Gráfelom, moderovania sa ujala Drahu Dobrovicsová.

Knižka je už teraz v predaji v kníhkupectve Diderot, na webe kniha.legendykomarna.sk a tento týždeň aj priamo v Dome Matice slovenskej (utorok, streda, štvrtok 10:00-14:00, piatok od 8:00 do 19:00, v sobotu od 12:00 do 18:45). Zakúpiť si ju môžete aj priamo na krste knihy v piatok 13. októbra od 19:02 v Dome Matice Slovenskej v Komárne. V piatok počas celého dňa až do soboty bude knižka za uvádzaciu cenu 22€.