Cyklotúra na južnom Slovensku: Od Komárna cez Patince do okolitých obcí

Turistika 22.06.2020

Cyklotrasa od Štúrova do Bratislavy je známa nejednému cestovateľovi. Ale vedeli ste, že aj okolie Komárna je známe nielen svojimi pamätihodnosťami ale i cyklotrasami, ktoré povedú milovníkov športu na dvoch kolesách do okolitých miest a obcí? K dispozícii sú rôzne dlhé cyklotrasy podľa náročnosti a preferencie terénu.

Jednou z ponúkaných cyklotrás je napríklad trasa medzi Komárnom a obcou Búč.  Medzi nimi sa zastavíte napríklad na miestach ako Iža, Patince, Žitava, Radvaň nad Dunajom, Moča. Trasa je dlhá 30 kilometrov a je ideálna pre začiatočníkov aj pokročilých v cyklo svete. Terénom je väčšinou asfalt, ale rozhodnúť sa môžete aj pre štrkovitú hrádzu, ktorá Vám ukáže krásy okolitej prírody. Takúto cyklotúru je najlepšie spojiť aj s objavovaním miest a my Vám prezradíme, kde sa jednoznačne musíte zastaviť.

Komárno štartom

Mesto Komárno ponúka nekonečno možností. Jednoznačne sa tu nachádza množstvo možností, ktoré Vám môžu vyplniť aj celý víkend. Navštíviť tam môžete napríklad známy pevnostný systém, ktorý je jedinečný v celej Európe, alebo sa prejdite po historickom centre a nahliadnite do útrob mesta. Energiu môžete nabrať v jednej z reštaurácií alebo kaviarní, ktoré ponúkajú produkty z kvalitných lokálnych surovín. Zaujímavosťou môže byť objavovanie mesta prostredníctvom cyklotrás, ktoré Vám ukážu pobrežia riek Dunaj  Váh.

Do Iže za Rimanmi

Malá dedinka v blízkosti 7 kilometrov od Komárna ponúka, okrem svojich netradičných krojov aj pohľad na historické miesto: rímsky vojenský tábor. Leányvár alebo Dievčí hrad sa nachádza pri pobreží Dunaja oproti táboru Brigetio v Maďarsku. A pohľad na pozostatky kultúry po Rimanoch môžete mať možnosť vidieť rovno počas Vašej cesty, ak sa rozhodnete ísť na cyklotúru po hrádzi pri pobreží Dunaja. Po ceste Rimanov Vás budú sprevádzať náučné tabule, ktoré približujú jednotlivé obdobie ich pobytu na južnom Slovensku. Rimanom je, okrem toho, venovaná aj časť expozície v miestnom múzeu. takže ak Vás táto tematika zaujala, jednoznačne Vám odporúčame na chvíľu zosadnúť z bicykla a objaviť históriu, ktorá sa tu nachádzala.

Kemping a wellness v Patinciach

Patince sú známym miestom v okolí. Preslávili sa najmä svojim wellnessom, kúpaliskom a kempingom, ktoré je obľúbené najmä v lete. Toto miesto vyhľadúvajú ľudia nielen z okolitých miest ale aj z rôznych kútov Slovenska a zo zahraničia. Kemping ponúka ideálnu možnosť na predĺžený víkend počas leta a wellness, na druhej strane je obľúbený najmä v zimnom období. Známy je svojou termálnou vodou, ktorej blahodarné účinky poznali už aj Rimania. V objatí prírody môžete vo svojej cyklotpre pokračovať ďalej do obce Žitava.

Radvaň nad Dunajom a Moča ako súčasť túry

Obec leží na Podunajskej nížine, 18 km východne od Komárna. Ulice a domy obce ležia na brehu Dunaja s výhľadom cez Dunaj na kopcovitú maďarskú stranu rieky. História obce siaha až do doby bronzovej, halštatskej, rímskej a z obdobia Avarského kaganátu, odkiaľ tu našli archeologické nálezy. Prvá písomná zmienka je z roku 1075. Obec môže byť ideálnou krátkou zastávkou počas Vašej cyklotúry. Cesta Vás ďalej povedie do obce Moča, ktorá tiež ponúka zastávku na menšie osvieženie a do cieľa Vám dotiaľ už nechýba veľa.

Búč a múzeum bábik

Vaša cyklotúra pre začiatočníkov sa zakončí v obci Búč na južnom Slovensku. Práve v tejto malej obci sa nachádza jedinečné Múzeum bábik, ktoré je nevšedné tým, že sa tu nachádzajú bábiky odeté v ľudových krojov charakteristických pre Maďarov žijúcich v jednotlivých regiónoch južného Slovenska. Za celým projektom stojí Eszter Szobi Kerekes, ktorá asi pred viac ako 20 rokmi prišla s nápadom zriadiť múzeum bábik. Cieľom múzea je jednak predstaviť návštevníkom históriu, jedinečnosť a pestrosť tunajších maďarských ľudových krojov, zároveň však aj takýmto spôsobom uchovať maďarské kultúrne dedičstvo a maďarský jazyk na Slovensku. V tejto obci tak nielen zakončíte svoju cestu ale môžete sa aj naučiť kultúre miestnych Maďarov žijúcich na Slovensku.

V nadchádzajúcich častiach našej série o cyklotrasách Vám predstavíme aj rôzne iné možnosti využitia cyklotrás pri návšteve obcí. Preto zostaňte s nami aj najbližšie.