Cyklotúra na južnom Slovensku: Od pevnosti do hvezdárne

Turistika 20.07.2020

Cyklocesty v okolí Komárna sú veľmi atraktívnou zložkou turizmu na južnom Slovensku. Svoju obľúbenú trasu tu nájdu malí i veľkí, či už s cyklistickými skúsenosťami alebo bez nich. V okolí mesta je totiž viacero možností, kam sa vybrať na bicykli. V tejto časti zo série o cyklotrasách prinesieme ďalšiu destináciu.

Atraktívnou voľbou z pomedzi cyklotrás môže byť aj napríklad cesta Komárno – Kava – Hliník – Martovce – Vék – Hurbanovo – Svätý Peter – Chotín – Komárno. Táto trať meria celkovo 45 kilometrov a je vhodná rovnako pre hobby ako aj profesionálnych cyklistov. Ceste ponúka viacero jedinečných zastávok, ktoré určite stoja za povšimnutie.

Štart a cieľ v Komárne

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom príspevku, mesto Komárno jednoznačne stojí za povšimnutie. Okrem historického centra tu je aj známy pevnostný systém, ktorý je jedinečný v celej Európe. Mesto, okrem toho, ponúka aj nekonečné množstvo využitia riek Váh a Dunaj alebo aj rôzne podniky a bary na zábavu.

View this post on Instagram

#pevnost #erod #fortress #festung

A post shared by pevnostkomarno (@pevnost_komarno__komaromi_erod) on

Zastávka v obci Martovce

Počas cyklotúry môže byť jednou z prvých zastávok aj napríklad Roľnícky dom v Martovciach. Na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia bol dom č. 101 vyhlásený za pamiatkovo chránený objekt a od roku 1975 je v ňom zriadená expozícia ľudového bývania. Dom postavili zo zmesi hliny a slamy technikou vykladania. Izby sú zariadené pôvodným martovským maľovaným nábytkom z konca 19. a zač. 20. stor.

Hurbanovská hvezdáreň

Pýchou mesta Hurbanovo je hvezdáreň, ktorá ponúka vo svojich priestoroch viacero možností na spoznávanie. K dispozícii je planetárium, múzeum a historická budova. Okrem toho je možné vzhliadnuť aj filmy o vesmíre a planétach. Na obed sa môžete zastaviť v kaštieli Steiner, pričom si vychutnáte miestne tekuté zlato v podobe piva Zlatý bažant.

Exkluzivita vo Svätom Petri

Zaujímavou zastávkou počas cyklotúry môže byť aj návšteva obce Svätý Peter, ktorá okrem typických dedinských uličiek prináša pastvu pre oči aj vďaka miestnemu vinárstvu a penziónu St. Petrus Vini. Tam si môžete vychutnať nie len miestne tradičné dobroty v podobe Svätopeterského rizlingu, ale aj aj exkluzivity ako napríklad konfitované kačacie stehno s brusnicami. V rámci areálu sa naskytuje možnosť obdivovať zvieratá na farme, ako napríklad  kone, ovce, kozy. Ozdobou farmy je maďarský stepný dobytok, oslík a poník. Funguje tu aj menšia jazdecká škola pre deti, do ktorej sa môžete vrátiť aj po cyklotúre.

K záveru po Chotíne

Napriek tomu, že táto malá dedinka sa zdá byť nevýrazná, ponúka pekné prostredie pre cyklistiku. Miesto je známe vínnymi pivnicami, takže v prípade záujmu sa tu môžete pristaviť aj u miestnych a tak nadväzovať kontakty. Alebo sa môžete vybrať aj na večeru do Bocian Csárdy či chytať ryby.

Obce a mestá v okolí Komárna vytvárajú komplex, ktorý je prepájaný jedinečnou cyklotrasou. Na južnom Slovensku sú tak dostupné jedinečné možnosti pre návštevu danej oblasti, pričom je tak možné spoznávať miestnu


Vyjadrite svoj názor