Mesiac knihy sa pomaly chýli k svojmu záveru, ale to neznamená, že by sme mali na literatúru zanevrieť. Práve naopak. Čítanie bolo vedecky preukázané za veľmi prospešnú činnosť, ktorú by sme mali praktizovať čo najčastejšie. Tak sa teda pohodlne usaďte a prelistujte si naše nové knižné odporúčania!
Kanadská autorka Jean E. Pendziwol sa narodila a vyrastala v Ontariu, ktorého história a kultúra ju neskôr v jej tvorbe veľmi silno inšpirovali. Jej debut Dcéry strážcu majáka sa stal okamžitým medzinárodným bestsellerom. Jean za svoju tvorbu, ktorá sa zameriava aj na detských čitateľov získala niekoľko ocenení.
Jej debutový román rozpráva príbeh Elizabeth, ktorá prišla o zrak. To jej bráni v čítaní milovaných kníh či v kochaní sa krásnymi obrazmi. Ešte vždy sa ale môže obrátiť na hudbu, ktorú miluje úplne rovnako. Keď sa jedného dňa na stroskotanej lodi nájdu denníky jej otca, poprosí o pomoc mladú delikventku Morgan, ktorá vykonáva verejnoprospešné práce v domove dôchodcov, kde Elizabeth býva. Medzi dvomi ženami sa touto nečakanou udalosťou rozvinie prekvapivý vzťah, kým sa spoločne snažia rozlúštiť tajomstvo starých kníh. Až napokon zisťujú, že obe sú s izolovaným ostrovom Porphyry a jeho tajomným majákom priamo prepojené.
Susan vyrastala v krásnom historickom mestečku Lichfield, ktoré podmienilo aj jej lásku k histórii ako takej. Na vysokej škole sa venovala štúdiu učiteľstva anglického jazyka a literatúry, než neskôr získala aj diplom v odbore kreatívneho písania. Už ako malá zbožňovala knihy a snívanie o vlastných príbehoch, čo ju v dospelosti priviedlo až k vlastnej autorskej tvorbe.
Historický román Pandora svojich čitateľov zavedie do Londýna v roku 1799. Práve tu žije mladučká a najmä mimoriadne nádejná šperkárka Pandora Blakeová aj so svojim strýkom v kedysi preslávenom obchode so starožitnosťami. Práve sem jedného dňa doručia tajomnú grécku vázu, ktorá rozvíri chod prazvláštnych udalostí. Keďže Pandore tento záhadný kus keramiky nedá pokoja, požiada o pomoc Edwarda Lawrenca, mladého muža, ktorý sa neúspešne uchádza o prijatie do ctihodnej Spoločnosti pre starožitníkov. Kým Edward v tajomnej váze vidí kľúč k svojej akademickej budúcnosti, Pandora ju vníma ako šancu na obnovenie bývalej slávy starožitníctva a možnosť osamostatniť sa. Akurát, že hranica medzi náhodou a osudom je niekedy až príliš tenká…
Kanadský spisovateľ Michael Christie sa síce narodil v Thunder Bay v Ontariu, ale neskôr sa presťahoval do mesta Vancouver v Britskej Kolumbii, aby sa stal profesionálnym jazdcom na skateboarde. Tu sa tiež venoval štúdiu psychológie a následne pracoval ako sociálny pracovník. Vrátil sa však do školy, kde študoval kreatívne písanie a v roku 2011 vydal svoj debut The Beggar’s Garden.
Kniha Greenwoodovci prináša príbeh Jake Greenwoodovej, ktorá pracuje ako sprievodkyňa v jednom z posledných pralesov na svete v Britskej Kolumbii v Kanade. Jedného dňa jej do oka padne zvláštne hrdzavé ihličie na dvoch jedlách, ktoré nechá okamžite preskúmať. Jake zisťuje, že stromy napadlo neznáme hubové ochorenie. V rovnakom čase sa jej do rúk dostane denník, ktorý údajne patril jej prastarej mame, a ktorý jej pomôže konečne spoznať strhujúci príbeh vlastnej rodiny, ktorý sa začal v roku 1908 zrážkou vlakov neďaleko mestečka Estevan. Ako odborníčka na stromy však dobre vie, že na pokrvnom príbuzenstve až tak nezáleží – či už v rodine alebo v lese. Omnoho dôležitejšie sú vzájomná pomoc, ochrana a podpora.
Americká multimediálna umelkyňa a autorka z amerického Massachusetts už napísala dva mimoriadne zaujímavé a istým spôsobom svojské fantasy romány. Jej debutom sa stal Nočný cirkus, ktorý vyšiel v roku 2013 vo viac ako desiatke jazykov a získal výročnú cenu Locus za najlepší prvý román. Erin je tiež držiteľkou prestížnej Alex Award. Jej druhý román nesie meno Bezhviezdne more a vyšiel v roku 2019.
Všetko začne vo chvíli, keď Zachary Ezra Rawlins narazí na zvláštnu knihu v univerzitnej knižnici, ktorá z nejakého dôvodu ukrýva zapísané spomienky z jeho vlastného detstva. Pri hľadaní vysvetlenia narazí na tri zvláštne symboly – včelu, meč a kľúč. Tie ho zavedú až na literárny maškarný ples, odkiaľ jeho ďalšie kroky vedú do prastarej knižnice hlboko v podzemí. Zachary sa musí mať na pozore pred strážcami, ktorí obetovali priveľa, aby ochránili jedinečnú tu uloženú zbierku. Spoločnosť na tejto ceste mu robí sympatický bosý mladík Dorian, ktorý ho sprevádza vinutými podzemnými chodbami, zabudnutými schodiskami, preplnenými tanečnými sálami a aj neskutočne sladkými plážami Bezhviezdneho mora.
Francúzsky spisovateľ Stéphane Garnier je autorom noviel, esejí aj humorných príbehov. Takisto sa však venuje mediálnej tvorbe, kronikárstvu a písaniu hudobných textov. Jeho pracovné portfólio je však omnoho bohatšie, keďže pracoval aj ako maklér, triedič balíkov, truhlár, účtovník či predavač. Knižku How to Live Like Your Cat napísal za necelé tri týždne. Momentálne aj so svojím mačacím spoločníkom Ziggym žijú v Lyone.
Kultového Malého princa poznáme asi všetci. Garnier vo svojom diele Ži ako Malý princ prezentuje Exupéryho príbeh cez pohľad človeka súčasnej doby, aby sme si zachovali detské očarenie svetom, spomalili, snívali vo veľkom a preukazovali pokornú láskavosť voči našej planéte a sebe navzájom. V každej kapitole sa čitateľ stretáva s veľavravnou múdrosťou rozprávania Antoina St. Exupéryho, ako byť neskorumpovanými rebelmi, zanechať svoju stopu vo svete, oslobodiť sa od posudzovania inými, zbaviť sa nepotrebného a prijať samotu. Garnier svojim čitateľom takýmto spôsobom ponúka pútavý návod, ako bez ohľadu na vek znovuobjaviť to najdôležitejšie.
Pod autorským pseudonymom Audrey Blake sa v skutočnosti ukrývajú dve talentované spisovateľky, ktoré sa stretli ako finalistky v literárnej súťaži. Jaima Fixsen a Regina Sirois od tej doby nadšene spolupracujú, keďže obe zdieľajú nadšenie pre históriu, prírodu, literatúru a svojské ženské hrdinky. Kým Jaima Fixsen pochádza z kanadskej Alberty, domovom Reginy Sirois sú kansaské polia.
V roku 1832 si Londýn počas pandémie cholery vytrpel mnoho zlého. Nora Beadyová počas nej prišla o celú rodinu a nebyť doktora Horacea Crofta, neprežila by ani ona. Avšak excentrický a brilantný chirurg sa jej rozhodol ujať, čím jej otvoril dvere do úplne nového sveta. Sirota Nora sa stáva nielen jeho chránenkyňou, ale aj pomocníčkou a žiačkou, ktorá trávi voľný čas zašívaním rán a prípravou anatomických nákresov. Napriek tomu, že ženy majú vykonávanie lekárskej praxe zakázané, Croftova klinika je pre Noru bezpečným miestom. Aspoň do chvíle, kým sa na jej prahu objaví doktor Daniel Gibson – nový sekundujúci chirurg, ktorý netuší, že Norine schopnosti prevyšujú dokonca jeho vlastné. Netrvá dlho sa títo dvaja nádejní a talentovaní zdravotníci si padnú do oka, čo postaví Noru pred náročné rozhodnutie. Ostane aj naďalej neviditeľná a dovolí iným prevziať zásluhy za jej výskum, alebo ukáže svetu, kým naozaj je?
Laura Baldini je ďalším autorským pseudonymom, tvorí pod ním spisovateľka Beate Maly. Vyštudovaná učiteľka so špecializáciou na prácu v materskej škole napísala už niekoľko detských kníh a učebníc. V roku 2007 dokonca získala autorské oceňované štipendium vo Viedni za svoj prvý historický román. Beate aj so svojim manželom a tromi deťmi žije vo Viedni.
Maria Montessori autorku vždy zaujímala a inšpirovala. Aj preto sa Učiteľku novej doby rozhodla predstaviť v pútavej románovej podobe. Maria bola húževnatá a srdečná dáma, ktorej inteligencia a odhodlanie ju vyniesli medzi lekársku špičku v danom obore. Svoj život zasvätila práci s údajne psychicky chorými deťmi, čo spustilo vlnu prekvapenia u jej kolegov. Najmä, keď jej prístup začal prinášať neočakávané výsledky. Práca s deťmi odštartuje jej kariéru, avšak láska ku kolegovi ju postaví pred najťažšiu životnú voľbu a tak pre dobro svojich detí urobila najťažšie rozhodnutie svojho života.
Americká spisovateľka Lori Gottlieb súčasne pôsobí aj ako psychoterapeutka, ktorá lieči pacientov v súkromnej ambulancii v Los Angeles. Popri týchto činnostiach stíha ešte písať aj stĺpček s radami pod názvom Dear Therapist pre americký časopis The Atlantic. Je takisto spoluorganizátorkou rovnomenného podcastu pre iHeart Radio.
Lori Gottlieb vo svojej knihe pozýva čitateľov do sveta pacientov a takisto toho svojho, pričom skúma pravdy a výmysly, ktoré nahovárame sebe aj okoliu, kým balansujeme na lane napnutom medzi láskou a túžbou, zmyslom a smrteľnosťou, hrôzou a odvahou, nádejou a zmenou. Jej román Možno by si sa mala s niekým porozprávať mnohí označujú za revolučný práve vďaka jeho otvorenosti. Je písaný hlboko osobným štýlom, pričom však zostáva univerzálnym sprievodcom srdcom a mysľou. Ponúka čitateľom ten najvzácnejší dar – odvážny portrét podstaty ľudskosti a odzbrojujúco vtipný, jasnozrivý opis našich tajných životov.
Axie Oh je kórejsko-americká spisovateľka, ktorá sa narodila v New Yorku a následne vyrastala v New Jersey. Študovala kórejskú históriu a tvorivé písanie na Kalifornskej univerzite v San Diegu. Miluje K-pop, anime, papiernictvá a mliečny čaj. V súčasnosti žije a tvorí v Las Vegas so svojim psíkom Torom. Jej fantasy román The Girl Who Fell Beneath the Sea už vyšiel aj v českom jazyku pod názvom Dívka, kterou spolklo moře.
Miesto, kde mladá Mina žije, už celé generácie sužujú smrtiace búrky. Masívne záplavy likvidujú celé dediny, pričom o tie zostávajúce sa vedú stále krvavejšie vojenské konflikty. Mininí ľudia veria v magického Morského boha, bývalého ochrancu, ktorý sa zrazu stal ich ničiteľom. Pokúšajú sa ho teda znova prikloniť na svoju stranu. A to tak, že každoročne do vĺn uvrhnú krásne dievča, ktoré sa má stať jeho nevestou. Údajne keď boh nájde tú pravú, všetko ničenie sa skončí. Mnohí veria, že Šim Čong, najkrajšie dievča z dediny, sa stane ich vykúpením. Dievčinu však miluje aj Minin starší brat Džun. Aby Mina zachránila brata a jeho milú, sama sa vrhne do vĺn a prepadne sa až do Ríše duchov, kde musí nájsť Morského boha a ukončiť jeho krutovládu. Problémom však je, že obyčajný človek dlho vo svete duchov zotrvať nedokáže…
Americký prozaik a autor mnohých noviel či krátkych príbehov sa prvýkrát na literárnom trhu zviditeľnil v roku 2014 svojim románom All the Light We Cannot See, ktorý získal aj prestížne ocenenie Pulitzer Prize for Fiction. Anthony vyrastal v americkom Clevelande, kde chodil aj na vysokú školu. Neskôr sa venoval štúdiu histórie na univerzite Bowdoin College v Maine. Jeho román Cloud Cuckoo Land bol v českom jazyku vydaný pod názvom Město v oblacích.
Hrdinovia tohto neobyčajného románu sa snažia pochopiť svoj vlastný svet. Anna a Omeir sa ocitajú na opačných stranách impozantného mestského opevnenia počas obliehania Konštantínopola v roku 1453. Zatiaľ v súčasnej dobe trávi dospievajúci idealista Seymour čas útokmi na verejnú knižnicu, pričom Kontance na medzihviezdnej lodi smeruje k exoplanéte niekoľko desiatok rokov v budúcnosti.
Kým Anna pracuje ako šička a sníva o príbehu mesta v oblakoch, Omeir sa spolu so sultánovou armádou pripravuje na obliehanie mesta. V rovnakom čase, ale o mnoho storočí neskôr, sa mladý Seymour celý svoj život cíti ako v pasci. No a v neďalekej budúcnosti sa Konstance počas cesty vesmírom snaží spísať príbeh o naivnom pastierovi Aithónovi, ktorý počula od starého otca. Medzi štvoricu rozličných mladých ľudí sa pripletá ešte osemdesiatnik Zénón, ktorý sa v knižnici snaží nacvičiť s piatimi školákmi divadelnú hru podľa starovekého príbehu. Ako sú však životy natoľko odlišných ľudí prepojené?
Foto a text: Bc. Stella Hamranová