Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom letného čítania

Kultúra 06.08.2021

Letné mesiace si bez cestovania nedokážeme snáď ani predstaviť. Možnosť vyraziť na cesty a objavovať znie až priveľmi lákavo. Cestovať sa však dá aj odlišným spôsobom. Ponorením sa do pútavej knihy sa môžeme vydať na cesty do vzdialených končín vesmíru, do fiktívnych realít, do minulosti našej spoločnosti, ale aj do svojho vlastného vnútra. To správne čítanie nás môže mnoho naučiť, ale rovnako nám môže pomôcť skrátka vypnúť a na chvíľu zabudnúť na všetko, čo nám v realite leží na pleciach. Takže či už hľadáte kvalitné čítanie na dovolenkový oddych, alebo potrebujete chvíľkový útek od povinností rušného a horúceho leta, my vám prinášame niekoľko skvelých tipov.

 1. Frank Herbert – Duna

Americký spisovateľ Frank Herbert sa do literárneho sveta nezmazateľne zapísal práve vďaka svojmu románu Duna a jej piatim pokračovaniam. Niekoľkokrát vyznamenaná klasika žánru sci-fi prináša svojim čitateľom veľký otvorený svet planéty Arrakis, ktorá ukrýva vzácne korenie predlžujúce život. Mimo iné však obdarúva svojich držiteľov aj výnimočnými psychickými schopnosťami. Planéta sa ale zmieta v krutých bojoch medzi nepriateľskými rodmi, súperiacimi o nadvládu. Milovníci základných sci-fi elementov si v kombinácii s politickými, filozofickými či ekologickými témami rozhodne prídu na svoje.

Vydajte sa spolu s Paulom Atreidesom na dobrodružnú cestu plnú akcie a hrozieb, ktorá čoskoro ožije aj na striebornom plátne. Premiéra filmu musela byť kvôli celosvetovej pandémii posunutá, ale všetko nasvedčuje tomu, že túto jeseň film konečne zavíta do kín. Diváci sa, okrem fantastickej akcie, môžu tešiť na herecké hviezdy ako Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Jason Momoa či Oscar Isaac.

2. Iveta Pernišová – Anarchorance

Debut talentovanej slovenskej autorky Ivety Pernišovej okamžite pobláznil mladých aj starších čitateľov, ktorí sa už teraz nevedia dočkať pokračovania. Do zákulisia písania a vydávania knihy autorka necháva pravidelne nahliadať svojich fanúšikov na sociálnej sieti Instagram, kde s nimi komunikuje, odpovedá na ich otázky a vždy prezrádza len toľko, aby udržala čitateľov v tom správnom napätí.

Pútavý a detailne prepracovaný sci-fi príbeh sa zameriava na trojicu postáv. Prvým z nich je neohrozený Shade, ktorého udalosti minulosti nasmerovali na veľmi neistú a zároveň smrteľne nebezpečnú cestu. Ani na sekundu si nemôže byť istý ako ho okolie vníma – či ho samotná kráľovná berie za hrozbu, alebo ako mimoriadne schopného spojenca. Druhou protagonistkou sa stáva mladá Lyra, ktorá sa ocitá na míle ďaleko od svojej rodnej Zeme, priamo v srdci budúcnosti. Nie však dobrovoľne. Problémy nového sveta sú jej cudzie, ona sa chce hlavne dostať späť domov. To však ešte nevie, že obávaný a často spomínaný nepriateľ je bližšie, než by si myslela. Trojicu hrdinov uzatvára Vanille, na pleciach ktorej leží osud rovno dvoch planét. Kým ona hasí plamene, iní ich znova rozdúchavajú a plánujú do nich vrhnúť aj ju samotnú. Na odhalenie zradcov priamo vo svojich radoch má len štipku času, pričom podozrivým môže byť skutočne ktokoľvek.

3. E. O. Chirovici – Kniha zrkadiel

Rumunský autor kriminálnych románov a poviedok publikoval vo svojej domovskej krajine desať detektívok, než sa presťahoval do Spojeného kráľovstva. Jeho  doposiaľ najúspešnejšou a jedinou niekoľkokrát preloženou knihou sa stala Kniha zrkadiel.

Zdĺhavé a chvíľami akoby skutočne nekonečné pátranie po pravde rozpúta tajomný rukopis, ktorý pristane na stole literárnej agentúry. Hovorí o dodnes neobjasnenej vražde, ktorá sa odohrala ešte koncom osemdesiatych rokov. Obeťou sa stal prominentný, mimoriadne úspešný profesor psychológie. Jeho špecializácia tkvela v tajných výskumoch a práci s mentálne chorými ľuďmi kriminálnej minulosti. Autor rukopisu sľubuje, že záhadami opradenú vraždu vysvetlí a konečne vrhne svetlo na páchateľa. Po mnohých rokoch je však stále ťažšie zistiť, čo sa v skutočnosti stalo a čo môže byť len hmlistá spomienka niektorého zo svedkov. Niekedy nám totiž naša pamäť neslúži tak dobre, akoby mala. Klamať svoje okolie a predstierať môže byť ľahšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

4. Ada Becker – Rozhovory v tichu

Šalianka Ada Becker v profesijnom živote pôsobí ako psychologička a kouč. Knižku pôvodne vôbec neplánovala, nápad na ňu dostala počas rozhovorov s jej dcérkou Hankou, ktorá čitateľov sprevádza aj počas čítania.

Útla knižka prináša krásne spojenie sveta detí a sveta dospelých. Rozhovory mamy a jej desaťročnej dcérky Hanky sú plné úprimnosti a inšpirácie. Čitateľom ukazujú jednoduchú cestu za radosťou, sebavedomím ale aj k láske voči samým sebe. Hanka nenútene dokazuje, že na svoj vek je veľmi múdra a vyspelá. Kladie otázky, ktoré nabádajú dospelých k návratu do detských čias. Jedinečné detské vnímanie tak otvára doposiaľ skrytý svet nášho vnútorného dieťaťa. Spolu s Hankou čitatelia pomaly nazerajú do svojich vlastných starých rán, ktoré túžia po úľave a vyliečení. Na svoje si počas čítania prídu deti, ale aj dospelí. Skutočne cenné rady ponúka ako jednotlivcom, tak celým rodinám, pretože po prečítaní zanecháva radosť a navádza na cestu za vytúženým šťastným životom.

5. Rachel Barenbaumová – Tajomstvo hviezd

Autorkina prvá práca získala takmer okamžite niekoľko vyznamenaní. Mimo písania sa venuje aj knižnej kritike, ktorú publikovalo rovno niekoľko prestížnych portálov, časopisov a zborníkov. Jej druhý román –  Atomic Anna – sa už teraz radí medzi najočakávanejšie knihy roku 2022.

Historický román o vojne, láske a odhodlaní ísť si za svojimi snami, je inšpirovaný skutočným zatmením Slnka z roku 1914. Rusko sužuje začínajúca vojna, na pozadí ktorej si súrodenci Miri a Váňa Abramovoví neochvejne idú za svojimi snami.
O svojich rodičov prišli už dávno, ale životnou púťou ich oddane a s láskou sprevádza ich stará mama, vychýrená dohadzovačka. Miri sa stáva jednou z prvých lekárok a chirurgičiek v celom Rusku, zatiaľ čo Váňa sníva o získaní dôkazu, že Einstein sa vo svojej slávnej teórii relativity mýlil. Ich túžbu za útekom do bezpečia v Amerike ale preruší vojna. Váňa a snúbenec Miri narukujú, ale krátko na to sa po nich zľahne zem. Miri posiela milovanú bábušku do bezpečia, zatiaľ čo v spoločnosti tajomného vojaka Sašu putuje krajinou, aby našla svojich milovaných skôr, než bude neskoro. Pretože keď nad Ruskom potemnie obloha, nemení sa len budúcnosť všetkých zúčastnených, ale aj budúcnosť samotnej vedy.

6. Elizabeth Gilbert – Podstata všetkých vecí

Americká autorka a novinárka sa v roku 2006 preslávila memoárom Jedz, modli sa a miluj. Kniha bola preložená do viac ako tridsiatich jazykov a predalo sa z nej 12 miliónov kópií. Román Podstata všetkých vecí bol teda pre jej prvotné úspechy mimoriadne očakávaný.

Román z konca osemnásteho storočia prináša strhujúci príbeh o veľkých objavoch, ktoré ovplyvnili ľudstvo a jeho vývoj. Rozpráva o časoch, kedy si človek začal vo veľkom podmaňovať šíri svet. Dej sleduje mimoriadne bystrú Almu Whittakerovú, dcéru charizmatického milovníka, pestovateľa a obchodníka s rastlinami najrôznejšieho druhu. Vzdelanie je jej najlepším priateľom, nad umením a tajomstvami botaniky by dokázala rozjímať od úsvitu do súmraku. Do jej sveta sa ale po špičkách vkráda aj láska, ktorá jej predostiera úplne nový, nepoznaný svet rozkoše a zázrakov. Alma a jej milovaná polovička však nehoria iba láskou k tomu druhému. Ale aj láskou k pochopeniu sveta naokolo seba. Túžia preniknúť až k samotnej podstate ľudského bytia a jeho významu. Na čitateľov čaká pestrofarebný svet plný rozličných rastlín, na pozadí ktorých sa odvíja životný príbeh sebavedomej a múdrej hlavnej hrdinky.

7. Lydia Kang, Nate Pedersen – Šarlatáni

Lydia Kang nepôsobí len ako autorka, ale aj ako lekárka v newyorskej nemocnici. V literárnom svete získala reputáciu ochotnej pomocnice iným autorom v oblasti medicínskej tematiky. Jej autorský partner, Nate Pedersen, sa okrem písania a editovania kníh, živí ako učiteľ na portlandskej univerzite v Oregone. Dvojica koncom roka chystá vydanie ďalšej knihy, ktorá sa bude venovať najhorším ochoreniam v histórii ľudstva.

O pochybných liečebných pokusoch už počul každý. Zlatý vek šarlatánov sa tiahol cez mnoho storočí a tak úplne nezanikol ešte ani do dnešného dňa. V ľahko a miestami humorne písanej knihe autori prinášajú rekonštrukciu čudesných, niekedy až hrôzostrašných liečebných postupov, ktorým podrobovali svojich pacientov. Pochybní liečitelia obchodovali s ľudským zdravým a dôverou nič netušiacich pacientov. Vyvážená dávka čierneho humoru a pôsobivé ilustrácie vťahujú čitateľov do desivého sveta šarlatánov, ktorý zastrašuje aj fascinuje. Skvelým bonusom sú texty slovenských historičiek, ktoré rozprávajú o praktikách šarlatánov aj v našich dejinách. Tie v žiadnom prípade nezaostávajú za tými svetovými.

8. J. K. Rowlingová – Harry Potter a Kameň mudrcov (nové vydanie od Adriána Macha)

Britská spisovateľka, scenáristka a producentka J. K. Rowlingová je v literárnom svete už dobre známe meno. Mnohí ju dokonca poznajú pod pseudonymom Robert Galbraith. V roku 1997 priniesla svetu fenomenálny fantasy román Harry Potter a Kameň mudrcov, ktorý dopisovala počas toho, ako žila z podpory v nezamestnanosti. Autorka sprvu čelila desiatkam odmietnutí, než konečne našla vydavateľa, ktorý sa ujal jej rukopisu a dal jej šancu splniť si sny.

Čarovný príbeh Harryho Pottera dnes pozná už celý svet. Z mladého kúzelníka sa pomaly stáva literárna klasika žánru fantasy, ktorá si aj po dvoch dekádach stále získava nových fanúšikov. Sedemdielna knižná séria má aj svoje osemdielne filmové spracovanie, ktoré sa radí medzi

najúspešnejšie filmové série vôbec. Kniha Harry Potter a Kameň mudrcov je začiatkom magickej cesty jedenásťročného Harryho Jamesa Pottera, ktorý objavuje svoju čarodejnícku moc a prvýkrát nastupuje do Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. Tam stretáva svojich budúcich najlepších priateľov na život a na smrť, ale aj svojich rivalov. Na mladého chlapca si však brúsi zuby aj hrozba, ktorá mala byť dávno zažehnaná. Lord Voldemort sa však pokúša vrátiť k moci a neštíti sa pritom využiť každého, kto mu príde do cesty.

V roku 2020 prišla na slovenský trh nová verzia tejto magickej série. Ilustrátorom nádherných obálok sa stal Slovák Adrián Macho, ktorý svojim talentom a jedinečným štýlom vdýchol celej sérii nový život. Aj práve vďaka jeho práci mnohí po rokoch znova naskočili na Rokfortský expres a vrátili sa do lavíc čarodejníckej školy. Pre zberateľov a skalopevných fanúšikov ide o vydanie, ktoré v ich knižnici skrátka nesmie chýbať. Knižky v novom šate ale potešia určite každého, komu prídu pod ruku. Takže ak uvažujete nad tým, že Harryho zaradíte do svoje knižnice, určite sa pozrite práve po tejto edícii.

9. Amie Kauman, Jay Kristoff – Illuminae

Autorské duo od vydania série Illuminae spolupracovalo aj na ďalšej fenomenálnej sci-fi sérii Aurora. Mimo spoločných projektov sa však písaniu venujú aj samostatne, prípadne v spolupráci s inými autormi.

Účinným osviežením počas letných horúčav môže byť útek do chladných zákutí vesmíru spolu s posádkami lodí Alexander, Hypatia a Copernicus. Kady Grantová, Ezra Mason a preživšia populácie planéty Kerenza IV bojujú o holé prežitie uprostred nekonečnej galaxie. Na krk im dýcha rýchlo sa šíriaci patogén Phobos, vražedná kozmická loď Lincoln spoločnosti BeiTech, ale aj ich vlastná umelá inteligencia, tiež známa pod menom AIDAN. Vesmírne lode plné svedkov prepadu a deštrukcie ich planéty si razia cestu k vesmírnej stanici Heimdall, ktorá je ich jedinou šancou na prežitie. Ako sa však čoskoro ukáže, dostať sa do bezpečia je ešte náročnejšie, než si mysleli.

Prvá časť svetovo úspešnej trilógie neponúka iba silné, komplexné a mimoriadne sympatické postavy. Akciou nabitý dej je čitateľom predostretý mimoriadne originálnym formátom. Klasický knižný text striedajú kópie mailov, hlasových správ a záznamov bezpečnostných kamier. Autori nás pustili rovno do mysle vražednej umelej inteligencie, zatiaľ čo zostáva veľkou záhadou, kto z preživších je v skutočnosti rozprávačom príbehu.

Prečítať si tieto knihy v pôvodom jazyku je to najlepšie rozhodnutie. No pre tých, ktorí sa s angličtinou až tak nekamarátia, pripravilo vydavateľstvo CooBoo aj českú verziu pod súhrnným názvom Akta Illuminae.

10. Ned Vizinni – It’s kind of a funny story (Niečo ako čistá depka)

Americký autor Ned Vizini napísal za svoj život štyri knihy, ktoré venoval hlavne dospievajúcim čitateľom. Celý svoj život bojoval s psychickými problémami, ktoré sa stali aj námetom jeho kníh. Práve cez ne poukazoval na realitu života s depresiou, ktorú nijako neskresľoval. Jeho knihy si však aj napriek náročnej téme zanechali istú ľahkosť.

Cesta k šťastiu môže byť veľmi kľukatá a nevyspytateľná. Práve o tom rozpráva aj autobiograficky ladený príbeh od Neda Vizinniho. V hlave pätnásťročného Craiga sa toho odohráva skrátka priveľa. Dostať sa na správnu školu a byť v budúcnosti úspešným je dôležité. Nie však za každú cenu. Nie za cenu toho, že v chlapcovej hlave začne prevládať myšlienka na smrť. Až pokus o samovraždu dostáva chlapca na psychiatrické oddelenie, ktoré mu zmení život. Vo víre vlastnej životnej tragédie tu stretáva ľudí s najrôznejšími problémami. Práve ich spoločnosť a puto, ktoré si počas celkom krátkej doby vytvoria odhaľujú, či sa Craig dokáže dostať ku koreňom svojich problémov a čeliť vlastnej úzkosti, ktorá ho pomaly ale isto dusí.

Pre autentické zachytenie pocitov a myšlienok autora, ktorý kráčal v podobných topánkach ako hlavný hrdina knihy, je najlepšie si dielo vychutnať v pôvodnej anglickej verzii. Vydavateľstvo Slovart sa postaralo o kvalitný a presný preklad, ale ako to už býva, počas prekladaní diel sa čaro zachytené medzi riadkami môže vytratiť. Autor tu veľmi presne a neskreslene poukazuje na psychické problémy, ktoré môžu zasiahnuť každého z nás. Práve preto je najlepšie vnímať jeho myšlienky v pôvodnom znení.

Autorský príspevok stážistky Bc. Stella Hamranová