Ako si zarobiť hraním počítačových hier a zároveň sa edukovať? Budúcnosťou sú elektronické športy

Kultúra 22.10.2020

Počítačové hry dnes už nie sú cudzím pojmom. Sú obľúbené nielen medzi mladými ale na svoje si prídu rôzne vekové kategórie. Aj vďaka tejto popularite sa počítačové hry etablovali do kategórie tzv. elektronického športu, ktorý je známy nielen doma ale i v zahraničí. Tejto oblasti sa venuje aj Dávid Moštenický, ktorý sa naposledy ocitol v organizačnom tíme Majstrovstiev SR v elektronických športoch v Bratislave.

Dávid, azda podobne ako každý študent, objavil čaro počítačových hier. Vďaka nim sa totiž hráč, podobne ako pri knihách, môže stať hlavným hrdinom istého príbehu. V počítačových hrách je, okrem toho, aj ako keby tvorcom vlastného príbehu, na ktorom sa môžu spolupodieľať aj iní hráči. Dávid sa rozhodol, že tento svoj záujem o počítačové hry chce zužitkovať a sa tak už piaty rok venuje organizácii turnajov v rôznych mestách.

Dávid, asi hneď na začiatok by si nám v kocke mohol vysvetliť, čo je to ten elektronický šport, pretože nie každý z nás asi pozná tento pojem.

Elektronický šport (inak povedané esport, poprípadne gaming) je súťažné hranie počítačových hier v rôznych turnajoch či eventoch.  Môže sa jednať o profesionálne hranie počítačových hier, alebo amatérske súťaže. Momentálne medzi TOP trojicu hier, ktoré dominujú na svete sa radia hry: Counter-Strike Global Offensive, League of Legends a Hearthstone.

Aký význam má esport? Prečo by sa mu mal niekto venovať?

Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí hrajú počítačové hry sú trpezliví, majú mentálnu a kreatívnu zdatnosť, schopnosť riešiť problémy atď… Veľmi často sa stretávame v médiách s informáciami, ktoré doslovne nanucujú rodičom, aby zakázali svojím deťom hrať počítačové hry, pretože sú pri nich agresívne a strácajú pocit reálneho sveta, ale nikdy nebola takáto informácie potvrdená odborníkom. Význam elektronického športu v dnešnej dobe je obrovský. Poskytujú ľudom množstvo nových známosti, možnosť cestovať po celom svete a zarábať si hraním počítačových hier.

Dávid (napravo) sa počítačovým hrám venuje 11 rokov.

Ako dlho sa ty sám venuješ elektronickým športom?

Elektronickým športom sa venujem cca 11 rokov. Mám za sebou bohaté skúsenosti v rôznych herných organizáciách, kde som pôsobil na rôznych funkciách, od redaktora herných noviniek až po hlavného administrátora konkrétnej hry. Taktiež sa aktívne venujem už piaty rok organizácii LAN turnajov v rôznych mestách.

Aká bola tvoja prvá počítačová hra?

Medzi moje prvé počítačové hry sa radili Counter Strike 1.6 a World of Warcraft. Myslím si, že tieto počítačové hry boli pre každého srdcovka, kto začínal hrávať.

Pri ktorej hre si si uvedomil, že sa chceš tomuto venovať naplno?

Mňa v posledných rokoch oslovila hra League of Legends. Túto hru hrám konkrétne 8 rokov a preto na LAN akciách pôsobím ako administrátor práve v tejto hre, nakoľko mám dosť skúseností s touto hrou. Samozrejme, nie len pri hrách som si uvedomil, že sa chcem tomuto venovať naplno. Predchádzali tomu rôzne eventy, kde som spoznal super kolektív.

Kedy si sa zúčastnil prvých súťaži?

Úplne prvý event, ktorého som sa zúčastnil boli Majstrovstvá Českej republiky v počítačových hrách v roku 2015. Pôsobil som tam v mene hernej organizácie Eeriness ako koordinátor herných tímov. Ešte v ten rok som sa zúčastnil aj akcie PGWay, kde som zastrešoval funkciu administrátora turnaja v hre League of Legends. Samozrejme, LAN akcií bolo každým rokom strašne veľa. Potom som vypomáhal s organizáciou turnajov na rôznych ligách, kde hráči hrali turnaje priamo z domu z vlastných počítačov.

Dávid na MS v elektronických športoch SR 2020

Zastihla som ťa v tom najlepšom čase pretože sa akurát nachádzaš na Majstrovstvách SR v elektronických športoch. Na ktorom zo zápasov sa zúčastňuješ?

Na Majstrovstvách SR v elektronických športoch zastrešujem práve spomínanú hru League of Legends. Mám na starosti koordináciu turnajov a hráčov, dávam pokyny réžii na spustenie online prenosu zápasov na rôznych sociálnych sietiach či streamoch a v neposlednom rade dohliadam na bezpečný a plynulý chod zápasov. V prípade komplikácií som nútený okamžite riešiť vzniknutý problém v čom najkratšom čase.

Kto je s tebou v tíme?

Na League of Legends sekcii sme viacerí organizátori. Ako som už vyššie spomínal, ja som turnajový admin, vedľa mňa sedia organizátori, ktorí dohliadajú na plynulý chod streamov, oproti nám sedia komentátori, ktorí komentujú vybrané zápasy v online prenosoch a je tu s nami aj riaditeľ sekcie League od Legends, ktorý nás má všetkých na starosti.

Ako to tam prebieha? Aká je atmosféra?

Atmosféra je super a hlavne napätá, aj napriek tomu, že sme zápasy museli presunúť do online formátu (kde hráči odohrávajú zápasy priamo z domu zo svojich počítačov), nakoľko sme boli nútení zrušiť offline časť akcie kvôli opatreniam krízového štábu. Majstrovstvá SR v elektronických športoch sa mali oficiálne uskutočniť v Nitre.

Čo je tvojím ďalším cieľom?

Aktuálne mojím hlavným cieľom je podporovať mládež v elektronických športoch, práve preto som založil projekt SSEL – Slovenská Stredoškolská eSport Liga. Chceme dokázať ako rodičom, tak aj pedagógom na školách, že hranie počítačových hier nie je škodlivé pre mládež, ale práve naopak, je to veľmi prospešné do života. Našim ďalším cieľom je posunúť úroveň eSportu na Slovensku zase o niečo vyššie.

Aj takto môže vyzerať výhra v jednotlivých disciplínach.

Povedz nám o projekte niečo viac…

Projekt SSEL – Slovenská Stredoškolská eSport Liga vznikol dňa 01.09.2020. Medzi zakladateľov projektu (aj občianskeho združenia SSEL) patria dvaja milovníci počítačových hier Dávid Moštenický a Branislav Jakab. Elektronický šport je vo svete veľmi rozšírený, čo sa o Slovensku nedá povedať. Týmto projektom by sme radi docielili rozšírenie eSportu medzi mladých ľudí a priniesli platformu pre amatérske a poloamatérske tímy.

Kto každý sa bude môcť zapojiť?

Do projektu (lepšie povedané do všetkých turnajov) sa budú môcť zapojiť študenti Stredných škôl na území Slovenskej republiky. Prednedávnom sme zaviedli nové pravidlo, kde sme dali možnosť aj naším bratom Čechom zapojiť sa do nášho projektu. Každý jeden tím, ktorý bude zaregistrovaný do turnajov, musí spĺňať isté pravidlá.

Na akej úrovni funguje esport celkovo na SR?

Aktuálne si dovolím povedať, že elektronický šport na Slovensku ešte nie je až na takej úrovni, ako v ostatných krajinách vo svete. V poslednom období sa to ale hýbe smerom vpred. Na Slovensku môžeme nájsť rôzne eventy, workshopy spojené s hraním počítačových hier. Dokonca na Slovensku nájdeme už aj Majstrovstvá Slovenska v počítačových hrách či Asociáciu elektronických športov na Slovensku. V minulosti nám vyjadril podporu aj minister školstva p. Branislav Gröhling, ktorý svojím video statusom na sociálnej sieti vyjadril podporu v hraní počítačových hier. Pevne verím, že aj týmto projektom sa nám podarí posunúť eSport scénu na Slovensku o kúsok ďalej.

Na akej úrovni je esport v zahraničí?

Elektronický šport je v zahraničí veľmi populárny. V krajinách ako je napríklad Čína či Južná Kórea zvyknú profesionálnych hráčov ospevovať ako celebrity a na ich Twitteri či streamoch ich sledujú státisíce fanúšikov. Ale aj naši bratia Česi sa môžu pochváliť s organizovaním Majstrovstiev Českej republiky v počítačových hrách či rôznych workshopov. Dojem, že sa hráči iba hrajú a zarábajú na tom, je len vrchol ľadovca. Musia toho veľa dokázať a obetovať. Na druhej strane peniaze, ktoré sa v tejto oblasti otáčajú, sú už teraz dosť veľké na to, aby boli zaujímavé pre účastníkov aj sponzorov.