Za hranicami Juhu – radi sa bojíte? Neprehliadnite tieto miesta!

Za hranicami Juhu 18.04.2023

Jarné počasie stále intenzívnejšie láka do prírody a na rôzne výlety! Čo tak vyraziť na miesto, ktoré dýcha tajomnou a niekedy až desivou históriou? Nie je predsa žiadne tajomstvo, že ľudí už od nepamäti fascinovali rôzne tajomné príbehy, úkazy či postavy. Poďte sa s nami dnes pozrieť na niekoľko zaujímavých miest, ktoré možno budete chcieť  navštíviť!

Naprieč Slovenskom sa ukrýva mnoho miest, ktoré sú dokonca v dnešnej dobe známe vďaka svojej desivej histórii. Niektoré z nich sa údajne odváži navštíviť len skutočne málokto! Či už ide o unikátne prírodné javy a úkazy, alebo o duchovné záhady, územie Slovenska ponúka mnoho zaujímavých možností pre tých, ktorí sa kamarátia so strachom. Aké miesta by takýto dobrodruhovia nemali vynechať?

Vitajte v Krvavých Šenkoch

Iba kúsok za Nitrou nájdeme obec, ktorá má tiež prívlastok najstrašidelnejšieho miesto na Slovensku. Reč je o Krvavých Šenkoch, ktoré sa nachádzajú v časti obce Lehota. Hoci tu dnes nájdeme už takmer výhradne len kopu starých ošarpaných domov či posprejované múry, toto miesto má isté „čaro“. Za vysťahovaním takmer všetkých obyvateľov však nestoja desivé príbehy z minulosti, ale zlá ekonomická situácia. Hneď po prekročení hranice osady sa totiž vytráca dokonca aj telefónny signál.

V minulosti bola osada známa pod menom Huszár majer, pričom o jej súčasné pomenovanie sa zaslúžil príbeh z roku 1848. Za všetko môžu miestni obyvatelia, ktorí si v krčme vymysleli desivý spôsob ako si privyrobiť – nakŕmili, napojili a prichýlili pocestného a potom ho podrezali, pričom si podelili jeho majetok. Existuje príbeh, ktorý hovorí o putovaní pána Dobrovodského na koňoch do Nitry. Tento pán ale do svojho cieľa nikdy nedorazil, preto sa ho sluhovia rozhodli ísť hľadať. Pátranie ich doviedlo až do neďalekých Krvavých Šenkov. Pána Dobrovodského však medzitým stretol v lese istý muž a ponúkol mu ubytovanie. Priviedol ho so sebou do krčmy a ponúkol mu dobré červené víno. Jedna zo slúžok, o ktorej sa domnievali, že je hluchonemá, sa nad pánom Dobrovodským zľutovala a podaním lístočka ho varovala – ponúkané víno bolo otrávené.

Zdroj: Radka Klemanová
slovander.sk

Pocestný ju poslúchol a miesto popíjania si šiel radšej ľahnúť. Na mieste svojho nocľahu ale zistil, že posteľná plachta je poznačená zaschnutou krvou. Preto si radšej stoličkou na noc zabarikádoval dvere. A urobil dobre, keďže okolo polnoci sa ktosi so sekerou snažil dostať za ním do izby. Slúžka našťastie včas privolala pomoc, ktorá násilníkov chytila a pána Dobrovodského zachránila. V pivničných priestoroch krčmy sa však našli tri mŕtve telá mladých dievčat, ktoré mali miestni násilníci a klamári dodať grófke Alžbete Bátoriovej.

Ako sa však zdá, opustená osada zažila omnoho viac tragických udalostí. Ďalší príbeh sa spája s osudom ženy menom Anička, ktorá bola neverná svojmu manželovi a preto sa vrhla do studne. Pred smrťou ju ale zachránili a vytiahli ju von. Avšak vzápätí sa na jej dne ocitla znova, tento krát po tom, ako ju dnu sotil vlastný manžel. Podobnú nevernicu vraj nechcel ani vidieť.

Do tretice prinášame ešte tajomný príbeh, ktorý koluje medzi taxikármi. Jeden z vodičov mal údajne počas daždivej noci zastaviť v Krvavých Šenkoch žene, ktorá následne úplne mĺkvo sedela na zadnom sedadle. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby sa onedlho nevyparila. Taxikár za sebou zrazu našiel len prázdne sedadlá, ktoré ale boli mokré presne na mieste, kde predtým žena sedela.

Levická Biela pani

Levický hrad snáď netreba nikomu predstavovať. Pozostatky kedysi vznešeného domova miestnej šľachty dnes ukrývajú už len smutné spomienky. Vraj to vôbec nie je tak dávno, čo miestni obyvatelia vídavali v okolí hradných múrov hustú bielu hmlu pripomínajúcu postavu ženy. Vznášala sa pri hradnej studni, ktorú prezývajú aj Krvavá studňa, a takisto na miestach bývalého popraviska. Tam sa totiž naplnil osud pani Šeby, ktorá mala byť prvou ženou popravenou medzi múrmi Levického hradu.

Za týmto činom mal stáť jej nespokojný otec a novohradský šľachtic Felicián Zach. Podľa legendy sa Felicián pridlho prizeral tomu, ako jeho dcéru Kláru sledoval a nechutnými spôsobmi obťažoval rytier Kazimír, kráľov obľúbenec. Vyzbrojený svojim mečom a veľkou dávkou hnevu teda vtrhol na jednu z vyšehradských honosných osláv, aby sa pomstil za smilné skutky mladého rytiera. Prelial mnoho nevinnej krvi, kým ho jeden z prítomných grófov nebodol a neodovzdal do rúk kráľovskej gardy. Feliciána dali popraviť a jeho ostatky vystavovali po mestách Uhorska ako výstrahu a atrakciu. Kráľ ohľadom týchto udalostí zúril a prikázal vyvraždiť celú Feliciánovi rodinu až do tretieho kolena, aby ich rod už nikdy nespáchal podobné zlo.

Jeho syna údajne dali priviazať k žrebcovi a dali uvláčiť na smrť, pričom jeho nádhernú dcéru Kláru zohavili a potom popravili. Smrti neutiekla ani Feliciánova druhá dcéra, už spomínaná pani Šeba, ktorú pripravili o jej majetky a následne aj o život. Šeba však na popravisko dokráčala hrdá a vzpriamená, odetá v bielych šatách, aby do konca svojho života preukazovala svoju nevinnosť a nesúhlas so skutkami svojho otca. Jej manžel skončil vo väznici a čoskoro takisto prišiel o život, no ich deťom sa podarilo utiecť s rádovými rytiermi do pevnosti až na ďaleký Rodos.

Šeba údajne blúdila dlhých šesť storočí, najprv hradom, potom len jeho zrúcaninou. Jej duch, ktorý pátral po stratených synoch, bol vždy videný v bielych šatách. V dnešných dňoch však už údajne jej duša pokojne odpočíva, keďže jej nejaký dobrodinec povedal, že jej deti hroznému osudu unikli. Nech už to bol ktokoľvek, vyslobodil nešťastnú matku z dlhého a bolestivého trápenia.

Dom duchov v Štiavnických Baniach

Poslednou zastávkou na našom dnešnom putovaní za duchmi budú čarovné Štiavnické Bane, malebná banícka obec v okrese Banská Štiavnica, ktorá vznikla z dvoch sídelných celkov – z osád Sigelsberg a Vindšachta. Turisti sem často chodia obzerať takzvaný dom duchov, ktorý kedysi slúžil ako továreň na výrobu pušného prachu a počas vojny sa využíval ako úkryt. Podľa miestnych sa s touto stavbou spájajú rôzne nevysvetliteľné veci. Aj preto je prekvapivé, že tento 500-ročný dom má majiteľa dokonca aj dnes. Ten však nepopiera, že sa v ňom stretol s niekoľkými čudnými úkazmi.

V tejto malebnej obci však možno nájsť ešte jeden strašidelný dom. Ten síce nemá takú bohatú históriu, keďže nikdy nebol dokončený, no strašidelné historky ho opriadajú aj napriek tomu. Tento dom údajne stojí na mieste, kde bola predtým iná nedokončená stavba. Jedna z legiend hovorí, že v pôvodnom starom dome zomrel nemecký vojak krutou smrťou. Stalo sa to koncom druhej svetovej vojny, kedy vojak prosil majiteľov domu, aby ho nezabíjali. Povráva sa však, že tí s ním zľutovania nemali a zabili ho pracovnými nástrojmi.

Miestni ľudia tejto povere veria a zablúdenú dušu vojaka považujú za možnú príčinu zvláštnych vecí, ktoré sa tu dejú. Dokonca samotní robotníci, ktorí na dome pracovali, tu cítili nepríjemnú energiu a odmietli sa podieľať na ďalších prácach. Dom sa síce nachádza na veľmi lukratívnej lokalite blízko tajchu, ale dodnes nie je dokončený. Slávy sa mu však dostalo. Temné povery na neho upriamili pozornosť viacerých lovcov duchov či dokonca televíznej stanice BBC.

Text: Bc. Stella Hamranová

Zdroj: slovander.sk (Tajomné miesta Slovenska) slovander.sk (Aké bytosti sa prechádzajú slovenskými hranými komnatami?)