Za hranicami Juhu – Počuli ste už o týchto výnimočných dedinkách?

Za hranicami Juhu 24.07.2023

Letné obdobie je ideálny čas na menšie aj väčšie výlety za zaujímavými miestami. Dnes Vám preto prinášame informácie o zaujímavých slovenských dedinkách, ktoré Vás možno zlákajú na návštevu.

Niet pochýb, že Slovensko je plné krásnych a zaujímavých miest. Hoci väčšina turistov a výletníkov navštevuje prevažne mestá, svoje čaro majú aj unikátne dedinky naprieč celým Slovenskom. Poďme sa dnes spoločne pozrieť na niektoré z nich.

Ako prvú si poďme predstaviť malebnú obec Malachov z okresu Banskej Bystrice. Mnoho ľudí tvrdí, že pri jej návšteve by ste sa mali vybrať priamo ku Krvavej studničke. Toto miesto a jeho pomenovanie majú troška temnejšiu minulosť. Podľa miestnych tu v minulosti prišlo k banskému nešťastiu, počas ktorého bol v ortuťovej bani zavalený jeden z baníkov. Práve jeho krv mala odtiaľ vytiecť do vodného prameňa. Jej názov je odvodený podľa jej farby – Rumelka.

Zaujímavé experimentálne stavby si môžete zájsť pozrieť do Zaježovej, ktorá je súčasťou obce Pliešovce v okrese Banská Bystrica. Turistov sem lákajú unikátne rodinné príbytky v podobe slamených domov. Steny týchto domov disponujú izolovanými slamenými balíkmi. Tento pokus o návrat ku koreňom našich predkov sa stal medzi ľuďmi veľmi populárnym. Svedčí o tom aj vznik vzdelávacieho centra v jednom z týchto domčekov.

Zdroj: zajezka.sk

Ak ste z okresu Dunajská Streda, určite Vám niečo hovorí obec Nový Život. Zaujímavou časťou obce sú jej tabule, ktoré obsahujú staré runové písmo. Starosta obce sa k tejto skutočnosti dávnejšie vyjadril slovami, že vznikla z iniciatívy miestnych obyvateľov. Runové písmo bolo totiž v minulosti na našom území a v jeho okolí pomerne rozšírené, keďže ho používali Maďari, Germáni aj starí Slovania. Tieto tabule môžete nájsť v častiach Tonkovce a Eliášovce. Túto zaujímavosť si ale prepožičala aj neďaleká dedina Čenkovce.

Ďalším mimoriadne zaujímavým miestom, ktoré by milovníci histórie nemali vynechať, je obec v okrese Levice – Brhlovce. Na návštevníkov tu čakajú unikátne kamenné domčeky, ktorých pôvod sa datuje až do 16. storočia. V tej dobe ich miestni obyvatelia začali využívať ako skrýše pred tureckými nájazdmi. Stavba týchto obydlí a skrýš bola našimi predkami veľmi dobre premyslená, keďže ich vytesali do tufov a tufitov. Tím teda dosiahli to, že počas zimy v nich bolo príjemne teplo a počas leta zas ideálne chladno.

Posledná dnešná zastávka nás zavedie do Zemplínskeho Hradišťa, ktoré ornitológovia začali nazývať aj menom Bocianopolis. Po dobu celého tisícročia si kŕdle bocianov zvykli na návrat práve do tejto obce. Počítania bocianov sa tu začali konať už v roku 1934! Pre 19 hniezd bociana bieleho tu dokonca boli vybudované betónové stĺpy, ktoré im vytvárajú jedinečný domov. Domáci obyvatelia, ale aj turisti sa preto môžu spoľahnúť, že každoročne na Jozefa sa tieto krásne okrídlené stvorenia do obce vrátia. Ich odlet následne nastáva spravidla do 20. augusta – bociany na nasledujúce tri mesiace letia na dovolenku k brehom rieky Níl či až do vzdialeného Kapského Mesta.

Text: Bc. Stella Hamranová

Zdroj: slovander.sk