Zima na územie Slovenska dorazila v plnej sile. A zatiaľ, čo my sa pred ňou môžeme ukryť do vyhriatych domov a bytov, voľne žijúce zvieratá ju celučkú trávia vonku. Mnoho ľudí sa im snaží nejakým spôsobom pomôcť, aby chladné mesiace prečkali o niečo ľahšie a pohodlnejšie. Príklad môžeme vidieť v kŕmidlách pre vtáky. Tie nájdeme skutočne snáď v každom meste či obci na Slovensku. Šikovní obyvatelia túto aktivitu robia nezištne a čisto z lásky k prírode, zabezpečujúc tak vtáčikom vždy niečo chutné.
Voľne žijúce vtáctvo sa spravidla odporúča prikrmovať iba v zime a počas nepriaznivého obdobia, kedy je príroda o niečo chudobnejšia na prirodzené zásoby potravy. Vždy je nutné, aby sme dbali na vhodnosť krmiva, ktoré pre vtáčiky zanechávame.
Kedy vtáčiky našu pomoc ocenia najviac? Predsa v čase núdze – to však môže pre každého z nás znamenať niečo iné, všakže? V zásade platia jednoduché pravidlá, ktoré sme spomenuli už vyššie. Prikrmovať sa odporúča v zimných mesiacoch a v závislosti od aktuálneho stavu počasia. Napríklad keď ručička teplomera klesne pod nulu, keď sa krajina zahalí do snehovej prikrývky alebo keď sa tvorí srieň. Aj počas zimy ale prichádzajú dni, kedy teplota vystúpi o niečo vyššie, práve vtedy sa odporúča intenzitu prikrmovania znížiť.
Odborníci aj laici súhlasia s názorom, že prikrmovanie vtáctva má predovšetkým veľký edukačný význam, keďže naši operení priatelia dokážu zimu prečkať aj bez našej pomoci. Samozrejme ani toto ale neplatí vo všetkých prípadoch. Extrémne dlhé mrazy či poľadovica na konárikoch stromov by bez ľudskej pomoci mohli byť pre niektoré vtáky fatálne. Tu vidíme, že zime sa právom hovorí aj najlepší selekčný mechanizmus v prírode.
Veľmi dôležité je vedieť aj to, kedy s prikrmovaním prestať. Existuje totiž riziko privyknutia na priveľmi ľahké získavanie potravy. Spevavce, ktoré žijú na našom území, by mohli zlenivieť a zavrhnúť lovenie. S topením snehu, príchodom jari a dlhších dní, kedy vtáčiky opätovne začínajú spievať a čvirikať, by sme mali prestať kŕmidlá dopĺňať.
V žiadnom prípade na dokrmovanie nemyslíme počas vegetačného obdobia. Príroda je vtedy prirodzene plná potravy, ktorú si vtáky zvládnu uloviť a vychutnať aj bez našej pomoci. Veľkú službu tým preukážeme aj ďalšej generácii operencov. Sú totiž známe smutné prípady, kedy začali sýkorky nosiť slnečnicové semienka svojim mláďatám, ktoré kvôli nesprávnej výžive chudobnej na bielkoviny zahynuli.
Ak ste si povedali, že chcete počas zimných mesiacov podať vtáčikom pomocnú ruku, čaká na vás ďalší dôležitý krok – vybrať správne miesto pre kŕmidlo. Je dôležité dbať na bezpečnosť vtákov i ľudí. Odborníci radia, aby ste sa vyhli blízkosti frekventovaných ciest či rozľahlým preskleným plochám, do ktorých by vtáctvo pohlo nedopatrením naraziť.
Ak by ste chceli prikrmovať priamo na panelákovom balkóne, nezabudnite vziať ohľad na susedov, keďže hladné operence dokážu narobiť poriadny neporiadok. Kŕmidlá je treba umiestniť na bezpečné miesto, kde majú vtáčiky dostatočný priestor na odlet v prípade akéhokoľvek nebezpečenstva.
Kŕmidlá v záhradách je dobré umiestniť dostatočne ďaleko od hustého krovia, ktoré môže poskytnúť útočisko predátorom, predovšetkým mačkám. Ak má vami zvolený strom dlhé vetvy, kŕmidlo zaveste čo najďalej od kmeňa. Ideálne je, ak sú vetvy tenké a neunesú váhu potenciálneho útočníka. Ak si všimnete, že vaše kŕmidlo okrem spevavcov navštívi napríklad dravý krahulec, nesnažte sa ho silou-mocou odohnať. Drobné spevavce sú jeho prirodzenou potravou a ekologické mechanizmy v prírode nikdy nedovolia, aby si predátor vylovil svoju korisť a ohrozil tak jej celkovú populáciu.
Je dôležité myslieť aj na hygienu a pravidelné čistenie našich „vtáčích reštaurácií“. Trus a zvyšky jedla by sa v kŕmidle nikdy nemali priveľmi nahromadiť. Iba tak predídeme plesniam a možným infekciám. Zároveň tak vytvoríme pre vtáčiky príjemné miesto, kam sa budú opakovane vracať až do príchodu jari.
Každý vtáčí druh má svoju najobľúbenejšiu pochúťku. Práve preto im môžeme vytvoriť krásne pestrý jedálniček. Najlepším a najdostupnejším variantom potravy sú obyčajné slnečnicové semienka. Tie možno kombinovať aj do rôznych zmesí s inými semiačkami, ako sú napríklad repka, konopné či ľanové semeno, proso, pšenica alebo mak. Vtáčiky však nepohrdnú ani drvenými jadrami vlašských alebo lieskových orechov. Rovnako im zachutia jarabina, vtáčí zob, čierna baza, rakytník alebo šťavnaté jabĺčka.
Ak viete, že sa v blízkosti kŕmidla zdržiavajú sýkorky a ďatle, určite ich potešíte orechmi a lojom – najlepšie hovädzím. Také drozdy či chochláče zas nikdy nepohrdnú kúskami jabĺk. Nie je ojedinelé, najmä v konkrétnych častiach našej krajiny, ak vtáčie kŕmidlo občas navštívi aj veverička. V chladných mesiacoch si pre seba tiež rada niečo dobré uchmatne. Ak chcete, aby kŕmidlo navštívili okrem spevavcov a prípadných veveričiek aj väčšie druhy vtákov, môžete doň skúsiť nasypať zrnká kukurice. Tá by mala prilákať najmä straky a sojky.
Dávajte si však dobrý pozor! Vtáčikom nikdy neponúkajte pečivo – s chuťou si na ňom síce zgustnú, ale následne im môže spôsobiť nemalé problémy. Pečivo sa v ich žalúdku totiž kvasí. Rovnako by ste nikdy do kŕmidla nemali vhadzovať kúsky solených, korenených, pražených či údených potravín. Rovno zabudnite aj na cestoviny, tyčinky, rôzne salámy a všetko pokazené či nekvalitné jedlo.
Do kŕmidla rozhodne nepatrí ani miska s vodou. Vtáčiky by sa v nej totiž mohli okúpať a namočiť si perie, ktoré by im pri nízkych vonkajších teplotách zmrzlo a operenec by následne uhynul.
Väčšina miest a obcí otvára počas zimných mesiacov rovno niekoľko „vtáčích reštaurácií“. Kŕmidlá pre hladné vtáčiky môžeme nájsť skutočne kdekoľvek v prírode, stačí sa len poobzerať naokolo seba. Výnimkou nie sú ani obľúbený novozámocký Lesík či vyhľadávaný Lesopark Berek.
Miesto známe ako Lesík ponúka Novozámčanom kúsok sviežej prírody a zelene hneď v blízkosti tenisových kurtov na Čerešňovej ulici. Obyvatelia mesta si oddychové miesto za ostatné roky veľmi obľúbili a nedajú naň dopustiť. Aj za činnosti občianskeho združenia Lesík Nové Zámky sa snažia o jeho udržiavanie – pravidelne organizujú zber odpadu v blízkom aj vzdialenejšom okolí – a skrášľovanie, napríklad aj umiestnením hmyzieho hotela alebo vtáčieho kŕmidla. Dobrí ľudia ani túto zimu nezabudli na okrídlených stravníkov. V Lesíku na nich už čakajú naplnené kŕmidlá, za obsah ktorých združenie ďakuje Poľnohospodárstvu NZ aj združeniu ZAD Dvory. Za pravidelné dopĺňanie potravy môžu ale vtáčiky ďakovať aj obyčajným okoloidúcim.
Ľahostajnosť voči operencom a ich potrebám rozhodne nehrozí ani v Lesoparku Berek, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Nových Zámkov. Svojim návštevníkom ponúka jedinečnú možnosť oddychu v objatí prírody priamo uprostred rušného mesta. Oblohu a koruny stromov v okolí lesoparku obývajú najrôznejšie druhy operencov. Možno tu nájsť sýkorky či sojky, ale aj tesára čierneho či rozkošné sovičky kuvika plačlivého a sovu lesnú. V najtichších častiach lesoparku bol niekoľkokrát spozorovaný aj zahniezdený bocian čierny. Medzi celoročne chránené vtáky, ktoré našli domov na tomto území, sa radí aj dravý myšiak lesný. Aj pre nich je v areáli rozmiestnených rovno niekoľko kŕmidiel, ktoré sú počas zimných mesiacov pravidelne doplňované.
Ako sme už spomínali, rôzne druhy lákajú do kŕmidiel rôzne druhy semien či ovocia. Hovorí sa, že obľúbené chute operencov možno zistiť už pri pohľade na ich zobáky. Matka príroda ich obdarila rôznymi tvarmi zobákov, ktoré sú ideálne prispôsobené druhu potravy, ktorú prijímajú. Napríklad silný kužeľovitý zobák piniek je dokonalý na rozlúsknutie aj tvrdých šupiek semien a orieškov. Veľmi nápadný je mohutný zobák glezga, ktorý si ľahko poradí s lúskaním čerešňových kôstok. Naproti tomu taký špicatý zobák stehlíkovi dovoľuje povyťahovať semienka z bodliakov.
Na záver vám teda prinášame stručný prehľad niekoľkých druhov operencov a ich obľúbené pochúťky:
Text: Bc. Stella Hamranová
Zdroj: informačná tabula na území Lesoparku Berek; sopsr.sk blog.mall.sk facebook.com urobsisam.zoznam.sk
Fotky:
Krmidlo 1 a 2: Lesík Nové Zámky (facebook)
Krmidlo 3 a 4: vlastný archív