V Stredisku environmentálnej výchovy vzniká zážitkové centrum

Kultúra 29.10.2019

Slovenská agentúra životného prostredia odovzdala v pondelok Stredisku environmentálnej výchovy (SEV) Dropie altánok. Ten sa vybudoval v rámci cezhraničného projektu Chute podunajskej prírody. TASR o tom informovala vedúca SEV Dropie Katarína Vajliková.

„V SEV sa buduje zážitkové centrum, v rámci ktorého pribudol nielen altánok, ktorý bude slúžiť ako externá učebňa a na komunitné aktivity, ale aj pocitový chodník, lanová dráha, dažďová záhrada, pozorovateľne vtáctva a drevené hospodárske stavby pre zvieratá,“ uviedla Vajliková.

 Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia(MŽP) SR Norbert Kurilla predstavil na odovzdávaní plánovaný projekt v rámci programu SK Climate – zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy. Ten bude realizovaný ako tzv. preddefinovaný projekt Stredisko pre zmenu klímy a environmentálnu výchovu, poznamenal Kurilla.

 Ako priblížila Vajliková, v rámci projektu a Združenia obcí Žitného ostrova pribudne 3500 kusov pôvodných druhov ovocných stromov a kríkov. Rozmiestni sa 35 hmyzích hotelov, deväť vahadlových studní, 35 vtáčích búdok, štyri pozorovateľne vtáctva, 33 fotopascí, 20 dažďových záhrad a 222 kusov lavičiek, smetných košov a tabúľ.

V maďarskej obci Gönyű sa vybudoval vďaka cezhraničnému projektu náučný chodník na Dunajskej promenáde, hmyzie hotely a zrekonštruovalo sa aj turisticko-rybárske centrum.

 Do projektu Chute podunajskej prírody je zapojených 20 slovenských a 30 maďarských obcí, združení, podnikateľov a miestnych obyvateľov. Funguje od začiatku minulého roka v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Financovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátneho rozpočtu SR a Maďarska a zo zdrojov partnerov projektu.

Zdroj: TASR