Turistický sprievodca: Čo všetko treba vidieť v Leviciach a v okolí?

Turistika 14.07.2020

Mesto Levice patrí medzi jednu z najvyhľadávanejších zastávok na južnom Slovenku. Krása mesta sa odzrkadľuje aj vďaka titulu Najkrajšie mesto Slovenska, ktorý získali v roku 2010. Mesto Levice sa vyznačuje nielen svojím centrom bohatým na kultúrne pamiatky, ale aj okolitým časťami a obcami, ktoré dotvárajú celok tejto oblasti.

Levický hrad

Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia s cieľom brániť južný prístup k stredoslovenským banským mestám. Za miesto jeho výstavby bola zvolená skalná vyvýšenina obklopená močaristým územím. Na jej najvyššom mieste postavili gotický hrad, ktorý sa stal súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho. V roku 1388 sa dostal do majetku rodu Levickovcov. V roku 1434 hrad zachvátil požiar; vzápätí bol opäť postavený. Po smrti župana Gabriela Levického sa hrad dostal do držby známeho lúpežného šľachtica Melchiora Balassu. V polovici 16. storočia hrad opravovali a v roku 1571 pristavali na dolnom nádvorí renesančný kaštieľ s nárožnými baštami.

Foto: Marcin Szala

Do histórie hradu zasiahli aj turecké vojenské akcie. Prvý raz sa Turci pod jeho hradbami objavili už v roku 1544, pri ďalšom obliehaní v roku 1663 hrad dobyli. O rok ich však z Levíc vytlačili v známej bitke pri Leviciach a znovu hrad dôkladne opevnili pod dozorom vtedajšieho slávneho vojenského veliteľa L. de Souches. Po požiari mesta v roku 1696 ťažko poškodený hrad začali demolovať. V roku 1699 hrad opustila vojenská posádka, čím hrad prišiel o obranných charakter. Vojská Františka II. Rákociho ho však ešte v rokoch 1702 – 1709 držali, no pred odchodom dokončili jeho likvidáciu. Časť budov (bašta a kaštieľ) ostali zachované a tie po roku 1710 opravili.

Tekovské múzeum

Tekovské múzeum je slovenské regionálne vlastivedné múzeum, ktoré dokumentuje históriu, prírodné vedy a ľudovú kultúru v danom regióne. Vlastní vyše 110 000 ks zbierkových predmetov z oblastí živej a neživej prírody, histórie, archeológie a ľudovej kultúry. Múzeum vzniklo v Leviciach v roku 1927 zásluhou vrábeľského poštmajstra Jozefa Nécseyho, ktorý mestu Levice daroval svoju rozsiahlu zbierku archeologických nálezov z okolí Vrábeľ a Dolného Požitavia, národopisné predmety zo severnej časti Tekovskej župy a z okolia Zvolena, ďalej obrazy, rodinný archív a knihy.

Foto: Lure

Skalné obydlia v Brhlovciach

Komplex skalných obydlí vtesaných do tufu, nachádzajúcich sa  niekoľko kilometrov východne od Levíc v obci Brhlovce, je unikátom na celom území Slovenska. Skalné obydlia, ktoré možno nájsť najmä v uličke Šurda, pochádzajú z 18. až 20. storočia. Niektoré sa dodnes používajú na bývanie, iné slúžia ako vínne pivnice alebo hospodárske priestory. Medzi zaujímavé exponáty ľudového múzea patria kamenárske nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár.

Vodný mlyn Bohunice

Mlyn bol verejnosti sprístupnený v roku 1979. Mlynská usadlosť bývalého mlynára Pavla Turčana leží pri potoku Sikenica, asi 1 km od konca dediny. K mlynskej budove s dvorom patrí aj neveľký kus záhrady. Ide o typ vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon, mlecie zariadenie bolo zmodernizované a v roku 1938 bola zavedená aj elektrina. Budova mlyna je rozdelená na 3 funkčné časti. Obytná časť pozostáva z izby, kuchyne a komory, ku ktorej prilieha pivnica a je zariadená dobovým nábytkom a inventárom. Druhú časť tvorila maštaľ, ktorá je v súčasnosti zariadená ako prevádzková miestnosť. Tretiu odlišnú časť tvorí mlynica a kolesovňa, ktoré sú vertikálne členené.

Foto: TASR

Reformovaný kostol v časti Kalinčiakovo

Kostol je jednoloďová románska stavba s polkruhovou apsidou a predstavanou vežou asi z polovice 12. storočia. Ide o jednu z najvýznamnejších románskych pamiatok na Slovensku. Pôvodné patrocínium kostola bolo sv. Anny. Ide o typický príklad emporového románskeho kostola, kanonická vizitácia z 18. storočia uvádza ako staviteľov miestny rok Šimoniovcov. Od roku 1655 je kostol reformovaný. Počas druhej svetovej vojny bol kostol poškodený, po vojne nasledovala ďalšia obnova v rokoch 1958 – 1959. Poslednou obnovou prešiel v roku 2016, kedy bola obnovená šindľová strecha.

Levice aj s okolím jednoznačne predstavujú zaujímavú zastávku na južnom Slovensku. Dúfame, že sme Vás inšpirovali. Pre viac obsahu z našich ciest sledujte náš Instagram, Facebook alebo Youtube kanál.