Top 10 obcí na južnom Slovensku: Prekvapením je rozhľadňa i víno svetovej kvality

Turistika 09.09.2020

Na južnom Slovensku sú väčšinou známe mestá ako Komárno, Nové Zámky a Levice. Lenže aj menšie obce tu majú svoje výnimočné miesto. Niektoré sa vyznačujú svojou výhodnou polohou alebo významnými architektonickými prvkami. My sme vybrali tých 10 obcí, ktoré jednoznačne stoja za povšimnutie.

Cestou-necestou sme sa vybrali už do viacerých obcí na južnom Slovensku. Ale kde nájsť najobľúbenejšie miesta pre návštevníkov, ako na Intagrame? Skrolujte nižšie pre náš výber a možno medzi fotkami objavíte aj jednu zo svojich.

# 1 Kravany nad Dunajom

Okrem toho, že obec sa vyznačuje Dunajom a vinicami, tak nedávno sa obohatila aj o rozhľadňu, ktorá upúta pozornosť nejednému návštevníkovi. Okrem toho, že sa na mieste môžete pokochať výhľadom na Dunaj, tak si môžete urobiť aj príjemné posedenie s kávou alebo waflou v stánku pod rozhľadňou.

View this post on Instagram

Coffee time ☕

A post shared by Jenny's waffles bar (@jennyswafflesbar) on

View this post on Instagram

A post shared by @sofiapinkrose on

# 2 Radvaň nad Dunajom

Nie nepomýlili sme sa. Naozaj takmer vedľa seba sú dve obce, ktoré majú podobný názov. A viete prečo? Lebo sa naozaj nachádzajú „nad Dunajom“, respektíve popri rieke Dunaj. V Radvani nad Dunajom hovoríme o mieste, kde sa nachádza množstvo chatiek, ktoré miestnym slúžia na oddych. Pri obci sa v strede rieky Dunaj nachádza ostrovček, ktorý vytvára dojem bližšieho pobrežia susedného Maďarska. Obec tiež disponuje plážou Dunaja, ktorá je veľmi populárna v letnom období na rekreáciu. Dominantou obce je avšak Pamätník uzavretia Žitavského mieru v časti Žitava.

# 3 Strekov

Obec Strekov je známa najmä svojou vinohradníckou tradíciou. Každá druhá rodina v obci má vinicu a venuje sa pestovaniu hrozna a výrobe vína. Známy tu je Strekovský festival vína. Viacero vinárov sa preslávilo so svojím vínom aj v zahraničí. Napríklad Strekov 1075 alebo Kasnyik.

# 4 Zlatná na Ostrove (a jej Veľkolélsky ostrov)

Samotná obec Zlatná na Ostrove nie je veľmi výnimočná, avšak jej poloťenie má svoje čaro. Pri Dunaji sa totiž nachádza čistá príroda, ktorá ponúka pohľad do minulosti. Na ostrove Veľký Lél sa totiž ochranári snažia o zachovanie pôvodného ekosystému a lužných lesov.

# 5 Martovce

Obec Martovce sú známe svojimi vodnými plochami a zachovaním miestnej kultúry. Nájde sa tam mnoho kútikov, ktoré stoja za povšimnutie. Jedným z nich je napríklad aj Roľnícky dom.

# 6 Zemianska Olča

Obec Zemianska Olča ponúka svoju prírody a vodné plochy na rybárstvo a tiež aj kajak alebo kanoe. Okrem toho sa tu nachádza aj časť chráneného areálu Dropie.

View this post on Instagram

#adventure #vasárnap #explorer

A post shared by Vida Aurel (@aurelvida) on

# 7 Brhlovce

Skalné obydlia v Brhlovciach predstavujú raritu na Slovensku. Domy sú vytesané do tufov aj s pivnicami. Tradícia hovorí, že domovy slúžili na úkryt pred Turkami.

# 8 Patince

Obec Patince je známa nielen svojím termálnym kúpaliskom a wellnesom ale aj cyklotrasou, ktorá z Komárna vedie až do Štúrova. Tradíciu tu má tiež pestovanie maku, alebo je tiež raritou, že ide o najjužnejšiu časť Slovenska. Takže tu budete naozaj najuhu!

View this post on Instagram

💦 Tri veľké rúry smerujú do vody, ale nie sú to tobogány vodného parku. Patince majú aj iný ťahák — prečerpávaciu stanicu na parný pohon z roku 1897. Bola súčasťou cisárskeho labyrintu v okolí Žitného ostrova, ktorého úloha by sa dala zhrnúť takto: voda sa nesmie vyliať a preliať. Prví rybári a lovci prišli na Žitný ostrov pred stáročiami. Naučili sa žiť v súlade s vodou a pravidelnými záplavami. Brehy spevňovali vŕbou, ktorá dokázala vysať obrovské množstvo vody. Pohybovali sa na člnoch, pretože tu neboli takmer žiadne cesty. Navzájom si želali žitnoostrovské šťastie, aby ich kompa čakala na správnej strane vodnej plochy. Jednoduché prístrešky si stavali na vyvýšeninách. Najprv len z trstiny a keď prišli pastieri, tak aj z vŕbových prútov a hliny. Potom prišli na rad pálené a nepálené tehly. Čriedy zvierat sa pásli na nekonečných mokrých lúkach. Darilo sa aj rybníkom, do ktorých púšťali vodu jednoduchými kanálmi. Ľudia sa dokonca tak prejedli rýb, že komárňanský cech v listine sľuboval, že vyza nebude na obed každý deň. Taký to bol vodný svet. Bolo bežné bývať na samote a mať pred domom močiar. Potom prišli prvé nápady na veľkú reguláciu krajiny. Pokus-omyl, ale ľudia sa naučili. Vysušili podmáčané lúky a premenili ich na poľnohospodársku pôdu. Zdalo sa to ako dobrý nápad. Pestovanie. Ochrana pred záplavami. Ale sieť kanálov narástla na stovky kilometrov a do toho prišli drastické zásahy socializmu (najmä po veľkej povodni v roku 1965). Kým pred rokom 1876 tvorili polia na Žitnom ostrove 36 percent územia, dnes sa tento pomer otočil a polí je absolútna väčšina. Veľké monokultúrne lány. Pre živočíchy sú to púšte. Zmapovať túto históriu by vydalo na samostatnú knihu. My sa o to pokúšame aspoň v rámci našej knihy o pamiatkach. Pretože áno — raz by v týchto stavbách mohlo byť múzeum. Ale ešte dôležitejšie je chrániť prírodu. . . . #ciernediery foto: @andrejsarvas #patince #zitnyostrov #komarno #voda #dunaj #slovensko #slovakia #slovaknature #industrialarchitecture #slovenskaarchitektura #slovakarchitecture #urbexslovakia #slovakiatravel #dnescitam #dnescestujem #slovensko #slovakia #slovakphotography

A post shared by Čierne diery (@ciernediery) on

# 9 Jelka

Históriechtiví pozor! Máme tu niečo aj pre milovníkov histórie a architektúry. Konkrétne hovoríme o vodnom kolovom mlyne pri obci Jelka. V blízkosti mlyna je aj skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce.

View this post on Instagram

Watermill Jelka

A post shared by Tomas Haluska (@tomas.haluska) on

# 10 Vrakúň

Záverečnou zastávkou počas naše tour de južné Slovensko by mohla byť napríklad aj obec Vrakúň, ktorá je spojená s prírodou v podobe zámku sťa z francúzskeho dvora. V Hotel Amade sa tak môžete preniesť do čias najväčšieho rozkvetu Versailles.

Viac tipov na cesty po južnom Slovensku nájdete v rubrike turistika.