Spustili prevádzku kompy z Radvane nad Dunajom do maďarského Neszmélyu

Región 30.06.2023

Cezhraničné prepojenie kompou medzi obcami Radvaň nad Dunajom v okrese Komárno a maďarskou obcou Neszmély otvorili vo štvrtok za účasti slovenského ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petra Balíka a maďarského ministra zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Pétera Szijjártóa.

Podľa starostu obce Radvaň nad Dunajom Ľubomíra Púchovského výstavba areálu prístaviska sa začala v roku 2018. Vďaka projektu, ktorý je financovaný z programu cezhraničnej spolupráce Interreg Maďarsko-Slovensko sa k sebe priblížia rodiny, zjednodušia sa obchodné záležitosti, vzťahy, a kompa prospeje aj cestovnému ruchu, pretože sa spoja cyklotrasy na oboch stranách brehu Dunaja. Náklady predstavujú 5,89 miliónov euro, z čoho podiel SR predstavuje 1,8 milióna eur.

Tento projekt bude mať aj ekonomicko-sociálny rozmer,“ podčiarkol starosta a spresnil, že autom cez Komárno je cesta z Radvane nad Dunajom do Neszmélyu 42 kilometrov, cez Dunaj kompou to je iba 800 metrov a plavba trvá zhruba päť minút.

Plavidlo prevádzkované maďarskou spoločnosťou Mahart odvezie osem vozidiel a 80 osôb. Dva roky bude prevoz kompou bezplatný. Nitriansky samosprávny kraj prepláca výplaty trom zamestnancom v Radvani nad Dunajom, ktorých úlohou je riadiť a organizovať prevoz.

Zdroj fotiek: Pons Danubii EGTC
Text: teraz.sk