Slovník „cudzích slov“ alebo ako sa dohovoriť na južnom Slovensku

Kultúra 17.04.2020

Ak ste už niekedy navštívili južné Slovensko, určite vám neušla skutočnosť, že niektorí ľudia rozprávajú ako keby vlastným nárečím. Je to dôsledkom toho, že v tejto oblasti je veľmi rozšírený maďarský jazyk, ktorý má vplyv na tamojších obyvateľov. Je tak úplne normálne, že v tomto procese vznikli isté skomoleniny oboch jazykov, alebo sa udomácnili isté maďarské frázy.

Szia! Viszlát!

Tieto základné frázy sú nevyhnutné na južných častiach Slovenska. Sú to tradičné pozdravy ako „ahoj“ a „dovidenia“.

Jó napot!

Ak chcete byť viac formálni, tak jednoznačne zvoľte skôr formálnejší pozdrav ako tie uvedené hore. Tentokrát ide o maďarskú verziu dobrého dňa.

Jobb és bal

Ak sa akurát túlate uličkami z niektorých južných miest a potrebujete poradiť cestu, je pravdepodobné, že sa môžete stretnúť s týmito dvoma slovami pri navigácii. V prípade „jobb“ sa budete musieť orientovať doprava  a v prípade „bal“ zas na ľavú stranu.

Nem értem

Môže sa stať, že pri nadviazaní konverzácie s miestnym obyvateľstvom natrafíte na toto slovné spojenie. V tomto prípade vám daný človek nerozumie, alebo frázu môžete použiť aj vy s tým, že potrebujete poradiť v slovenčine.

Köszönöm

Rozhodli ste sa niekomu poďakovať za radu alebo odporučenie? Niekedy postačí aj klasické „köszönöm.“

Étterem

Je celkom pravdepodobné, že počas celodennej návšteve mesta vám vyhladne. Ak chcete zabodovať, môžete sa spýtať napríklad na najbližšiu reštauráciu alebo inak povedané „étterem“.

Gulyás

V takejto reštaurácii jednoznačne odporúčame hľadať miestne špeciality. Tradične tak môžete nájsť takmer na každom rohu guláš alebo halászlé. Medzi dezertmi to môžu byť napríklad šomlói halušky alebo „rétes“ alebo inak známa štrúdľa. Ak ste sa rozhodli aj pre raňajky v meste, tak jednoznačne nesmiete vynechať „bundás kenyér“ alebo chleba vo vajíčku.

Falat

A čo sa stane, ak vám na tanieri ostane nejaké to sústo? Tak si môžete v duchu povedať, že ten posledný „falat“ už veru nevládzete.

Kávezó

Neoddeliteľnou súčasťou vychádzok do mesta sú jednoznačne kaviarne. Môžete sa tak lokálnych spýtať na najbližšie „kávezó“, kde keď si vypýtate „koťogó“, tak vám donesú klasický french press.

Kocsma

Ak ste sa rozhodli nasávať trošku nočného života, tak jednoznačne nemôžete vynechať návštevu niektorej z malých krčmičiek, kde si dáte jedno orosené, čapované pivo alebo inak povedané „sör“.

To, že sa rozhodnete pre návštevu južného Slovenska, avšak neznamená, že sa ocitnete v Maďarsku. Dohovoriť sa, samozrejme, môžete aj po slovensky, avšak keď si chcete spestriť pobyt, tak týchto pár slov vám jednoznačne dopomôže k tomu, aby ste zo svojej dovolenky vyťažili čo najviac.

Zdroj titulnej foto: hobbykreativ.hu