Odovzdali sa bicykle KOMBIbike. Vyskúšali si ich aj primátori a minister dopravy

Turistika 17.05.2021

V pondelok dňa 17. mája sa v Komárne v budove Dôstojníckeho pavilónu konalo slávnostné spustenie projektu KOMBIbike. Ide o cezhraničný systém zdieľaných bicyklov, do ktorého sa zapojilo 5 slovenských miest a 4 mestá v Maďarsku. Projekt je jedinečný, nakoľko je najväčším európskym cezhraničným systémom požičiavania bicyklov. Slávnostného odovzdania sa zúčastnil aj minister dopravy Andrej Doležal spolu s primátormi slovenským miest, ktoré sa zapojili do projektu KOMBI.

Projekt na začiatku predstavil riaditeľ Pons Danubii, Zoltán Bara. Priblížil, že bicykle sú od 17. mája dostupné v 13 dokovacích staniciach. Na území Slovenska sa zapojili mestá ako Komárno, Nesvady, Kolárovo, Nové Zámky a Hurbanovo. „Cieľom projektu je zatraktívniť nehromadný spôsob dopravy pre miestnych a pre návštevníkov zas sprístupniť jednotlivé turistické atrakcie,“ hovorí Bara. Následne vyjadrili svoju náklonnosť k projektu aj primátor mesta Komárno, Béla Keszegh. „Ide o bikesharing systém, ktorý je jedinečný v celej Európe,“ zdôrazňuje primátor. V cyklistike vidí Keszegh veľký potenciál a preto kladie vysoký dôraz aj na neustále budovanie a vylepšovanie cyklotrás. „Hľadáme riešenie na to, aby neboli vybudované len cyklotrasy, ale aby bola dostupná taká sieť, ktorá ponúka reálnu alternatívu na to, aby naši občania chodili takýmto spôsobom do práce alebo na výlety.“

Komárno a okolité mestá by mohli byť domovom cyklistiky aj podľa ministra dopravy. „Tu vidím obrovský potenciál na cykloturistiku aj v zmysle turizmu a rozvoja cestovného ruchu,“ povedal na margo projektu a cyklotrás Andrej Doležal. Následne sa minister a primátori Nových Zámkov, Kolárova a Komárna previezli na bicykloch KOMBIbike po centre Komárna. Na maďarskej strane sa do projektu zapojili mestá ako Komárom, Tata, Kisbér a Oroszlány. Systém bikesharingu bude fungovať prostredníctvom registrácie na webovej adrese kombibike.eu.

Systém zdieľaných bicyklov KOMBIbike dodáva spoločnosť T-Systems z Maďarska a samotné bicykle vyrobila firma Neuzer v Ostrihome. Každý z bicyklov je zabezpečený GPS systémom, vďaka čomu bude možné identifikovať polohu klasických i elektrických dopravných prostriedkov. Ich servis zabezpečí špeciálne KOMBIbike auto s prívesným vozíkom, ktoré sa postará o pravidelnú prepravu bicyklov. Projekt KOMBI – Cezhraničný integrovaný systém požičiavania bicyklov je financovaný sumou 833 811,48€ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Popri Pons Danubii sa do zastrešovania KOMBI projektu pridali aj mestá Nesvady a Tata. Vďaka tejto spolupráci sa daným mestám okrem dokovacích staníc pre KOMBIbike bicykle podarilo vybudovať aj parkoviská pre osobné vozidlá.