Novozámocká knižnica si v marci pripomenie P. Dobšinského i M.Hrebendu

Kultúra 06.03.2023

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch si v rámci Týždňa ľudovej rozprávky pripomenie 195. výročie narodenia Pavla Dobšinského i úmrtie popredného rozširovateľa slovenských i českých kníh Mateja Hrebendu, ktorý zomrel 16. marca 1880.

Prvá aktivita sa bude v knižnici konať v pondelok 6. marca. „Na literárnom podujatí s názvom Stratení v knižnici? sa žiaci dozvedia, prečo je marec mesiacom knihy a kto bol Pavol Dobšinský či Matej Hrebenda. Zároveň chceme naučiť žiakov samostatne sa orientovať v knižnici, vyhľadať jednotlivé knihy a vypracovať k nim zadania,“ uviedla pracovníčka knižnice Natália Nagyová.

Ďalšie aktivity sa budú konať počas Týždňa ľudovej rozprávky od 13. do 19. marca. Vo štvrtok 16. marca si knižnica pripomenie výročie narodenia slovenského evanjelického kňaza, folkloristu a zberateľa ľudovej tvorby Pavla E. Dobšinského. „Zároveň budeme spomínať aj na úmrtie Mateja Hrebendu, ktorý bol slovenským národným buditeľom, ľudovým spisovateľom a rozširovateľom kníh,“ doplnila Nagyová.

Zdroj: TASR