Kvíz: Čarovná jeseň je v plnom prúde! Poznáš jej najvýznamnejšie momenty?

Kultúra 11.10.2022

S novým mesiacom sme pre Vás pripravili aj nový kvíz. Tento krát sme si posvietili na významné dátumy a tradície, ktoré sa neoddeliteľne spájajú s jesenným obdobím naprieč svetom. Poďte si na chvíľu oddýchnuť v spoločnosti našich otázok a možno sa aj naučiť niečo nové. Veď ako sa hovorí, vzdelávať by sme sa mali počas celého života.

1. Jesenná alebo tiež septembrová rovnodennosť sa v astronómii považuje za začiatok jesene na severnej pologuli. Deje sa tak zvyčajne okolo:
a) 15. septembra
b) 22. septembra
c) 30. septembra

Correct!

Wrong!

2. S dňom jesennej rovnodennosti sa spája aj jedna z ôsmich slávnostní Kola roka. V tento deň ľudia vyznávajúci novopohanskú vieru slávia sviatok:
a) Yule
b) Imbolc
c) Mabon

Correct!

Wrong!

3. Festival piva, ktorý svet pozná aj pod názvom Oktoberfest, už neoddeliteľne patrí k jesennému obdobiu. Prvý Oktoberfest v dejinách sa konal v roku 1810 pri príležitosti:
a) osláv zásnub korunného princa Ľudovíta s princeznou Teréziou Sachsen-Hildburghausenskou
b) osláv ôsmich dní trvajúcej vlády princa Napoleona Louisa Bonaparteho
c) víťazstva armády Arthura Wellesleyho v bitke pri Bussaco počas polostrovnej vojny v portugalskom pohorí

Correct!

Wrong!

4. Medzi typické jesenné zvyklosti, ktoré patria k slovenskej kultúre sa zaraďuje slávenie konca žatvy. Ľud zväzoval a ozdoboval posledné snopy obilia, či vil vence zdobené farebným papierom aj živými kvetmi. Táto slávnosť je tiež známa pod menom:
a) Hromnice
b) Priadky
c) Dožinky

Correct!

Wrong!

5. Okrem konca žatvy si už naši predkovia užívali ďalšiu typickú jesennú slávnosť. Pre pestovateľov ide o akýsi vrchol roka, keďže sa konečne dočkajú plodov svojej ťažkej práce. Táto slávnosť je ľudovo známa pod menom:
a) Svätojánska noc
b) Vinobranie
c) Tekvicové slávnosti

Correct!

Wrong!

6. Na Sviatok všetkých svätých už tradične prichádzajú ľudia na cintoríny a kladú vence či zapaľujú sviečky na hroboch svojich blízkych zosnulých. Tento sviatok na 1. november každého roka vyhlásil pápež Gregor IV. v...
a) 8. storočí
b) 9. storočí
c) 10. storočí

Correct!

Wrong!

7. Mnohé staré zvyky, ktoré boli spojené so zomieraním či pochovávaním zosnulých, boli postupne prenesené na Sviatok všetkých svätých a na Dušičky. V roľníckych oblastiach dnešného Slovenska sa s koncom 19. storočia spája hrobová tradícia:
a) pálenia sviečok
b) kladenia kvetov
c) spoločnej rodinnej modlitby

Correct!

Wrong!

8. Starý keltský sviatok, ktorý sa oslavuje 31. 10. až 1. 11. si uctievajú, napríklad vyznávači náboženstva Wicca, je plný ľudových tradícií. Pre Keltov predstavoval koniec babieho leta a tiež prelom, kedy sa končí starý rok a začína nový. V Kole roka je tento sviatok známy pod menom:
a) Litha
b) Beltane
c) Samhain

Correct!

Wrong!

9. V noci z 31. 10. na 1. 11. sa v niektorých častiach zeme slávy aj sviatok známy ako Halloween. V dnešnej dobe je známy hlavne v Amerike, kde si obyvatelia zdobia príbytky tekvicami, strašidelnými dekoráciami a obliekajú si rôzne kostýmy. Na územie Spojených štátov tento sviatok po veľkom hladomore pôvodne priniesli...
a) nemeckí a holandskí prisťahovalci
b) írski a škótski prisťahovalci
c) fínski a švédski prisťahovalci

Correct!

Wrong!

10. Do obdobia dožiniek vo svete patrí aj tradičný severoamerický sviatok Deň vďakyvzdania. USA a Kanada tento sviatok ale neoslavujú v rovnaký čas. Deje sa tak:
a) štvrtý novembrový štvrtok (USA) a druhý októbrový pondelok (Kanada)
b) tretí novembrový piatok (USA) a prvý októbrový piatok (Kanada)
c) prvú novembrovú sobotu (USA) a tretiu októbrovú stredu (Kanada)

Correct!

Wrong!

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

Kvíz: Čarovná jeseň je v plnom prúde! Poznáš jej najvýznamnejšie momenty?

I got %%score%% of %%total%% right

%%description%%

%%description%%

Loading...