Cezhraničný projekt zdieľaných bicyklov, ktorý sa nesie pod názvom KOMBIbike, spojí Maďarsko a Slovensko. Európske zoskupenie územnej spolupráce Pons Danubii zapojilo do projektu celkovo 9 miest zo Slovenska a Maďarska. Ide o najväčší medzištátny bikesharing v Európe vôbec. Bicykle sú dostupné pre širokú verejnosť od 17. mája.
Dva štáty na rôznych brehoch Dunaja sa spojili pre spoločný projekt. Päť miest na Slovensku a štyri mestá v Maďarsku sú domovom pre unikátny cezhraničný bikesharing KOMBIbike. Na trinástich dokovacích staniciach je od 17. mája dostupných celkovo 130 bicyklov, ktoré sú pripravené na to, aby sa stali dopravným prostriedkom pre domácich i turistov.
„Cezhraničný systém požičiavania bicyklov KOMBIbike je unikátnym projektom v celej Európe. Spája 5 slovenských miest a 4 maďarské mestá. Jeho cieľom je zatraktívniť nehromadný spôsob dopravy pre miestnych a pre návštevníkov zas sprístupniť jednotlivé turistické atrakcie. Vďaka 13 dokovacím staniciam tak bude možné spoznať na dvoch kolesách takmer celý región Podunajsko,“ približuje projekt Zoltán Bara, riaditeľ Pons Danubii.
V systéme verejnej požičovne bicyklov je pripravených 95 klasických bicyklov a 35 bicyklov s elektrickým pohonom. Na Slovensku ich nájdeme v mestách ako Komárno, Hurbanovo, Kolárovo, Nové Zámky a Nesvady. Na maďarskej strane sa zapojili mestá Komárom, Tata, Kisbér a Oroszlány. Systém bikesharingu bude fungovať prostredníctvom registrácie na webovej adrese www.kombibike.eu. Po registrácii je možné si vybrať z lístkov na 24-hodín, 3 dni alebo aj na týždeň. Na výber sú klasické aj elektrické bicykle, pričom pri klasických majú cyklisti prvú polhodinu zdarma. Pri pravidelnom používaní KOMBIbike bicyklov je možné si zaobstarať aj KOMBIbike kartu, ktorá výrazne zjednoduší nákup a využívanie mesačnej, polročnej alebo ročnej permanentky. Samotné karty budú dostupné v partnerských predajniach s označením projektu.
„Cezhraničná vlastnosť projektu spočíva v tom, že napríklad elektrickým bicyklom zo slovenského Komárna sa môžete vybrať na výlet do maďarskej Taty. Kým sa poprechádzate po meste alebo si dáte obed, sa bicykel nabije a môžete sa vybrať na cestu domov,“ uvádza príklad fungovania bicyklov KOMBIbike riaditeľ Pons Danubii.
Systém zdieľaných bicyklov KOMBIbike dodáva spoločnosť T-Systems z Maďarska a samotné bicykle vyrobila firma Neuzer v Ostrihome. Každý z bicyklov je zabezpečený GPS systémom, vďaka čomu bude možné identifikovať polohu klasických i elektrických dopravných prostriedkov. Ich servis zabezpečí špeciálne KOMBIbike auto s prívesným vozíkom, ktoré sa postará o pravidelnú prepravu bicyklov. Projekt KOMBI – Cezhraničný integrovaný systém požičiavania bicyklov je financovaný sumou 833 811,48€ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Popri Pons Danubii sa do zastrešovania KOMBI projektu pridali aj mestá Nesvady a Tata. Vďaka tejto spolupráci sa daným mestám okrem dokovacích staníc pre KOMBIbike bicykle podarilo vybudovať aj parkoviská pre osobné vozidlá.
Nový systém cezhraničnej požičovne bicyklov by mal pomôcť cestovnému ruchu v oboch štátoch. Podľa Zoltána Baru však prospeje najmä domácim. Dostupnejším sa tak stanú miestne atrakcie ako kúpaliská, ihriská, historické pamiatky, zmrzlinárne alebo napríklad aj trhy.