Komárno medzi hviezdnymi mestami Európy. Čomu vďačí za tento titul?

Turistika 28.01.2021

Obranné systémy opevnených stavieb zo 16. a 17. storočia sa ocitli na viacerých miestach v Európe. Boli inšpirované talianskou renesanciou a medzi nimi sa ocitol aj pevnostný systém v Komárne.

Komárno, Slovensko

Pevnostný systém v Komárne je jednoznačne ozdobou mesta. Svoju dôležitú úlohu predstavila pevnosť  v časoch protitureckých vojen v Uhorsku a tak sa stala významnou historickou pamiatkou na Slovensku. Terčom záujmu sa stala aj vďaka svojmu „hviezdicovému“ tvaru, ktorý bol častým javom pevnostných systémov v Európe.

Okrem Komárna sa takéto „hviezdicové“ pevnosti nachádzajú aj v iných mestách Európy. Predstavme si aj tie:

Terezín, Česká republika

Vedeli ste, že mesto pomenoval Jozef II. na počesť svojej matky, Márie Terézie? 

zdroj: kudyznudy.cz

Karlovac, Chorvátsko

Mesto v tvare šesťuholníka bolo postavené v 16. storočí za čias Habsburgovcov ako ochrana pozemkov a majetkov pred Otomanmi. V nasledujúcom storočí mesto obliehali až sedemkrát a vždy neúspešne.

zdroj: croatia.hr

Neuf-Brisach, Francúzsko

Ďalšie hviezdne mesto, ktoré sa pýši statusom UNESCO. Navrhnuté bolo najlep­ším vojenskýmm inžinierom Ľudovíta XIV. a stavali ho úplne od nuly na francúzskej strane rieky Rýn.

Elvas, Portugalsko

Zhruba 200km od Lisabonu leží mesto Elvas. Jeho hradby, bašty a pevnosti po stáročia strážili krajinu pred vpádmi susedných Španielov. 

Palmanova, Taliansko

Je typickým geometrickým mestom, dokonca patrí medzi najzachovalejšie a najväčšie. Mesto postavili Benátčania koncom 16. storočia.

zdroj: visitworldheritage.com

Willemstad, Holandsko

V Holandsku sa nachádza viacero takýchto miest.

zdroj: visitnldelta.nl

Bourtange, Holandsko

V roku 1593 bola postavená pevnosť Bourtange, ktorá sa využívala do roku 1851. Pevnosť sa potom zmenila na dedinu, pričom si zachovala svoj päťuholníkový tvar.

Alba Iulia, Rumunsko

Citadela Alba Iulia je najväčšou pevnosťou v Rumunsku. I keď stredovekú pevnosť (2. v poradí) postavili už v 13. storočí (na základoch rímskeho vojenského tábora), jej súčasná podoba je o niečo mladšia a pochádza z 18. storočia.

Zdroj: Kiki Vasilescu

Navštívili ste niektoré z miest? Podeľte sa s nami v komentári!

Zdroj: travelhacker.blog