Ihrisko Žihadielko otvorilo svoje bránky už aj v Kolárove

Turistika 30.08.2021

Fantastické ihrisko Žihadielko slúži už aj deťom v Kolárove! Projekt organizovaný spoločnosťou Lidl Slovenská republika tak opäť potvrdil, že ak sa dobrí ľudia spoja, dokážu veľké veci. Kolárovo totiž získalo v poslednom ročníku hlasovania tretí najvyšší počet hlasov. Presne ich bolo 513 975. Čo znamená, že počas šiestich týždňov hlasoval každý Kolárovčan na webe www.zihadielko.sk v priemere takmer päťdesiatkrát. Mesto zo Žitného ostrova získalo ihrisko síce ešte v roku 2020, pre pandemickú situáciu však bolo možné postaviť a odovzdať ho do užívania až teraz.

„Žihadielko je projekt, ktorý cele roky spájal komunity a vytváral vzťahy. Verím, že to bude platiť aj dlho po slávnostnom otvorení posledného, päťdesiateho ihriska. Včielka Maja a jej kamaráti sú obľúbenou súčasťou mnohých slovenských miest. Žihadielko totiž podporuje spoločné, aktívne a bezpečné trávenie času detí s ich rodičmi, starými rodičmi, súrodencami, priateľmi,“ povedal Matúš Gála, generálny riaditeľ diskontného reťazca. „Zhotovenie tohto detského ihriska je pre nás veľkým potešením, a viem, že detičky už netrpezlivo očakávajú, kedy si ho môžu vyskúšať. Ďakujem každému, kto prispel k vzniku  tohto detského ihriska svojim hlasom, alebo v nejakej forme dopomohol k vybudovaniu Žihadielko v meste Kolárovo. V neposlednom rade ďakujem za podporu spoločnosti LIDL Slovenská republika, ako aj zhotoviteľovi diela za ich rýchlu a precíznu prácu,“ tešil sa primátor Kolárova Árpád Horváth.

Počas šiestich týždňov odovzdali ľudia na webe www.zihadielko.sk rekordných viac ako 9 000 000 hlasov. Okrem Kolárova uspeli aj dve košické mestské časti – Nad Jazerom a Sídlisko Ťahanovce, Rožňava, Hnúšťa, Tisovec, Topoľčany, Šurany, Komárno a Dunajská Streda. Výsledky hlasovania zverejnil Lidl, organizátor súťaže, tradične po notárskom overení. Diskont oslovil s ponukou uchádzať sa o hlasy verejnosti široký okruh miest a obcí. Zúčastniť sa mohlo celkovo 179 lokalít, záujem prejavilo 93 z nich. Všetci desiati víťazi z aktuálneho ročníka získali viac ako 500 000 hlasov. Hodnota každého ihriska je 87 000 €, čo v súčte všetkých ročníkov znamená výslednú sumu 4,35 milióna eur.

Ihrisko Žihadielko je určené pre deti od 3 do 12 rokov. Jeho rozmer je 16 x 20 m a nachádza sa na ňom osem herných prvkov. Ihrisko je rozdelené do dvoch zón podľa veku detí – 2 až 6 rokov a 6 až 12 rokov. Deti sa budú môcť zahrať na dvoch hradoch, pieskovisku, kolotoči, hojdačkách či prevažovadlách. Všetky herné prvky sa nesú vo veselých a hravých motívoch s Včielky Maje a jej kamarátov. Samozrejmosťou sú aj lavičky,  stojan na bicykle, či odpadkové koše. Projekt podporila spoločnosť Lidl Slovenská republika, v.o.s. z 2% dane prostredníctvom Nadačného fondu Lidl v Nadácii Pontis.