Folklórny veniec z Podunajska reprezentuje Slovensko v Dubaji

Umenie 03.01.2022

Romanu Mačicovú z Komárna približne pred rokom oslovil tím z projektu Party v 21. storočí, ktorý chcel víťazkám Ski World Cup Jasná spolu s titulom FLOWER QUEEN OF JASNA odovzdať 4 party, ktoré budú reprezentovať Liptov a Podunajsko. Medzi Slovenské klenoty sa tak zaradil veniec z Martoviec. Jeho replika aktuálne reprezentuje Slovensko na svetovej výstave Expo 2020 v Dubaji.

„Vďaka @party21art som mala možnosť vyrobiť vence pre slovenský pavilón na výstavy Expo. Tak sa Martovce dostali až do ďalekého Dubaja, informuje Romana verejnosť na svojom Instagramom  profile.

Romana má na hlave veniec z Martoviec.

“Svoj prvý veniec som vyrobila v roku 2014 a odvtedy sa tomu neprestajne venujem. Pri výrobe vencov čerpám poznatky z dobových fotografií a inšpirujem sa tradíciou, ale v mojej tvorbe cítiť aj ozvenu súčasnosti. Veniec z Martoviec je vrcholom mojej tvorby a je kompletne ručne vyrobený a snaží sa čo najviac nasledovať tradičné postupy výroby. Ich výrobe sa v obci už takmer nikto nevenuje, preto sú veľmi vzácne a toto  je vaša jedninečná príležitosť ho vlastniť.” Z minuloročného príspevku je tiež známe, že Romana vyrába vence veľmi prácne.

Veniec z Martoviec, nazývaný aj “menyaszonyi koszorú,“ sa vyrábal viac ako 40 hodín. Na jeho výrobu boli použité umelé farebné kvietky, vyšívané stuhy, ale aj zlaté klasy a koráliky, ktoré sa vo venci prvýkrát objavili až v období po 1.svetovej vojne.  V minulosti bol hlavným atribútom nevesty, ktorý ju vyčleňoval od ostatných dievok. Pod vencom nosila nevesta zapletené vlasy s rozmarínom, ktorý slúžil ako ochranný predmet. Obyvateľky Martoviec prestali nosiť veniec približne v 40. rokoch 20. storočia. Martovce boli tiež známe špeciálnym druhom výšivky, išlo o aplikáciu červeným batistom na bielom podklade, v minulosti bledomodrom.

Zdroje: Party v 21. storočí, ahojkomarno.sk,

Titulná FOTO: Romana Mačicová, pelipecky.sk