Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom jesenného čítania

Kultúra 11.10.2021

Leto pominulo a nedávno sme v našich končinách privítali jeseň. Tá okrem farebného lístia, popadaných gaštanov a stále kratších dní, priniesla aj chladnejšie počasie ideálne na zababušenie sa do deky s dobrou knihou. Keďže knižky sú skvelými celoročnými spoločníkmi, netreba sa im vyhýbať ani s príchodom nového ročného obdobia. Práve jesenné mesiace sú ideálne na príbehy plné tajomnej a mystickej atmosféry, ale nebojte sa, nejde o žiadne pravidlo. Pokojne siahnite po vašom obľúbenom žánri a privítajte jesenné dni v spoločnosti akejkoľvek dobrej knihy.

Pripravili sme si pre vás 10 zaujímavých titulov z niekoľkých rozličných žánrov. Veríme, že sa inšpirujete a cestou z jesennej prechádzky sa zastavíte aj v kníhkupectve či knižnici.

1. Adriana Bolyová – Hierarchia tmy

Knižný debut mladej komárňanskej rodáčky prišiel na pulty kníhkupectiev iba v tomto kalendárnom roku. Aj pár mesiacov ale stačilo na to, aby sa mladí čitatelia zamilovali do prvého dielu trilógie. Okrem písania sa autorka v súkromí aj pracovne venuje knihám, keďže literatúra je zjavne neoddeliteľnou súčasťou jej života. Koniec koncov, jej štúdiu sa venovala aj na vysokej škole.

Prvý diel fantastickej trilógie prináša príbeh mladej Radany a jej vnútorného hlasu – ten ju sprevádza od jej osemnástych narodenín a práve vďaka nemu sa jej za slnečného dňa v Prahe podarí utiecť nečakanému útoku démona. V spoločnosti sprvu záhadnej ženy odchádza Rada do Innsbrucku, priamo do srdca „prapodivnej“ organizácie. Radana musí čeliť nadpozemským silám, zatiaľ čo v pozadí nezastaviteľne narastá hrozba Východného spoločenstva. Pochopí mladá dievčina, že ak chce zachrániť seba a svojich blízkych, musí sa postaviť nadpozemským silám ako skutočná démonilogička?

2. Leigh Bardugo – Deviaty spolok

Už renomovaná autorka strhujúcich fantasy sérii prináša svoju strhujúcu novinku. Izraelsko-americká spisovateľka sa prvýkrát preslávila svojou trilógiou Griša, ktorú nasledovala ešte obľúbenejšia Vrania šestka aj s jej ďalšími pokračovaniami. Séria Griša sa v tomto roku dočkala aj televízneho spracovania – seriál na platforme Netflix nesie názov Shadow and Bone.

Deviaty spolok ale prináša úplne nový svet a originálne postavy. Glaxy „Alex“ Sternová by sa na prvý pohľad mohla zdať ako úplne obyčajná študentka Yalovej univerzity v New Haven. Dievčina však v skutočnosti nedokončila ani strednú školu a miesto na prestížnej univerzite dostala pre iné prednosti, nie pre svoje akademické výsledky. Alex je jedinou preživšou brutálnej vraždy a aby toho nebolo málo, oplýva výnimočným darom – dokáže vidieť mŕtvych. Napínavý príbeh zavedie čitateľov do tajných, magických spolkov po celom univerzitnom kampuse, kde zlovestné nadprirodzeno číha na každom kroku. Hold, okultné aktivity a zahrávanie sa so silami mimo nášho sveta nie je len tak.

3. Barbara Davisová – Posledná žena z rodu Moonovcov

Autorka viacerých celosvetovo úspešných románov sa plnohodnotne začala písaniu venovať až potom, čo zavesila na klinec svoju prácu výkonnej riaditeľky v obchode so šperkmi. Zo sveta nadnárodných spoločností vhupla priamo do sveta slov a príbehov. Jej román v roku 2020 si okamžite získal srdcia čitateľov po celom svete a umiestnil sa na popredných miestach rebríčkov predaja.

Posledná žena z rodu Moonovcov prináša témy ako tajomstvá, spomienky, rodina či odpustenie. Predstavuje hlavnú hrdinku Lizzy, ktorá nikdy nejavila záujem o Mesačnú farmu – dedičstvo deviatich generácií nadaných liečiteliek. Srdce a túžba po normálnom živote ju od tohto miesta odviedli čo najďalej. Po smrti milovanej starej mamy sa však svet Lizzy obracia hore nohami a jej kroky vedú späť k vyschýnajúcim levanduľovým poliam. Tu musí celiť tragédii a tajomstvám, ktoré opantávajú nevyriešenú vraždu dvoch mladých dievčat. Lizzy nachádza tajomnú knihu svojej babky, cez ktorú sa jej talentovaná liečiteľka rozhodla pomôcť prijať jej výnimočný dar. Mladej žene nezostáva teda nič iné, len prísť na kĺb starej záhade a očistiť meno svojej zosnulej starej mamy. Dokáže však prijať skutočnosť, že bez prijatia výnimočného rodinného dedičstva sa jej to nepodarí?

4. Adam Kay – Bude to bolieť

Britský spisovateľ, humorista a bývalý lekár prináša svoje tajné denníky z obdobia, kedy sa rozbiehala jeho lekárska kariéra a on sa udomácňoval na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Kniha sa okamžite stala bestsellerom a dodnes ju preložili do 28 jazykov. V roku 2018 dokonca získala niekoľko ocenení v kategóriách Literatúra faktu, Knihy čitateľov a Kniha kníh.

Bývalý lekár čitateľov sprevádza niekoľkými rokmi svojho profesionálneho pôsobenia, ktoré prinieslo náročné prekážky, úsmevné momenty aj slzy plné bolesti a sklamania či znechutenia. Byť lekárom nie je jednoduché, za bránami nemocnice sa totiž denne rozhoduje o živote a smrti. Adam Kay hovorí o svojej zbierke bezsenných nocí a prácou naplnených víkendoch, o množstve zmeškaných spoločenských udalostí a obrovskej obetavosti pre svojich pacientov. Na pozadí veselých, hrozných a smutných príbehov ale upozorňuje aj na situáciu v britskom zdravotníctve. Tá mala v čase jeho lekárskeho pôsobenia od ideálnej na míle ďaleko – veď ako sám hovorí, isté obdobie zarábal menej ako automat na nemocničnom parkovisku. A hoci svoju prácu miloval, naveky mu zanechala jazvy na duši.  

5. Glendy Vanderahová – Kde sa les dotýka hviezd

Autorka sa ešte pred svojim literárnym debutom živila ako odborníčka na ohrozené vtáčie druhy. Lásku k prírode a jej unikátnym stvoreniam zo svojho života nevytesnila ani počas písania svojho debutového románu. S manželom, tiež ornitológom, sa usadili na Floride, kde ich obklopuje množstvo druhov najrôznejších vtákov, motýľov a divých kvetov. Svoje niekdajšie povolanie ale zakomponovala aj do svojho debutového románu.

Mladá Joanna sa plne zahĺbi do svojho výskumu, ktorý sa zaoberá hniezdením vtákov vo voľnej prírode amerického štátu Illinois. Práve doktorandský výskum jej pomáha zabudnúť na stratu matky a vlastný nedávny boj s rakovinou. Jej osamelú rutinu ale čoskoro naruší príchod záhadného dievčatka, ktoré tvrdí, že prišlo priamo z vesmíru. Ursa sa má na Zemi stať svedkom piatich zázrakov, až po ich zhliadnutí sa môže vrátiť domov. Joanna požiada o pomoc osamelého suseda Gabriela, keďže si robí o dievčatko starosti – myslí si, že utiekla od rodiny, ktorá jej fyzicky ubližuje. Dvojica čoskoro zisťuje, že nemajú dočinenia len s obyčajným dievčatkom, keďže v jej prítomnosti sa deje mnoho nevysvetliteľných vecí. Čím viac sa totiž piaty zázrak blíži, tým viac bolestivých tajomstiev vyúsťuje na povrch.

6. Pavel Bareš – Meta

Mladý český autor zažil svoj literárny debut v roku 2017, keď na trh priniesol svoj román Projekt Kronos. Hoci ho marketing radí do kategórie sci-fi, autor túto nálepku používa nerád, keďže hranice žánrov fantastickej literatúry sú naozaj veľmi nestabilné. Ani tento detail ale nezabránil masívnemu úspechu jeho prvotiny a následnému pokračovaniu, ktoré zavŕši ešte pred koncom tohto roka.

V samostatnom románe Meta ale prináša Pavel Bareš úplne iný svet a iných hrdinov. Zoznamuje nás s mladou študentkou Lenkou Křížovou. Tá žije vo svete, ktorý nepotrebuje typických superhrdinov.  Snowbiznis ich ale miluje a svet nadšene hltá každú novú metasenzáciu. Lenka o slávu nikdy nestála, pre ňu sú dôležitými slobodný život, prespávanie prednášok a občasná pomoc svojej priateľke pri skúškach. Aká? Predsa tá, ktorú jej umožňujú skoro stopercentne utajované „superschopnosti“. Aj napriek tomu sa však zdá, že jej v pätách stepuje nevyžiadaný fanúšik, ktorý pozná jej najtemnejšie tajomstvo a čoskoro jej život obráti hore nohami. A nie, nebude to v dobrom slova zmysle. To ani náhodou.

7. Majka Danihelová – V znamení ametystu

Slovenskú autorku už odmalička priťahovali príbehy, ktoré chcela čítať ale zároveň aj tvoriť. Študentský život ju previedol Hotelovou akadémiou aj štúdiom vysokoškolského odboru editorstvo a vydavateľská prax. Majka sa dnes venuje editorskej práci, vlastnej tvorbe, fotografovaniu aj vypekaniu dobrôt. Už čoskoro by svetlo sveta mali uzrieť dve nové knižky – pokračovanie tejto série a začiatok novej.

Príbeh V znamení ametystu nesie titul blogerskej senzácie desaťročia. Rozpráva príbeh sedemnásťročnej Maggie, ktorú pred čiernookou tajomnou bojovníčkou nečakane zachráni starena s magickou palicou. Dovtedy úplne obyčajná dievčina, ktorá chvíľami vídala na oblohe fialové vlny, precitne v magickom Ametystovom lese. Toto miesto jej nie je tak úplne cudzie, počula o ňom z rozprávania svojej mamy. Pomerne rýchlo sa dostáva doprostred intríg magickej krajiny, kde nie každému ide o blaho a prosperitu spoločenstva tvoreného vílami a voktarianmi. Maggie nebudú pri plnení jej poslania pomáhať len nový priatelia a spoločníci, ale aj zápisky jej zosnulej matky.

8. Tara Westoverová – Vzdelaná

Americká pamätníčka, esejistka a historička prehlasuje, že jej prvou a najdôležitejšou kariérou je vzdelanie. Získala niekoľko akademických titulov a profesionálne spôsobila aj na prestížnych univerzitách Cambridge a Harvard. Jej memoáre Vzdelaná debutovali na prvej priečke The New York Times a boli finalistom mnohých národných ocenení. To všetko napriek tomu, že brány školy prvýkrát prekročila ako sedemnásťročná.

Autorka vo svojom diele nič neprikrášľuje ani nedramatizuje. Rozpráva o pôvode svojej rodiny, ktorá sa radí medzi takzvaných survivalistov z hôr amerického Idaha. Na koniec sveta sa pripravovala zaváraním broskýň a letné mesiace trávila s mamou, babicou a liečiteľkou pri varení bylinných odvarov. Tarin otec nikdy nedôveroval zdravotníctvu, preto s dcérou nikdy nenavštívil lekára – otras mozgu a dokonca popáleniny liečili doma pomocou byliniek. Keď sa jeden z jej bratov dostal na vysokú školu, Taru to inšpirovalo k odvážnemu kroku za novým životom. Pustila sa do samoštúdia a následne získala miesto na Brigham Young University, čo bol však len začiatok jej úžasnej cesty za vzdelaním. Kvôli štúdiu prekročila oceány a precestovala kontinenty šíreho sveta.

9. M. R. James – Ghost Stories

Anglický autor, paleograf a zakladateľ tradície duchárskych príbehov v anglickej literatúre, Montague Rhodes James, žil a tvoril počas devätnásteho až dvadsiateho storočia. Jeho poviedky o duchoch sa dodnes považujú za jedny z najkvalitnejších a najhodnotnejších v celej anglickej literatúre.

Svoje poviedky sprvu písal iba pre priateľov, ktorým chcel spríjemniť vianočný večer. V tej dobe ešte netušil, že mrazivé príbehy sa stanú nadčasovou klasikou, ktorá bude čitateľom naháňať zimomriavky aj o mnoho dekád neskôr. Poviedky zbierky Ghost stories sú natoľko znepokojivými aj preto, že James sa v nich spolieha na objekty a miesta z každodenného života – obrazy, plachty, domčeky pre bábiky či osamelé pláže a vo vetre tancujúce konáre stromov, ktoré tichučko klopkajú na okná. Svojim majstrovským rozprávaním ich premenil na zdroj hrôzy, ktorá sa v plnej sile ukrýva často medzi riadkami samotných poviedok.

10. Zbierka románov: Mary Shelley – Frankenstein; Bram Stoker – Dracula; Robert Louis Stevenson – Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Mená Mary Shelley, Bram Stoker a Robert Louis Stevenson pozná snáď každý, najmä teda milovníci tajomných príbehov, ktoré nás zavedú za hranice reality. Silná autorská trojica dala svetu klasiky ako Frankenstein, Dracula a Dr. Jekyll and Mr. Hyde. Aspoň raz za život by si ich určite mal prečítať každý milovník mystickej atmosféry, ktorá chvíľami naháňa až hrôzu.

Edícia Signet Classics priniesla milovníkom tajomna zaujímavú zbierku troch celosvetovo známych príbehov. V jednej väzbe sa ocitli príbehy o najznámejšom monštre stvorenom človekom, o legendárnom upírovi a pánovi noci, a príbeh osôb s takzvanou duálnou náturou. Príbehy s výraznými gotickými a hororovými prvkami sa od svojho stvorenia dočkali rovno niekoľkých reedícií či filmových a divadelných adaptácií. Potvrdili tak svoj status nadčasovej klasiky, ktorá bude čitateľov strašiť (samozrejme v dobrom slova zmysle) ešte poriadne dlhý čas.

Foto a text: Bc. Stella Hamranová