Aké je to vlastniť vianočnú predajňu v Nových Zámkoch? Aj o tom nám povedala podnikateľka Kristína Jóba!

Ľudia 13.12.2021

Rôzne bytové doplnky a dekorácie máme doma zjavne všetci. Najmä teda počas vianočného obdobia, kedy sa takmer každý púšťa do dekorovania svojho obydlia. Obyvatelia mesta Nové Zámky už niekoľko rokov dobre vedia, kam presne sa majú vybrať za nápaditými a krásnymi dekoráciami či darčekovými predmetmi. Dnes sme preto troška vyspovedali majiteľku predajní Christine Design, ktoré svojou výzdobou a širokou ponukou vždy potešia svojich zákazníkov.

Začnime zľahka. Ako by ste sa v krátkosti predstavili našim čitateľom?

Srdečne vítam všetkých čitateľov. Volám sa Kristína Jóba, mám 44 rokov a pochádzam z obce Zemné. Prevádzkujem predajne s darčekovými predmetmi, bytovými doplnkami a party obchod s balónmi.

Vedeli ste hneď, čomu sa chcete v živote venovať?

Po skončení školy som dlho pracovala ako špeditérka, ale táto práca ma  nenapĺňala. Bola to práca nonstop v strese, s termínmi a nespokojnými ľuďmi. Chcela som robiť niečo, čo ma baví a poteší aj iných.

Zmena práce teda bola viac ako nutná. Ako k Vám prišiel nápad na vlastné podnikanie?

Úplne náhodou, keď raz naša pani poštárka vyzvedala, odkiaľ máme krásnu izbovú fontánku v mojej kancelárii. Vtedy ma osvietilo – áno, ja budem predávať izbové fontány!

Zriadila som si e-shop s izbovými fontánami a rôznymi bytovými doplnkami. Toho času to bolo veľmi jedinečné… O pár mesiacov zrušili v blízkosti mojej kancelárie darčekovú predajňu, tak prišiel nápad, že si na jeho mieste otvorím svoju. Hneď som vedela, že je to práca, po ktorej som túžila. Naše darčeky prinášajú radosť, a to som vždy chcela.

Fontánky a darčekové predmety mali vo vašom srdci vždy nejaké to špeciálne miestečko?

Lásku a cit k dekoráciám som mala už od detstva, moja mama bola blázon do Vianoc. A to vtedy ešte nebolo také ľahké zohnať niečo pekné do bytu, ale my sme mali vianočné obrusy aj v kúpeľni.

Kto Vám v budovaní Vášho vysnívaného obchodíku najviac pomáhal?

Prvú predajňu sme celá rodina zariaďovali spolu, nikdy nezabudnem, ako som začínala. Nemala som veľa peňazí,  tak sa použilo na zariadenie všetko, čo dom dal… Prázdne škatule zakryté látkou – to boli veru poličky. Ale dnes som strašne hrdá na to, že síce začiatky neboli práve najľahšie, po toľkých rokoch ešte stále fungujeme.

So slzami v očiach myslím na maminku, ktorá už dlho nie je medzi nami. To práve ona ma láskou k tejto práci ,,nakazila“. Mali sme spolu ešte veľa plánov a nápadov, ktoré som už musela dotiahnuť bez nej. Našťastie mám veľmi šikovného manžela, ktorý ma vo všetkých mojich výmysloch podporuje a pomáha mi. Som rada, že spolu chodíme vyberať tovar alebo mi ako prekvapenie vyrobí poličky, ktoré potrebujeme. 

Prezradíte nám koľko obchodíkov dnes vlastníte a ako to v nich vyzerá počas vianočného obdobia?

Obchody mám momentálne tri. Ako druhú som otvorila predajňu s humornými darčekmi, party doplnkami a balónmi v Nových Zámkoch na Podzámskej ulici 21 a ako poslednú krásnu predajňu s bytovými doplnkami, nábytkom a dekoráciami na Tureckej ulici. Práve táto je známa už ako Vianočná predajňa, ktorá ozaj stojí za návštevu, ak sa chcete cítiť ako vo vianočnej rozprávke.

Obdobie prípravy na Vianoce je pre nás najnáročnejšie, ale aj najočakávanejšie. Začíname už v októbri. Moje skvelé dievčatá, predavačky a aranžérky, už horia nedočkavosťou, čo sa skrýva v škatuliach. S nadšením vybaľujeme nádherné sošky a dekorácie, a veru, trvá dosť dlho, kým sa všetko dostane presne na svoje miesto. Niekedy sa do práce zapojí aj moja dcérka. Chystá sa na strednú školu so zameraním na interiérový dizajn, a myslím si, že to má v krvi.

Čo Vy a Vianoce? Aký máte k tomuto sviatku vzťah?

Poviem Vám úprimne, väčšinou sme na Vianoce úplne vyčerpané, unavené, ale s dobrým pocitom. Napriek vianočnému zhonu si vždy nájdem čas aj na výzdobu nášho domu. Všade samé zvončeky, svetielka. Samozrejme, vianočné osušky a obrusy aj v kúpeľni, ako v detstve…

Ale bolo už aj tak, že som sa 24. decembra vracala do predajne pre ozdoby na stromček. Býva toho naraz veľa. Hlavne teraz, v tieni covidovej situácie si uvedomujeme, že môžeme byť vďačné za čas, ktorý trávime spolu v práci s našimi zákazníkmi. Veď väčšina malých podnikateľov padá na kolená…   

Podnikatelia majú za sebou neľahké obdobie, ktoré, bohužiaľ, stále pretrváva. Ako Vaše predajne táto situácia zasiahla?

Pamätám si, aká som bola vystrašená v marci 2020 na začiatku tohto celého. Čo s nami bude, čo bude s dievčatami, ktoré u mňa robia 5-10 rokov, veď sme ako rodina… Zatvorili sme 2 prevádzky – čo bude s tovarom? Predajom cez internet sa stráca čaro našej práce. Veď máme  zákazníkov, s ktorými sa poznáme ako starí kamaráti, vieme, čo už pre koho kúpili, aká dekorácia sa im hodí do ktorej izby… a to hlavné, ten dobrý pocit, že niekto odchádza s darčekom a s úsmevom hovorí: o mesiac som tu zas…, kamarátka má narodeniny, vyberiem jej tu niečo krásne.

Vracia sa nám od ľudí tá láska, ktorú do našej práce vkladáme a to je to najdôležitejšie. Vedia, že sa na nás môžu spoľahnúť. Často k nám prídu naše zákazníčky aj vtedy, keď nič nepotrebujú, len sa chcú trošku porozprávať. Donesú nám kávu, čokoládku, lebo sme dobre poradili darček alebo len tak, lebo nás majú radi. Tento pocit je pre mňa neopísateľný, internetový predaj ho nenahradí.

Musíme bojovať za naše kamenné prevádzky, ak nechceme, aby sme sa od seba odcudzili, aby sme nakupovali cez zahraničné e-shopy a v preplnených nákupných strediskách, kde pre nikoho nič neznamenáme. Kde nás nepoznajú po mene a neopýtajú sa nás, aký máme dnes deň.

Mali by ste na záver pár slov pre našich čitateľov a svojich zákazníkov?

Máme za sebou ťažké obdobie, ale nie sme ochotní vzdať sa Vás, našich zákazníkov, za žiadnu cenu. Ani kvôli skutočne nezmyselným a neférovým opatreniam! Sme tu pre Vás, viete, ako a kde nás nájdete, vždy sa na Vás tešíme. Tí, čo nás nepoznáte, nás vyhľadajte.
A bojujte aj Vy za nás, aby neboli naše mestá bez atmosféry s prázdnymi priestormi. Rozmyslite si, či nakúpite v obchodných centrách, alebo podporíte radšej nás, malých podnikateľov.

Obrovské ĎAKUJEM by som chcela povedať Vám všetkým, ktorí ste si Vaše domovy skrášlili našimi dekoráciami a svojich blízkych obdarili darčekmi od nás. V každej zakúpenej vecičke máte kúsok nášho srdca. Pomáhate nám prežiť a to je dnes umenie. Dúfam, že sa vďaka Vašej priazni udržíme aj naďalej.

Aj my ďakujeme veľmi pekne za rozhovor, želáme ešte veľa úspechov a spokojných zákazníkov.

Rozhovor: Bc. Stella Hamranová

Foto zdroj: Kristína Jóba