Spozorovali ste už niekedy, že ako vyzerá vaše rodné mesto počas takzvanej zlatej hodinky? Marek Zeleňák (27) zo Šurian už pár takýchto úkazov nielen videl, ale aj zvečnil na kameru. Jeho portfólio je bohaté na fotografie rôznych miest na Slovensku i v zahraničí a uznania sa dočkal už aj z Viedne, Budapešti či Slovinska.
Marek prepadol fotografickej vášni už na strednej škole, kedy si kúpil prvá digitálny fotoaparát. Cestovanie mu bolo tiež veľmi blízke už od malička, tak nebolo otázne, akým smerom sa vo svete fotografovania vyberie. „Už ako malý som s otcom veľa cestoval. Chodievali sme na rôzne hrady, zámky, túry alebo len tak, po mestách. Vtedy sme fotili na klasický fotoaparát a fotky sme si chodievali dávať vyvolať,“ spomína Marek na časy, kedy sa objavila jeho láska k foteniu a cestovaniu. Veľký zlom v jeho objektoch fotografovania nastal, keď získal vytúžený vodičský preukaz, zakúpil si prvú zrkadlovku a vybral sa na osudový výlet s priateľmi. „Jedného dňa sme sa s kamarátmi vybrali na výlet do Budapešti. To mesto ma doslova pohltilo a úplne chytilo za srdce svojou krásou, veľkoleposťou, architektúrou a úžasnými večernými výhľadmi na rozsvietené pamiatky, mosty a pulzujúce Dunajské nábrežia. Ja som to všetko fotil a vždy som to chcel mať lepšie a lepšie,“ hovorí Marek o svojej srdcovke, ktorá ho motivovala k foteniu.
Odvtedy objavil Marek zákutia už aj viacerých miest. Častokrát musí pre vyhotovenie jednej fotografie vstávať veľmi skoro alebo naopak byť hore do neskorej noci. Jeho fotiacimi časmi sú najmä západy a východy slnka, ktoré sú známe pod názvom zlatá hodinka, alebo tzv. Blue Hour, kedy dominuje na oblohe modrá farba. K večeru avšak prichádza jeho obľúbený čas, kedy sa postupne rozsvietia svetlá v meste alebo na pamiatkach a Marek tak behá po celom meste, aby zachytil tie najlepšie uhly. „Zo Slovenska mám veľmi rád môj rodný kraj a potulky po ňom. Je to teda najmä Južné Slovensko, tie malé kopčeky, vinohrady, nížiny, háje, lužné lesíky alebo mestá ako Štúrovo s výhľadom na Ostrihom, centrum Komárna, Kolárovo, Bíňa, moje Šurany ale aj rôzne kaštiele, kostolíky, dedinky, cesty, polia, viničné stráne, rieky a jazerá či štrkoviská,“ opisuje Marek, kam najčastejšie vedú jeho cesty.
Novinkou v jeho portfóliu sú fotografie s diaľkovým výhľadom na obzore, aj z niekoľkých kilometrov. Hovorí, že zatiaľ je jeho najväčším úlovkom fotografia z marca 2020, kedy sa mu podarilo z Nitrianskeho Zobora zachytiť Alpy. „Akurát sme schádzali dole zo Zobora a na horizonte v diaľke vytŕčal alpský vrch Schneeberg, vzdialený vzdušnou čiarou od miesta fotenia 185 kilometrov.“ Odvtedy sa mu takto podarilo priblížiť aj Prešov s Vysokými Tatrami v pozadí alebo Slovinské mesto Piran s Jadranským morom.
Aj vďaka takýmto záberom sa Marekove fotografie dostávajú do časopisov, či denníkov a hovorí, že jeho diela sa nachádzajú aj v cestovateľských knihách ako napríklad od vydavateľstva Čarovné Slovensko alebo aj v rovnomennom časopise. „Fotil som už aj napríklad pre mesto Košice, Trnavu či Nitru, Banskú Štiavnicu alebo Bratislavu. Moje fotky zaujali aj Železnice Slovenskej republiky či Viedenský dopravný podnik, ktorých zaujala moja fotka metra. Ozvali sa mi aj portály ako napríklad Národný portál cestovného ruchu Slovenska-Slovakia Travel a taktiež Slovinský hlavný portál cestovného ruchu FeelSlovenia,“ hovorí na záver o projektoch, ktoré ho veľmi potešili.
Viac z Marekovej tvorby nájdete na jeho Instagrame _marekzelko_