Za hranicami Juhu – Miešačky jedov z Nagyrévu

Za hranicami Juhu 16.06.2022

Týmto článkom všetkých čitateľov srdečne vítame v našej novej rubrike, ktorá  z času na čas prinesie zaujímavé témy mimo územia Južného Slovenska. Tešiť sa môžete na zaujímavé návrhy na výlet, historické zaujímavosti či rozhovory.

V našom debute sme sa rozhodli vydať po stopách tajomných a temnými historkami opradených Miešačiek jedov z maďarského Nagyrévu. Anjeli smrti z Maďarska, ako ich ľudia často prezývali, pripravili o život stovky ľudí. Cudzie im nebolo zabíjanie vlastných manželov a dokonca ani neplnoletých detí.

Historici majú do dnešného dňa o tejto skupine (prevažne) žien len málo informácií. Niektoré zdroje ich označujú za harpye, ktoré skrátka neznášali mužov a preto si dali za úlohu, aby ich zniesli zo sveta.

Druhá skupina odborníkov sa ale prikláňa k teórii, že ženy konali oprávnene – nenazývajú ich vrahyňami, ktoré by zabíjali len pre svoje potešenie. Ich motívom mala byť pomoc ženám, ktoré takto mohli uniknúť z toxických vzťahov.

Na počiatku bol arzén

Skupina žien si hovorila aj Angel Makers of Nagyrév, čo v preklade znamená Výrobcovia anjelov z Nagyrévu. Najznámejšie ale boli pod svojou prezývkou Miešačky jedov. Na ich čele údajne stála žena, ktorá sa pôvodne živila ako pôrodná asistentka. Zsuzsanna Fazekas mala Miešačky zásobovať arzénom, ktorý bol medzi vrahmi mimoriadne obľúbený.

Hoci sa v minulosti mnohí šarlatáni domnievali, že arzén má liečivé účinky, opak je pravdou. V bezpečných dávkach bol často prítomný v liekoch a dokonca líčidlách, čo ale neznamená, že nedokázal zabíjať. Ide totiž o silný toxín, ktorý poškodzuje pečeň. Pre človeka je smrteľná dávka približne 100 miligramov – po užití obeť zomiera už v priebehu niekoľkých hodín.

Prečo je teda práve arzén najlepšou voľbou pre travičov a vrahov? Jeho prítomnosť v jedle či pití sa dá len veľmi ťažko zistiť. Vo svojej najvzácnejšej forme, ako tzv. „biely arzén“, je totiž bez zápachu a veľmi často aj bez chuti. Symptómy otravy veľmi často pôsobia ako obyčajná otrava jedlom.

Tajomná pôrodná babica

Nagyrév je malé obec, ktorá leží približne 100 kilometrov od Budapešti. Práve sem v roku 1911 viedli kroky medicínsky vyškolenej Zsuzsanny Fazekas. Podľa dobových záznamov nemala obec v tej dobe žiadneho miestneho lekára. Zsuzsanna tento post zastávala nasledovných 15 rokov, počas ktorých ľuďom poskytovala nevyhnutnú lekársku starostlivosť. Vždy sa snažila pomôcť všetkým, ktorí sa ocitli v núdzi a prišli klopať na jej dvere.

Ani napriek jej snaživej práci netrvalo dlho, aby si niektorí obyvatelia obce všimli, že niečo s ňou nie je v poriadku. Prvým výstražným znamením sa stalo záhadné zmiznutie jej manžela Gyulu. Okrem toho však nikto nedokázal zistiť, odkiaľ Zsuzsanna prišla a čo robila predtým, ako sa ujala liečenia miestnych obyvateľov. V čase núdze však bohato stačilo jej odporúčanie pôrodnej babice, ktoré ju robilo kompetentnou na vykonávanie tohto povolania – v minulosti boli pôrodné babice často rešpektované rovnako, ako lekári. Išlo o jedno z mála povolaní, ktoré dokázali ženám zaistiť úctu v očiach spoločnosti.

Najmä v menších dedinách sa pôrodné babice stali dôležitou súčasťou miestnej komunity. Okrem liečenia sa často zameriavali aj na vykonávanie potratov. Práve kvôli tejto činnosti sa až desaťkrát za mrežami ocitla aj Zsuzsanna. Keďže s jej konaním ale sudcovia sympatizovali, vždy sa rýchlo dostala späť na slobodu a mohla vo svojej práci pokračovať. Ženy u nej žiadali vykonať prerušenie tehotenstva kvôli finančným ťažkostiam v rodine, kvôli nefunkčnému a toxickému vzťahu a neraz aj kvôli nedobrovoľným okolnostiam, ktoré stáli za splodením dieťaťa.

Odvrátená tvár anjela

Nagyrév sa s príchodom prvej svetovej vojny premenil na ruský zajatecký tábor. Vojnové vdovy sa neraz uchýlili k pomerom z vojnovými zajatcami. Hoci sa niektorým ich manželia z vojny vrátili, čakalo ich nepríjemné prekvapenie. Manželky sa počas ich neprítomnosti osamostatnili – stali sa finančne a hlavne emocionálne nezávislé.

Hovorí sa, že každý človek má aj svoju temnú stránku. Výnimkou nebola ani Zsuzsanna. Práve za ňou začalo chodiť čoraz viac žien, ktoré sa už nechceli vrátiť k svojmu životu spred vojnového obdobia. Pôrodná babica mala pre ne jednoduché riešenie – už vyššie spomínaný arzén. Za poplatok zúfalým a pokoja chtivým ženám prisľúbila, že ich zbaví nechceného manžela.

Otrava na počkanie

Obchodné praktiky ale Zsuzsanne dlho nevydržali. Miestne ženy začali prichádzať na to, že si dokážu pomôcť aj bez nej. Netrvalo dlho a v dedine začali pre dedičstvá zomierať rodičia, nadbytoční manželia, sokyne v láske a dokonca deti niektorých žien.

Pôrodná babica údajne spolupracovala s mladou ženou menom Susi Oláhová, ktorá svojho manžela otrávila ako 18-ročná. Spod jej rúk následne vychádzali úmrtné listy, ktoré pomáhali zahladiť stopy po mnohých ďalších ženách, ktoré konali podobne. Vo svojej práci bola viac ako úspešná. Podozreniu úradov sa vyhýbala celé roky.

Počet obetí je neznámy

Odhaduje sa, že po dobu 15 rokov smrtiacim praktikám miestnych žien podľahlo okolo 300 ľudí. Exhumovaných bolo 50 tiel, pričom až 46 z nich obsahovalo stopy smrtiacej dávky arzénu. Počet Miešačiek sa odhaduje najmenej na 50.

Ešte ani dnes nie je celkom jasné, ako sa napokon Miešačky jedov podarilo odhaliť. Bádatelia sa ale zhodujú na skutočnosti, že hlavnou zodpovednou v tomto prípade je pôrodná babica Zsuzsanna Fazekas – trestu sa vyhla samovraždou za pomoci arzénu.

Polícia zatkla 34 žien a jedného muža. Na doživotie odsúdili 12 z nich, pričom 8 Miešačiek dostalo trest smrti. Poprave ale neskôr čelili iba dvaja ľudia.

Zdroj: syfy.com 

Dobové záznamy preukazujú, že Nagyrév nebol jediným miestom u našich južných susedov, kde Miešačky jedov úradovali. Podľa portálu BBC došlo k podobným prípadom aj v neďalekej obci Tiszakurt, avšak v menšom rozsahu.  

Text: Bc. Stella Hamranová

Titulna foto: madebyperrin (Instagram) + syfy.com 

Zdroj: Šarlatáni (Kang, Pedersen, 2020); interez.sk justcriminals.info en-academic.com syfy.com allthatsinteresting.com