Z lodenice v Komárne vyplával gigant medzi výletnými loďami. Toto je Albertina!

Turistika 03.02.2021

Napriek tomu, že sa hovorí o zašlej sláve lodeníc v Komárne, tak tentokrát sa potvrdilo, že opak je pravdou. V stredu (3. februára) totiž halu opustila výletná loď Albertina, ktorá sa po dlhšej pauze považuje za najväčší projekt lodeníc.

Za objednávkou lode stojí riaditeľ lodnej spoločnosti so sídlom na Malte, Slovák Ivan Sivák. Sivák sa rozhodol pre Komárno na základe dobrého mena lodenice. Loď naprojektovali v kancelárii v Komárne. Motory, vzduchotechniku, interiéry vyrobili alebo dodajú Slováci a slovenskí architekti projektovali aj interiéry.

Foto a titulná foto: Marián Molnár

Oceľovú lodnú konštrukciu dlhú stodesať metrov stavali po sekciách vo výrobnej hale v Komárne. Pracovalo na nej asi päťdesiat ľudí. Lodné teleso je pozvárané z plechov, pričom zvárač musí niekedy pracovať v stiesnených alebo ťažko dostupných priestoroch. Práca v hale je náročná, nakoľko v zime je tam veľmi chladno a v lete zas horúco. Na tieto práce dohliadal vedúci úseku výroby lodí a ťažkých oceľových konštrukcií Ondrej Hano, ktorý pracuje v lodeniciach už od roku 1980.

Albertina bude mať na základe požiadaviek jedinečné vnútorné priestory a reštaurácia bude mať tiež netradičné umiestnenie, a to na spodnej palube. Viac izieb tak bude s francúzskymi oknami, ktoré sú dnes tak veľmi populárne.

Zdroj: Pluska, ahojkomarno