Vyspovedali sme elitného MMA zápasníka Kleina: „Naše tréningy sú vždy drsné, tie ľahké by nás nikam nedostali“

Ľudia 26.07.2021

Dni profesionálnych športovcov sú často nabité programom od rána až do večera. Rovnako to je aj u zápasníka Ľudovíta Kleina z Nových Zámkov, ktorého sme zastihli po telefóne. Napriek tomu, že bol akurát na ceste, tak si pre nás vyhradil nejaký čas na pár slov. Takto sa nám podarilo vyhotoviť rýchly, ale napriek tomu veľmi hodnotný rozhovor.

Ľudovít „Lajoš“ Klein je slovenský zápasník MMA, ktorý sa stal prvým Slovákom v UFC. Svoj prvý zápas rovno aj vyhral, čím sa zaslúžil o jedinečný debut. Predtým sme ho mohli vidieť najmä v organizácii Oktagone či XFN a niekoľko zápasov absolvoval aj v Rusku. Kde sa vidí v budúcnosti a aké sú jeho plány na toto leto? Spýtali sme sa ho po telefóne.

Aký je to pocit byť prvým a momentálne zároveň jediným slovenským zápasníkom v UFC?

Jednoznačne to je úžasný pocit. Dostať sa do UFC  a reprezentovať moju krajinu bolo jedným z mojich veľkých snov a o to viac si to cením, že som prvým Slovákom. Zároveň verím tomu, že tam nebudem dlho sám budeme tam mať čoraz väčšie zastúpenie aj zo Slovenska.

Váš prvý zápas v UFC bol víťazným, teraz na turnaji UFC Vegas 26 ste sa po vyrovnanom zápase stretli s prehrou na body. Prehra prirodzene patrí k životu športovca. Vy ju vnímate ako? Posúva Vás vpred?

Myslím si, že sa vždy dokážem niečo naučiť z prehry. Pred touto prehrou som mal na konte aj predchádzajúce dve a vždy po tých prehrách nasledovala dlhá víťazná šnúra. Ja dúfam, že to bude aj tentokrát takto. Určite som sa z tejto prehry veľa naučil a aj keď som mal zranenie, ktoré ma nachvíľu odstavilo, tak sa už pomaly dostávam naspäť do tréningového tempa a idem pracovať na všetkých tých chybách. Pri najbližšom zápase chcem priniesť oveľa lepší výkon.

Zápasili ste aj v československom Oktagone. Aký je rozdiel v zápasení v UFC a Oktagone?

Jednoznačný rozdiel je v tom, že zápasenie pre UFC predstavuje zápasenie pre najväčšiu organizáciu sveta. Každý jeden zo zápasníkov je elitným fighterom a tam si už človek nevyberá ľahkých súperov. Zápasy idú naostro a každá jedna chybička môže mať veľké následky. Badateľné rozdiely sú napríklad aj v službách. Už pred zápasom sa o nás extrémne starajú, čo bolo samozrejme aj na Oktagone, tu je avšak vidno, že ide o svetovú organizáciu vo svete MMA.

Aké pocity ste zažívali pred svojím prvým zápasom v UFC? Nebáli ste sa?

Nie, vôbec som sa nebál. Ja som tam išiel tak, že som bol naozaj dobre naladený a vedel som aj to, že som bol pripravený. S celým tímom sme tam išli s tým, že sa ukážeme svetu a donesieme domov prvé víťazstvo.

Trénujete v trnavskom Spartakus fight gyme. Aké je to trénovať pod dohľadom Attilu Végha – najznámejšieho MMA bojovníka na Slovensku?

Je to veľká česť trénovať pod jeho krídlami pretože to je extrémne skúsený zápasník, dosiahol najväčšie úspechy v Česku a na Slovensku a každý jeden tréning cítim, že mi dá veľmi veľa. Či už čo sa týka zlepšovania sa ale aj životných rád, ktoré Attila tiež prináša a to si na ňom veľmi vážim.

Súčasťou športovcov pre správny výkon je jednoznačne aj psychická pohoda. Sú aj v MMA vyhľadávaní napríklad mentálni kouči alebo praktizujete nejaké dychové cvičenia?

Zatiaľ som nič takéto neabsolvoval ale do svojho najbližšieho zápasu mám naplánované, že budem pracovať aj s mentálnym koučom a celkom sa na to teším. I keď si myslím, že nemám problém so psychikou, ako som už spomenul, tak v UFC je to aj o tých najmenších chybách a keby mi aj toto mohlo dopomôcť k víťazstvu, tak prečo to nevyskúšať.

Trénujete aj s ďalšími významnými osobnosťami MMA ako napríklad Krištofič, Ryšavý či Buchinger. Ako vyzerajú vaše spoločné tréningy?

Naše tréningy sú vždy drsné, tie ľahké by nás nikam nedostali. V Spartakuse sme skvelý kolektív, držíme tam spolu, máme dobrých trénerov a každý sa tam posúvame spoločne vpred. Vždy keď sa niekto pripravuje na zápas, tak si pomáhame navzájom.

A môže sa stať, že by ste sa stali raz aj stali súpermi v klietke?

Tie vzťahy medzi nami sú už také silné, že si nemyslím, že by sme sa postavili jeden proti druhému. Ja by som do takého zápasu jednoznačne nenastúpil a myslím, že by to tak bolo aj z druhej strany. Radšej sa budeme spoločne pripravovať a podporovať, ako by sme si mali navzájom uškodiť. Je kopa iných zápasníkov na Slovensku, Česku i vo svete, s ktorými my môžeme mať zápasy. Bolo by zbytočné, keby sme sa stavali v jednej klietke oproti sebe, ak ťaháme za jeden koniec.

Máte už potvrdený nejaký ďalší zápas, na ktorý sa chystáte?

Momentálne som po zranení, takže nemám potvrdený žiadny zápas. Aktuálne sa dostávam znova do tréningového tempa a uvidím ako na to bude reagovať. Ak to pôjde podľa plánu a noha sa bude dobre zotavovať, tak prvý zápas po zranení budem môcť mať už v októbri tohto roku.

Každý zo športovcov má nejaký sen. Jednoznačne je veľkým úspechom už len to, že ste v UFC. Dá sa mieriť ešte niekam vyššie? Predčiť tento cieľ?

V športe sa vždy dá niekam posúvať, aj čo sa týka nás zápasníkov. Naša cesta je veľmi dlhá a nikdy nekončí. Aj keď už napríklad skončíme s profesionálnou kariérou, tak práca športovca stále pokračuje v odovzdávaní skúseností mladším bojovníkom.

Teraz po zranení ste asi chvíľu boli odkázaní na oddych a regeneráciu. Viete oddychovať?

Teraz už môžem viac- menej naplno trénovať, ale tesne po operácii som nemohol nič robiť a doma som oddychoval, pretože tá noha ma aj dosť bolela. Ešte nikdy som nemal takéto veľké zranenie, ktoré by ma takto dlho odlúčilo od tréningov, takže to bolo pre mňa dosť ťažké. Teraz sa dostávam späť do starých koľají, takže sa veľmi teším.

Ľudovít Klein už medzitým podpísal zmluvu na svoj ďalší, v poradí tretí zápas v UFC. Verejnosť sa naň môže tešiť už 16.10. Gratulujeme!

Zdroj titulnej foto: tasr