Študent Marek z Hurbanova približuje anatómiu jedinečnými kresbami

Ľudia 01.02.2021

Mladý Marek Kajan z Hurbanova (okres Komárno) sa rozhodol spojiť príjemné s užitočným. Popritom ako sa učí na skúšky, nakoľko je študentom medicíny, sa rozhodol vyplniť svoj voľný čas a pripomenúť vedomosti kreslením orgánov rôznych častí tela. Prostredníctvom farebných kresieb pomáha aj neziskovkám.

Marek Kajan vyzerá ako bežný študent, avšak predsa je iný. Popri štúdiu medicíny sa venuje kresleniu, ktoré paradoxne znova objavil až na vysokej škole. „Mal som už po skúške z anatómie, našiel som si na internete anatomické obrázky a vyskúšal, či to kreslenie v sebe ešte mám,“ povedal pre cas.sk. Kreslí prevažne ceruzkami a dominujú u neho veselé farby, často ide až do takých detailov, že jeho diela vyzerajú ako omaľovánky. Nakoniec aj vytvoril relaxačné omaľovánky, a to pre pacientov so sklerózou multiplex. Jeho diela tiež prispeli aj v zbierke pre štyri neziskové organizácie.

Zdroj: Marek Kajan

Kreslené diela využíva ako relax, ale aj ako formu učenia. „Využívam reálne fotky orgánov alebo anatomické ilustrácie, ktoré kreslím podľa seba alebo pridávam do obrazu niečo vlastné,“ opisuje tvorivý proces s tým, že nakresliť obraz ceruzkou mu trvá 6 až 7 hodín. Pri dielach s olejovými maľbami hovoríme aj o viacerých týždňoch. Jedinečným dielom od Mareka je aj portrét rodiny Gáboríkovcov, na ktorom zachytil hokejistu Mariána Gáboríka so svojou manželkou Ivanou a dcérou Bellou. Táto kresba má čestné miesto u prominentnej rodiny, ktorej sa podľa Marekových slov veľmi potešili.

V budúcnosti by sa Marek chcel venovať chirurgii, tá ho uchvátila už treťom ročníku na vysokej škole. „Čo sa týka umenia, v budúcnosti by som sa rád podieľal na tvorbe knižných publikácií. Už ma oslovilo zopár pedagógov z našej školy. So študentami zas plánujeme vytvoriť študentský atlas, v ktorom by mali byť moje kresby,povedal Marek v rozhovore pre somnovozamcan.sk

Mladý študent medicíny má za sebou dokonca aj prvú výstavu. Tou ho poctili v rodnom Hurbanove. Marek sa vďaka svojmu talentu a dobrému srdcu objavil už aj v RTVS, v Teleráne na Markíze a vyspovedal ho aj cas.sk.

Zdroje: cas.sk, somnovozamcan.sk, Facebook Marek Kajan