Spevácka ikona Karol Duchoň: Rodák z Galanty by oslavoval 71 rokov

Ľudia 21.04.2021

Česi mali Karla Gotta, Angličania Toma Jonesa a Slováci mali Karola Duchoňa. V 70tych 20. storočia bol azda najväčšou pop ikonou na Slovensku. Piesne rodáka z Galanty sa aj v dnešných dňoch objavujú na prvých priečkach hitparád. Aké boli jeho spevácke začiatky a čo zapríčinilo jeho skorý odchod zo sveta?

Ak sa povie meno Karol Duchoň, tak si viacerí predstavia energického muža s ladnými pohybmi a zlatým hlasom. Spevácke vlohy sa u Duchoňa objavili už na základnej škole, ktorú navštevoval v rodnej Galante so speváčkou Evou Mázikovou. Strednú školu nedokonči, keďže sa chcel viac venovať hudbe a spevu. Prvýkrát sa v televízii objavil s hitom Uber party, na čo spozorneli viacerí hudobní experti a producenti. Neskôr vystúpil s piesňou Kto ťa má rád prvýkrát na Bratislavskej lýre, čo bolo začiatkom jeho profesionálnej kariéry. O tri roky neskôr so speváčkou Evou Kostolányiovou a piesňou Chvála humoru získali Striebornú Bratislavskú lýru, Zlatú si odniesol v roku 1974 za pieseň Zem pamätá.

Rýchla cesta nahor

Onedlho sa Duchoň ocitol na turné nielen po Európe ale aj po celom svete. Veľký úspech malo jeho vystúpenie s pesničkou Čardáš dvoch sŕdc, ktorú odohral aj v Tokiu. Jeho pôsobenie na výslní začínalo upadať s príchodom 80tych rokov. Duchoň vtedy skúšal šťastie s orchestrom – VV-Systém, avšak sa začal obklopovať s novými ľuďmi, ktorí holdovali kartám a alkoholu.

Jeho piesne spracovali aj kapely ako Desmod, Kandráčovci alebo Škampi na žaru

Duchoň bol hotovým bohémom a terčom pre bulvár. Jeho záľubou boli ženy, rýchle autá, peniaze a alkohol. Na tomto základe sa začali u neho objavovať zdravotné problémy, ktoré sa neskôr podpísali aj na jeho predstaveniach. Chodil na ne vždy neskoro, nedokončil ich alebo mu na nich bolo nevoľno. Napriek tomu, že si uvedomoval svoje problémy s pečeňou, sa alkoholu nevedel vzdať. Aj tieto faktory tak prispeli k tomu, že odišiel ako 35-ročný.

Posledný bohém

Verejnosť a aj jeho priatelia si na neho aj napriek tomu spomínajú ako na veselého a dobrosrdečného človeka, ktorý po sebe zanechal hity ako napríklad Čardáš dvoch sŕdc, Mám ťa rád alebo S úsmevom. Na počesť jeho nedožitých 70. narodením vyšla v roku 2020 publikácia s názvom Posledný bohém od vydavateľstva Ikar. V limitovanej edícii vyšlo 400 výtlačkov s platňou so 14 najznámejšími hitmi speváka. Knihu ilustroval Jozef Gertli Danglár. Pripomínajú si ho aj v rodnej Galante, kde mu postavili bustu a od roku 2019 otvorili v severnom krídle Neogotického kaštieľa v Galante pamätnú izbu, ktorá slúži ako stála expozícia.

Pamätná busta Karla Duchoňa v Galante

Zdroj: Pravda, Archív e.d./ Nový čas