Odovzdali najvyšší most na Dunaji. Most Monoštor predstavuje novú éru v rámci spolupráce Maďarska a Slovenska

Turistika 18.09.2020

Vo štvrtok 17. septembra došlo k slávnostnému odovzdaniu mosta medzi slovenským Komárnom a maďarským Komáromom. Ceremónie sa zúčastnili premiéri oboch krajín a ministri. Obe strany hovorili o vzájomnej spolupráci a tolerancii v týchto neľahkých časoch.

Na otvorení najvyššieho mosta nielen na území Slovenska a Maďarska, ale aj na Dunaji, sa zúčastnili predstavitelia Slovenskej republiky i Maďarska. Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič a predseda vlády Maďarska, Viktor Orbán sa prihovorili obecenstvu na otvorení ceremónie. Viktor Orbán vo svojom príhovore zdôraznil dôležitosť spolupráce štátov V4 a najmä dôležitosť mosta, ktorý bude spájať susedné národy ako Slovensko a Maďarsko, ktoré majú dlhú spoločnú históriu. Pre Orbána bol toto už druhý most, medzi týmito dvoma štátmi, na ktorého odovzdaní sa zúčastnil.

MTI/Koszticsák Szilárd

Premiér Matovič vo svojom príhovore v prvom rade zdôraznil dôležitosť otvorenie nového mosta práve v týchto neľahkých časoch. „Práve toto obdobie je správne ten most otvoriť a ukázať, že  bez ohľadu na tieto chvíľkové manévre pandémie, tie mosty medzi dvoma národmi vieme stavať a budeme ich stavať aj do budúcnosti,“  vyzdvihol premiér. Okrem toho pochválil aj vzájomnú spoluprácu dvoch národov, ktoré sa nenechali rozdeliť ani hranicami, či mostami ale vzťahy a rodiny pretrvávajú aj dnes.

Po príhovoroch došlo k slávnostnému prestrihnutiu pásky – teda odovzdaniu najnovšieho mosta na Dunaji – Monoštorského mosta.

MTI/Koszticsák Szilárd

K situácii ohľadom budúceho obchvatu v Komárne sa vyjadril najmä predseda NRSR, Boris Kollár. „Rozhodne je výzva na nás aby sme dobudovali infraštruktúru na našej strane, teda cesty prvej triedy a obchvat v Komárne, nakoľko tento most prinesie silnú dopravu smerom na naše územie,“ povedal na margo vybudovania obchvatu v Komárne.

MTI/Koszticsák Szilárd

Prítomní bol aj minister zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péter Szijjártó, minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal a minister inovácií a technológie Maďarska László Palkovics. Objednávateľmi pre výstavbu mosta bola na Slovenskej strane Slovenská správa ciest a z Maďarskej strany Nemzeti infrastruktúra fejlesztő zrt.

Zdroj foto: MTI, text: ahojszia