Kajakárka Lisa: Moja mama mi najprv nedovolila pretekať, lebo som bola veľmi tenká

Ľudia 16.02.2021

Má len 22 rokov a už teraz sa môže popýšiť tromi bronzovými medailami z majstrovstiev Európy, pričom je zároveň 20-násobnou majsterkou Slovenska. Okrem Slovenska vyskúšala aj súťaženie za Maďarsko, a to až na 6 rokov. Aktuálne má za sebou zimné tréningy a chystá sa na sústredenie na dva mesiace do slnečnej Kalifornie. Aké má šance na majstrovstvách sveta a možno aj na kvalifikáciách na olympiádu? Ako sa jej trénuje s hviezdami vo svete kajaku a prečo sa rozhodla kajak prezentovať aj na Instagrame či TikToku? Lisu som vyspovedala počas jej oddychu medzi dvoma tréningami, pričom ju obklopovali jej traja psíkovia.

Ako dlho sa venuješ kajaku?

Športovať som začala ako 9-ročná a začalo to tým, že som často pozerala Eurosport (smiech). Zapáčil sa mi slalom, ale ten by som vedela trénovať najbližšie asi v Gabčíkove, tak som sa rozhodla pre rýchlostnú kanoistiku. Prišlo mi to podobné, keďže tiež sedíme v kajaku a pádlujeme. Veľmi sa mi zapáčil tento šport a odvtedy ho robím.

Bola to „láska na prvú jazdu“ alebo si sa s týmto športom musela nejaký čas spoznávať?

Jednoznačne to bola láska na prvý pohľad. Keď som videla tento šport v telke, tak som vedela, že chcem byť kajakárka. Síce som na kajak trošku musela počkať, lebo moja mama mi najprv nedovolila pretekať, lebo som bola veľmi tenká. Bála sa o mňa, či to pre mňa nebude náročné, keďže loď je ťažká a podobne. Dlho som ju ale presviedčala a keď som sa konečne dostala na svoj prvý tréning, tak som bola najšťastnejší človek na svete. Na svoje prvé preteky som išla mesiac na to a hneď som získala medailu, bola som tretia.

Na rok si si dala pauzu od kajaku. Znovu si začala pretekať v januári 2020. Aké posledné úspechy si mala v Maďarsku?

Už aj tam som pretekala v ženskej kategórii do 23 rokov a napríklad na majstrovstvách Maďarska som získala zlatú medailu. V rámci majstrovského pohára sme získali v K4 na 500 metrov piate miesto, čo bol tiež veľký úspech.

Vieš teda porovnať kajak na SK a HU? Kde ti je lepšie?

Jednoznačne sa cítim lepšie na Slovensku. Mám za sebou skvelý tím a predsa len som tu doma. Čo sa týka podmienok, tak tie sú tu lepšie. V Maďarsku to bolo preto ťažšie, lebo nás tam pretekalo 40 a bolo veľmi ťažké sa dostať na medzinárodné preteky. Maďarsko beriem každopádne ako dobrú skúsenosť, pretože som sa tam veľa naučila.

Máš svoju stálu dvojicu v K2?

V Maďarsku som mala, ale tu na Slovensku to tak nie je. Najbližšie avšak budem s Marianou Petrušovou z Komárna a máme na tento rok aj veľké ciele, ktoré by sme si chceli splniť. Myslíme si, že by sme tvorili dobrý tím, keďže sme obidve silné a máme za sebou dobrú zimnú prípravu. Máme všetky podmienky na to, aby sme boli dobrá „ká dvojka“.

Lisa s Marianou.

Trúfnete si ako K2 aj na kvalifikácie na olympiádu?

Prvé preteky by mali byť na majstrovstvách Európy do 23 rokov. A potom v Szegede budú kvalifikácie na olympiádu, kam by sme tiež chceli ísť a dosiahnuť čo najlepší výsledok. Boli by sme veľmi radi, keby sa nám podarila olympiáda, ale zas máme pred sebou ešte celú kariéru, takže nič by sa nestalo, keby to nevyšlo. Okrem toho tu ešte v decembri budú MS v Koppenhagen, čo by sme tiež chceli skúsiť.

Aké profesionálne ciele by si si chcela splniť?

Ja som dobrá v súťažiach na krátkych tratiach. Takže by som chcela získať nejaké dobré umiestnenia v K1 na 200 metrov a samozrejme v K2 na 500 metrov. Do svojich 23 rokov, ja mám zatiaľ 22, môžeme súťažiť v kategórii do 23 rokov a aj medzi  ženami. Takže takto sa tento rok zúčastníme dvoch pretekov aj na ME, aj na MS.

„Trénovať s niekoľkonásobným olympionikom, ako je napríklad Erik Vlček, je pre mňa veľká pocta.“

Pod tréningom kajakárov si ja ako neznalec vždy predstavím len nekonečné pádlovanie na vode, avšak tvoj Instagram je dôkazom, že to tak nie je. Čo všetko musíš v rámci športu robiť pre to aby si priniesla čo najlepšie výsledky na vode?

Asi najlepšie to viem vysvetliť na tom príklade, že my pravidelne máme zimnú prípravu, ktorá sa začína tak koncom novembra a pretrváva do začiatku februára. Keďže v tomto čase vonku nie sú dobré podmienky na prípravu, tak sme často v posilňovni a využívame pádlovací bazén, kde sa sústreďujeme na technické detaily. Popritom, keď nie som unavená, tak si zvyknem zabehať nejakých 5-6 kilometrov, čo vlastne beriem aj ako oddych.

Veľmi pútavým spôsobom pôsobíš na sociálnych sieťach ako napríklad Instagram a TikTok. Zvykneš sa podeliť aj o svoje tréningy. Bolo resp. je tvojim cieľom robiť zaujímavý obsah na tvoje sociálne siete?

U nás je bežné, že sa natáčajú cviky, ktoré robíme, aby sme vedeli či ich robíme správne. Na TikTok preto rada dávam hore videá z tréningu, lebo si tam to video viem aj upraviť a pridať tam nejakú pesničku. Na Instagram zas rada dávam športové videá a fotky, lebo to je môj životný štýl a je to súčasť môjho života, takže tam dávam vlastne to, čo robím. Na druhej strane, sa mi takto možno raz podarí prilákať aj nejakých sponzorov.

Na tom Instagrame sa zvykneš podeliť aj o svoje jedlá, ktoré si sama pripravuješ. Máš teda nejakú špeciálnu diétu?

Nepovedala by som, že sa sústreďujem na nejakú diétu, skôr sa snažím zdravo stravovať. Dávam si viac proteínu a zdravých sacharidov a skúšam obmedziť sladkosti, ale to neznamená, že nerada pečiem. Cez víkend si pravidelne niečo upečiem a to si aj vychutnám, keďže trénujem veľa a občas si môžem dovoliť aj nejakú tú sladkosť.

Ak dobre viem, tak aktuálne trénuješ s reprezentačným tímom v rýchlostnej kanoistike. Kde všade ste boli  v rámci prípravy a kam máte ešte namierené?

Nedávno sme boli na bežkách v Ramsau, čo sa pravidelne robí v rámci zimnej prípravy. Je to dobré, pretože sme zmenili prostredie. V tomto čase sa tiež robí aj testovanie v Národnom športovom centre, kde skúšajú náš výkon a porovnávajú predchádzajúce výsledky. Na sústredenie pôjdeme onedlho, a to na dva mesiace do New Portu v Kalifornii. Pôjdem tam teraz prvýkrát a vyslovene tam ideme pre to aby sme trénovali na vode a posilňovali, behali. Bude to vlastne už taká posledná príprava pred prvými jazdami na kvalifikácie na ME do 23 rokov a na svetový pohár.

Ako je to s obmedzeniami? Máte vytvorené špeciálne podmienky na šport?

Nebolo jednoduché vybaviť všetky tie potvrdenia, vďaka ktorým sme mohli a môžeme ísť na tréningové sústredenia. Onedlho sú tu kvalifikácie na olympiádu a my potrebujeme sústredenia, aby sme vedeli podať čo najlepšie výsledky.

Trénuješ s chalanmi, ktorí boli (Vlček) alebo sa práve chystajú na olympiádu. Motivuje ťa takáto partia?

Chalani sú pre mňa veľkým vzorom a motivujú ma. Trénovať s niekoľkonásobným olympionikom, ako je napríklad Erik Vlček, je pre mňa veľká pocta a keď vidím, že stále podávajú maximálne výsledky, tak je to veľmi motivujúce a aj na konci týždňa, keď som už unavená, tak sa prekonám a urobím tie tréningy.

Máš nejaké športové ciele, ktoré by si si chcela splniť?

Určite sa potrebujem ešte posilniť, nadobudnúť silu. Predsa len som rok netrénovala a stále sa dá fyzicky zlepšovať i keď si myslím, že sa mi darí. Ale to zas uvidíme na kvalifikáciách. Samozrejme by som sa chcela raz dostať na olympiádu.

Lisa sa momentálne nachádza v Kalifornii aj s ostatnými kajakármi. Pre každodenný report zo sústredenia jednoznačne sledujte jej Instagram TU!

Fotografie: súkromný archív LMG