Frederika si oblieka nezvyčajné kostýmy, ktorými valcuje internet doma aj v zahraničí

Ľudia 16.03.2021

Frederika z okresu Komárno už takmer tri roky prepadla nezvyčajnému koníčku. Prostredníctvom Cosplay-u sa oblieka do kože animovaných postáv alebo filmových hrdinov. Aké rôzne kostýmy sa jej už podarilo vytvoriť a koľko času jej to zabralo? Aj na tieto otázky nám odpovedala umelkyňa, ktorá sa okrem tohto venuje aj hraniu počítačových hier, či pred rokmi sa dokonca venovala aj DJ-ingu.

Cosplay alebo celým názvom „costume play“ je umelecká oblasť, ktorá na Slovensku síce nemá bohatú históriu, ale v Japonsku, Kórei a Amerike ide o jednu z najobľúbenejších foriem zábavy spojenej s kreativitou. Podstatou je obliekanie si kostýmov rôznych superhrdinov, filmových alebo animovaných postáv, pričom umelec aplikuje všetky aspekty postavy, vytvárajúc tak komplexný obraz. „Hlavnými zdrojmi pre inšpiráciu sú napríklad anime, mangy, komiksy, počítačové hry alebo filmy ale zdrojom môže byť napríklad aj fikcia alebo zaujímavá predstava reality,“ hovorí Frederika na úvod o zdrojoch pre cosplay. Ten sa prvýkrát objavil v roku 1990 a odvtedy exponenciálne narastá na popularite najmä v Japonsku, kde sa cosplay včlenil aj do módy a popkultúry.

„Aj takéto niečo existuje?“

Takto znie najčastejšia otázka, s ktorou sa mladá umelkyňa stretáva. Okrem toho hovorí, že jej blízke okolie považuje toto je hobby za „divné“. Aj takto je tak badateľné, že táto umelecká oblasť ešte na Slovensku nemá veľkú základňu fanúšikov. Na základe ohlasov však Frederika vie, že jej sledovatelia sú najmä zo zahraničia. O tom svedčí aj jej účet na Instagrame, kde komunikuje prostredníctvom svojich príspevkov najmä v anglickom jazyku. Tam je tiež viditeľné, že nejde o bežné kostýmy, ktoré sa nosia na maškarných plesoch. „I keď nie všetky kostýmy sú komplexné, sú medzi nimi aj také, ktoré sú celkom náročné na vyhotovenie. Celkovú kompozíciu mám síce ja na starosť, ale to neznamená, že si každý kúsok vyrábam sama, upresňuje Frederika, alebo inak pod umeleckým názvom známa Frederie. Jednotlivé kúsky pre vytvorenie komplexného kostýmu si kupuje z rôznych kútov sveta, nakoľko svoje služby ponúka množstvo šikovných výrobcov a dizajnérov. „Ak potrebujem nejakú jedinečnú parochňu alebo presnú kópiu meča, tak vyhotovenie týchto prvkov ponechávam na profesionálov. Vďaka ich profesionálnym znalostiam im výroba zaberie oveľa menej času a aj výsledný efekt je honosnejší, ako keby som si dané veci vyrobila sama.“

Oblečenie si šije aj sama

Každý z kostýmov je odlišný, takže aj doba výroby sa líši. Frederika si jednotlivé kostýmy plánuje dopredu a preto niekedy naraz vyrába aj viacero kúskov. Tak je pre ňu ťažké odhadnúť, koľko času jej zaberie jeden konkrétny kostým. „Keď si vyberiem šijací stroj, tak len šijem a naraz vyrobím kúsky z viacerých kostýmov. Takto sa môže stať, že onen kostým vyberiem až o pól roka. Rovnako je to aj pri práci s penovou gumou, kedy ju formujem, režem, lepím alebo farbím.“ Frederika tiež dodáva, že tieto znalosti sa naučila počas rokov sama a stále sa nájde niečo nové, čo sa ešte môže naučiť. Jej zdrojom pre materiál sú často eshopy ale aj miestne obchody. Na niektoré kúsky z Číny zvykne čakať aj mesiace, kvôli čomu sa jej práca často predĺži. „Toto je finančne náročné hobby. Na výrobu kostýmov je potrebné mať dosť financií. Čím viac peňazí vie niekto vložiť do projektu, tým komplexnejší cosplay vie vyrobiť,“ často takto investuje do kostýmov 70 alebo až 100eur.

Niektoré z kostýmov predstavila aj na verejnosti

Možno by si to jeden ani nebol pomyslel, ale cosplay nespočíva len v samotnej výrobe. Ide aj o plánovanie, ktorý kostým kedy uzrie svetlo sveta. Frederika si preto pripravuje ročný plán, na základe ktorého uverejňuje jednotlivé kreácie. „Na prvom mieste sú cosplaye, ktoré sa viažu k nejakým sviatkom, tradíciám alebo svetovým dňom. Takými sú napríklad Vianoce, Veľká noc, Valentín alebo Halloween. Na tieto dni mám nachystaný obsah už mesiace vopred. Ďalej mám pripravené také cosplaye, ktoré sa viažu k premiéram rôznych hier alebo filmov, keďže vtedy je veľký záujem o jednotlivé postavy.“ Prázdne miesta v kalendári vypĺňa postavami, ktorým sa vždy chcela venovať a tak vytvára pestrý obsah na svojich sociálnych sieťach počas celého roka. Niektoré z kostýmov dokonca predstavila aj na verejnosti. To je možné na takzvaných festivaloch, ktoré nesú názov Comic Con. Tam sa stretnú všetci nadšenci cosplayov a predstavujú svoje diela širokej verejnosti. „Najväčšia udalosť, ktorej som sa zúčastnila bol Comic Con vo Viedni a mojím snom je dostať sa raz na takúto udalosť do Japonska alebo Ameriky.“

„Toto je finančne náročné hobby. Na výrobu kostýmov je potrebné mať dosť financií.“

Prototyp jej obľúbeného kostýmu skončil v smetnom koši

Každý z Frederikiných kostýmov má svoj vlastný príbeh, ale jej obľúbený cosplay má korene vo videohre. „Z viacerých dôvodov som na tento cosplay najviac hrdá. V prvom rade ide o kostým, ktorého každá časť, teda oblečenie, meč, parochňa a make-up dokonale odzrkadľuje postavu v hre. S týmto cosplayom som mala veľa práce, prvý z kostýmov dokonca skončil v smetnom koši,“ dodáva, že o tejto skutočnosti vie len málokto. Ďalší kostým sa jej už podarilo dotiahnuť do dokonalosti aj s tým, že jej dokonale sadol na postavu. Okrem toho sa jej podarilo aj graficky dotvoriť sprievodné fotky tak, že dokonale navádzajú atmosféru z hry. „Veľa času som strávila hraním videohry NieR: Automata, takže sa mi podarilo osvojiť si pohyby a držanie tela postavy YoRha 2B. Toto je nevyhnuté pre to, aby sme mohli vyťažiť čo najviac z cosplayu.“ Spomínané grafické úpravy avšak Frederika nerobí sama. Súčasťou každého fotenia a grafických prác je aj jej priateľ, pričom niekedy denne pracujú na úpravách aj 8 až 10 hodín.

Frederika si nevie predstaviť, že by na Slovensku mohla robiť toto hobby ako plnohodnotnú prácu. „Pritom keď sa poobzeráme vo svete, tak nájdeme aj takých ľudí, ktorí robia cosplay na profesionálnej úrovni a zarobia nemalé peniaze vďaka sponzorom a fanúšikom,“ dodáva. Mohli by sme teda povedať, že je to ako so športom: sú tu tí bežní športovci a potom reprezentanti a olympionici. „Ja sa staviam k veciam pozitívne, pretože človek nikdy nevie, čo mu život prinesie. To ale viem, že vďaka správnemu prístupu a vytrvalej práci sa určite vyberiem po tej správnej ceste,“ dodáva Frederika na záver.

Viac z Frederikinej tvorby nájdete na jej Instagrame frederie.cosplay