All inclusive pre najmenších obyvateľov prírody. Poznáte hmyzie hotely?

Región 27.04.2022

Pojem hmyzí hotel ste už určite počuli. Viete však, čo to presne je? Mnoho ľudí si hmyz predstaví ako nepríjemné živočíchy, ktoré sa im spájajú so zlými zážitkami. Veď koho z vás niekedy nenaháňala včela alebo neprekvapil obrovský pavúk v rohu izby? Avšak aj často nepríjemní a otravní hmyzí spoločníci tvoria neoddeliteľnú súčasť našej prírody.

Bez hmyzu by život na našej planéte vyzeral diametrálne odlišne. V prírodnom kolobehu tieto drobné stvorenia zastávajú nenahraditeľnú úlohu. Svojou existenciou a neúnavnou prácou prispievajú k opeľovaniu rastlín, čo je mimoriadne dôležité pre rast mnohých plodín. Taktiež však pomáhajú ekosystém zbavovať drobných škodcov.

Špeciálne hmyzie domovy

V posledných rokoch stále častejšie počúvame o fenoméne menom hmyzie hotely. O čo teda vlastne ide? Za milým pomenovaním hmyzí hotel sa ukrýva jednoduchá konštrukcia, ktorá je zámerne umiestňovaná na strategické miesta – balkóny, záhrady či parky. Jeho úlohou je poskytnúť útulný domov pre všetky možné druhy hmyzu.

Hmyzie hotely veľmi efektívne poslúžia aj ako náhrada prirodzeného prostredia. Keďže ľudia potrebujú stále viac priestoru na svoj život, nové pozemky si ukrajujú z prírody, ktorú však obývajú jej vlastní trvalí nájomníci. Je preto dobré a hlavne potrebné zabezpečiť pre konkrétne živočíchy adekvátnu náhradu a vrátiť im tak kúsok z toho, čo sme si od nich vzali.

Takáto milá stavba z prírodných materiálov toho môže veľa dať aj nám. Pozorovaním hmyzu a jeho zvyklostí sa môžeme naučiť, že tieto živočíchy vôbec nie sú také hrozné a desivé, ako sa nám môže občas zdať. Dnes totiž až priveľkej skupine ľudí chýba porozumenie voči prírode a jej obyvateľom.

Čo by mal mať dobrý hmyzí hotel?

Vytvoriť svoj vlastný hotel a pomôcť tak hmyzu je pomerne jednoduché. Potrebovať budete len niekoľko vecí. Základom každého hotela je pevná konštrukcia, najčastejšie z dreva, ktorá sa následne vypĺňa ďalším prírodným materiálom – menšími polienkami, kúskami dreva, nalámanými konárikmi, suchou trávou, machom, bambusovými tyčinkami a podobne. Vhodné však môžu byť aj kúsky papiera alebo mokrý kartón. Práve spomínané materiály vytvoria jednotlivé izbičky či zákutia pre hmyz, ktorý tu nájde skvelé útočisko.

Výraznou pomocou pri stavbe hotela je aj použitie pletiva s drobnými očkami. Môžete ním potiahnuť celý predok konštrukcie. Maličké očká dovolia hmyzu, aby sa dostal bezpečne a ľahko dnu, pričom ich aj efektne ochráni pred zobákmi vtáčích predátorov.

Hotely pre hmyz môžu mať najrôznejšie tvary a veľkosti. Všetko záleží len od kreativity a schopností ich staviteľov. Výsledok bude preto nielen esteticky rôznorodý, ale aj skutočne funkčný. Stavanie hotelíka pre hmyz sa môže stať výbornou aktivitou na vyplnenie času, ktorým urobíte svet naokolo vás o niečo lepším miestom.

Najčastejší návštevníci

Pýtate sa, kto príde vami postavený hmyzí hotel obývať? No, to vo veľkej miere záleží aj od materiálu, ktorý ste na jeho výplň použili. Kus dreva najčastejšie priláka chrobáky, ktoré ho prevŕtajú. Ak ste na ňom nechali aj kôru, do hotela môžu nazrieť aj drobnejšie chrobáčiky, ktoré práve toto prostredie považujú za svoje prirodzené prostredie.

Ak ste fanúšikom pavúkov či stonožiek, určite siahnite po konárikoch či kúskoch odlomenej kôry. Lienky sedembodkové a ich potomstvo sa zas najviac potešia slame a hŕbe suchého lístia, kde sa dokážu najlepšie ukryť. Ak máte k dispozícii trúbky, napríklad bambusové, môžete z nich vytvoriť dokonalé prostredie pre včely samotárky – síce med neprodukujú, ale dokážu šikovne a účinne opeliť celý rad rastlín a drevín.

K vďačným obyvateľom sa často radí aj chrobáčik menom zlato očko a takisto nepopulárne ucholaky. Zostáva ale platné to, čo sme uviedli vyššie. Nech sa nám nejaký druh hmyzu hnusí akokoľvek, zjavne v prírode vykonáva dôležitú funkciu. Spomínané chrobáky napríklad požierajú vošky a mnoho ďalších škodcov, ktorých by sme sa po premnožení inak len veľmi ťažko zbavovali.

Hmyz má svoje špeciálne miesta aj v Nových Zámkoch

Človekom vytvorené hotely pre hmyz nie sú dnes už ničím nezvyčajným ani v mestách. Ich umiestnenie sa odporúča na pokojnejšie miesta tak, aby na ne svietilo slnko a zároveň neboli vystavené priamemu vetru. V niektorých slovenských mestách ich ale môžeme vidieť prekvitať aj priamo medzi činžiakmi či v mestských parkoch.

Minimálne dva hotely pre hmyz má aj mesto Nové Zámky. O jeden z nich sa postarali dobrí ľudia z novozámockého Lesíka, ktorý si obyvatelia mesta za posledné obdobie mimoriadne obľúbili. Jeho výstavba prebehla ešte v roku 2020 – odvtedy verne slúži všetkým hmyzím návštevníkom na okolí. Na svojej facebookovej stránke vyjadrili vďaku za výpomoc nasledovnými slovami: „Poďakovanie za materiál: Kristína Ďurčovičová, Sebastián Nozdrovický. Za výpomoc pri stavbe ďakujeme 2 párom pracovitých rúk z kruhu rodiny.“

O rok neskôr pribudol do Nových Zámkov ďalší hmyzí hotel, tento krát vďaka malému občianskemu združeniu Novozámocký platan, ktoré sa snaží prinášať nové veci pri rozvoji svojho mesta. „Nápad postaviť hmyzí hotel vznikol vo svete už pred niekoľkými rokmi a my sme si povedali, že to je výborná myšlienka ako spojiť pod jednu strechu pomoc hmyzu a zároveň zaujať najmä najmenších návštevníkov. Hmyzí hotel sme vídali najmä v okrajových častiach mesta, a preto sme si povedali, že je čas, aby sme dali užitočnému hmyzu šancu aj v sídliskovej zeleni,“ hovorí Róbert Učeň, predseda združenia Novozámocký platan.

Združenie sa okrem výstavby hotela veľmi nápadito a milo postaralo aj o informovanie verejnosti ohľadom významu a funkcie hotela. Kúsok od neho osadili veľkú informačnú tabuľu s farebnými ilustráciami z detskej knižky Hmyzí hotel, ktorá vyšla pod hlavičkou vydavateľstva Albatros Media a.s. „V tom čase, keď sme už boli rozhodnutí, že hotel postavíme, sme hľadali aj nejaké odbornejšie články ako hotel postaviť a čo by mal obsahovať. Popri hľadaní na internete sme objavili aj krásnu ilustrovanú detskú knižku plnú užitočných a náučných príbehov zo života hmyzu v takom hoteli. Vymysleli sme si preto informačnú tabuľu pre lepšiu predstavivosť každého návštevníka nášho hmyzieho hotela. Samozrejme, skôr ako sme na celý projekt zohnali potrebné financie a materiál, tak sme oslovili aj knižné vydavateľstvo, ktoré nám dalo súhlas na verejné prezentovanie niektorých príbehov z knižného formátu. Potom sme už iba obe zaujímavosti osadili, resp. zhotovili priamo na sídlisku na Nábrežnej ulici. Na rozdiel od Lesíka sa tento hotel nachádza na rušnejšom mieste, priamo v parku s veľkým detským ihriskom obstavaným panelákmi. „Vidíme na ne každý deň, či už z našich okien, alebo priamo vonku počas prechádzky, ako si ich zvedavými pohľadmi obzerajú návštevníci, čo nás nesmierne teší,“ dodáva Róbert Učeň.

Trojica autoriek spomínanej knižky spolu s ilustráciami Tomáša Kopeckého vytvorili skutočne krásne knižné dielo, ktoré deti aj dospelých naučí zaujímavosti o hmyze, ich potrebách a hlavne o ich význame pre životy nás všetkých. Hmyzie postavičky však dostali v tesnej blízkosti hotela ešte jedno špeciálne miesto. „Na tom samom mieste ako sa hmyzí hotel nachádza, sme mali v pláne aj rekonštrukciu starej betónovej steny a práve zvedavý záujem návštevníkov nás tematicky inšpiroval k tomu, že sme na zrekonštruovanú stenu namaľovali niektoré zaujímavé postavičky z hmyzieho sveta, a tým skultúrnili prostredie, ale zároveň upriamili pozornosť detí ale aj dospelých na význam hmyzu v prírode.“

Združenie Novozámocký platan výstavbou hmyzieho hotela svoje kreatívne a nápomocné pôsobenie na území mesta rozhodne nekončí. Predseda združenia na záver uviedol, že „združenie má v pláne aj naďalej vytvárať aktivity na zlepšenie svojho okolia náučným a pútavým spôsobom, a tak ako to bolo doteraz, tak budeme aj v budúcnosti pokračovať v našej filozofii, že to nie je práca alebo nápad jednotlivca ale skupiny, komunity či v tomto prípade združenia ľudí.“

A čo vy? Zaregistrovali ste vo svojom okolí hmyzie hotely? Prípadne ste sa inšpirovali na stavbu vlastného? Ak áno, prajeme veľa šťastia a vedzte, že najmenší obyvatelia prírody sú vám už vopred veľmi vďační.

Text a foto: Bc. Stella Hamranová

Zdroj: seredsity.sk hobbyportal.skfb: Lesík Nové ZámkyRóbert Učeň – Novozámocký Platan