Ako sa pláva v studenej vode Severného prielivu? Prezradil nám plavec Peter, ktorý sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov!

Ľudia 13.08.2021

Komárňan Peter Plavec sa postaral v polovici júla o svetový rekord. Partia plavcov z klubu Sportfanatic ako prvá štvorčlenná štafeta na svete preplávala extrémne náročný Severný prieliv medzi Severným Írskom a Škótskom. Vďaka tomuto úspechu sa dostali do Guinessovej knihy rekordov. Ako vníma Peter tento úspech a prečo pláva na otvorených vodách bez neoprénového oblečenia? Odpovedal nám aj tieto otázky.

Štvorčlenná štafeta zložená z Richarda Nyáryho z Tomášova, Dezidera Péka z Horného Baru, Zoltána Makaia z Bratislavy a Petra Plavca z Komárna sa postarala premiérovo o jedinečný úspech. Severný prieliv dlhý 82 kilometrov, ktorý sa nachádza medzi Severným Írskom a Škótskom zdolali členovia klubu Sportfanatic za 24 hodín a 56 minút. Ale prečo sa niekto rozhodne pre zdolanie takejto dlhej trasy? „Ja som sa k tomu dostal tak, že som začal otužovať lebo som veril, že to pomáha zdraviu. Ďalší stupeň bol ten, že som začal plávať.“ Práve v tom čase prijali Petra medzi seba členovia skupiny Sportfanatic, ktorí sa venujú diaľkovému plávaniu a majú na konte niekoľko veľkých úspechov. V plavcovi videli potenciál a vďaka niekoľkým spoločným tréningom sa im podarilo prihlásiť na preplávanie Severného prielivu a to dokonca tam aj späť.

Aké boli úskalia plávania v Severnom kanáli?

Zaplávanie trasy medzi Severným Írskom a Škótskom nie je len tak. Plavci sa na túto udalosť chystali dva roky a museli mať odplávané trasy v podobných náročných podmienkach. Plavci z tejto štafety už preplávali náročný Lamanšský prieliv a pokoriť by chceli Oceans 7. Preplávaním Severného prielivu tam aj späť sa plavci zapísali do Guinessovej knihy rekordov. „Túto trasu preplávali pred nami už šiesti ale my sme boli len štyria a tak sme sa stali najmenšiu štafetou v histórii.Plavci sa tak museli striedať oveľa častejšie a v studenej vode pobudol každý z členov po jednej hodine. Peter so svojou partiou preplávali Severný kanál bez neoprénového oblečenia. Prečo? „V neopréne by to vedel preplávať takmer hocikto. Práve to je tá výzva, plávať bez neoprénu.“ Okrem toho Peter prezradil aj to, že človek, ktorý prvýkrát preplával Severný kanál v roku 1955, ho preplával bez neoprénového oblečenia a táto trasa sa odvtedy pláva rovnako. Plavci Sportfanaticu sa tak museli v 10 až 14 stupňovej vode striedať každú hodinu. Okrem studenej vody sa museli popasovať aj s ďalšími prírodnými vplyvmi. Nepriateľmi boli napríklad 70-centimetrové vlny, tma a medúzy. „V Severnom kanáli sa nachádzajú jedny z najnebezpečnejších medúz na svete a v noci sme ich nevideli, takže nás štípali po celom tele. Ich uštipnutie páli a pŕhli a cítili sme to najmä vtedy, keď sme vyšli z vody.“ Plavci sa snažili pripraviť na všetko, na palube mali rôzne krémy a prípravky, ale podľa Petrových slov nič nezaberalo a plavci boli počas 6-8 hodín v bolestiach.

„V neopréne by to vedel preplávať takmer hocikto. Práve to je tá výzva, plávať bez neoprénu.“

Najhoršie boli posledné kilometre

„Celá akcia nás vyšla na 18 000 eur, a tak by sme sa asi nevzdali. No našťastie sme to nemuseli riešiť. Všetci boli špičkovo pripravení, no posledné tri hodiny, tesne pred škótskym pobrežím, to bolo vo vode ťažké. Vlnobitie a prúd boli pravostranné, no vietor fúkal zľava, tak to z lode pripadalo, akoby sme stáli na mieste, no plavec išiel naplno. Vtedy to bol poriadny vnútorný boj,“ zhodnotil Petrov kolega – Zoltán Makai pre Nový čas. Energiu si plavci dopĺňali proteínovými tyčinkami aj magnéziovými tabletkami. Keď dorazili na breh, stopky zastavili na čase 24 hodín a 56 minút. A za tento čas v štvorčlennej štafete nikto tento kanál obojsmerne nepreplával.

Vytrénovaný plavec nezamrzne ani v ľadovej vode

Diaľkové plávanie je športom, ktorý potrebuje predprípravu. V Petrovom prípade to všetko začalo otužovaním. „Otužovať som začal pred 4 rokmi, nakoľko som sa dočítal o tom, že táto činnosť má mnoho výhod pre zdravie tela a mysle. Potom po 2 rokoch otužovania som začal plávať a zistil som, že to robím dobre a moji kamaráti ma nahovorili na prvé súťaže,“ prezradil plavec o svojich začiatkoch. „Teraz mám odplávané to najdlhšie, čo sa dá v ľadovej vode. Dokopy to majú odplávané piati Slováci,“ hovorí Peter o trati Ľadová míľa, ktorá má 1609 metrov. Okrem toho má Peter na konte aj niekoľko popredné umiestnenia na medzinárodných súťažiach a majstrovstiev sveta.

Čo hovorí plavec na trend otužovania, ktorý sa prejavil na prelome rokov 2020 a 2021? „Teším sa, že sa prejavil takýto trend a mnoho ľudí to, chvalabohu, robí rozumne.“ Peter avšak radí, že plávanie v studenej vode nie je pre každého. „Človek, ktorý nie je trénovaný na pobyt v studenej vode, ktorá má aj 2°C, môže zomrieť aj do dvoch minút. Plavec s tréningom v takejto vode vydrží až 20 minút.“

Čo je Oceans 7? Oceans Seven, po slovensky Sedmička oceánov, je náročnou výzvou pre diaľkových plavcov. Zdolanie siedmich prielivov na siedmich kontinentoch doteraz zvládlo iba 21 ľudí. Členovia klubu Sportfanatic z Dunajskej Stredy majú na konte Lamanšský prieliv, Severný prieliv a Gibraltársky prieliv, čaká ich ešte prieliv Catalina, Cugarský prieliv, prieliv Molokai a Cookov prieliv.

Napriek tomu, že Peter pláva častejšie sám, tak si štafetové plávanie v Severnom prielive užíval. „Vzájomne sme sa podporovali a to veľmi uľahčuje situáciu.“ Kam ďalej sa ešte dá rásť v diaľkovom plávaní? Členovia tímu Sportsfanatic chcú zdolať výzvu s názvom Oceans 7, z ktorej 3 trasy, vrátane tohto Severného prielivu, už absolvovali. Chceme to celé dotiahnuť do konca, aby sme sa stali prvým tímom na svete, ktorý toto celé absolvuje,“ hovorí Peter na záver.